אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בן משה מרוויח 300 אלף שקל מכל יום עיכוב. אתה רוצה אופציה בחינם, אל תיתמם" צילום: עמית שעל

"בן משה מרוויח 300 אלף שקל מכל יום עיכוב. אתה רוצה אופציה בחינם, אל תיתמם"

כך אמר נציג קלירמק באסיפה לוחמנית של מחזיקי האג"ח באפריקה ישראל - לאחר שמוטי בן משה ביקש דחייה במועד רכישת החברה; המחזיקיים דורשים תשלום ריבית תמורת הדחייה, אך נציגו של בן משה עו"ד רענן קליר סירב: "לא חושבים שצריך לשלם ריבית, איך הייתם מגיבים אם בן משה היה נסוג מהעסקה?"

13.12.2018, 18:09 | גולן חזני

מוטי בן משה מסרב לשלם ריבית למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל תמורת הארכת מועד השלמת העיסקה - כך הבהיר היום (ה') באסיפת המחזיקים של אפריקה ישראל שנערכה בשרתון סיטי טאואר ברמת גן. האסיפה התנהלה באווירה קשה ותוך הצגת עמדה לוחמנית מצד המחזיקים כלפי בן משה ונציגיו באולם. 

קראו עוד בכלכליסט

היום הוא המועד האחרון להתמלאות התנאים המתלים בעיסקת אפריקה ישראל, במסגרתה אמור בן משה לרכוש את אפריקה ישראל תמורת 2.3 מיליארד שקל. תנאים אלה לא מולאו והמחזיקים דורשים ריבית על בקשת הארכה של בן משה, וזועמים על הסירוב של בן משה לשלם.

את בן משה ייצג באסיפה עו"ד רענן קליר, שהבהיר לנוכחים שהרוכש ממתין לכל האישורים הנדרשים לצורך השלמת העסקה ושזו סיבת העיכוב: "נותר לנו לקבל את האישורים בצכיה סרביה ופולין. התהליכים האלה מורכבים ונעשים ע"פ הדינים בחו"ל. אלה דברים שיכולים להתקבל תוך זמן קצר, אבל אם לא יתקבל תוך שבוע אנחנו מכוונים למחצית השניה של ינואר בגלל חופשת חג המולד".

קליר הציג בפני המחזיקים את בקשת ההארכה של בן משה. "אנחנו מבקשים ארכה. סביב האסיפה יש מחול שדים, מסע תקשורתי. אבל מבחינתנו הדבר הזה היה אמור להיות טריוויאלי. ניתנו כאן ארכות רבות לכל אורך הדרך ומן הראוי שתינתן ארכה גם עכשיו. אתם זוכרים כמה ארכות הסכמנו כשהנאמן ביקש - כאן בחרו ללכת בדרך אחרת. אנחנו מכבדים את ההחלטה של הנאמן ללכת למחזיקים אבל הדרך שבה נעשו הדברים בימים האחרונים – איננה ראויה ומזיקה". 

עו"ד רענן קליר, צילום: אוראל כהן עו"ד רענן קליר | צילום: אוראל כהן עו"ד רענן קליר, צילום: אוראל כהן

אשר ל"תשלום" שדרשו המחזיקים על הארכת המועד, הדגיש קליר שאין לכך מקום: "אנחנו לא חושבים שצריך לשלם ריבית תמורת ארכה, יש גם תפיסה שהמועד חלף ואפשר להשיג עסקה בתנאים חדשים - אני מציע לכולם לחשוב מה היה קורה אם בן משה היה אומר שאחרי שעבר המועד של ה-13 בדצמבר לא כבר לא מחוייב להסכם".

אודי קושל ממגדל שוקי הון, דחה את טענותיו של קליר ואמר שללא קשר לריבית, שאלת גיוס הכסף לעסקה היא משמעותית: "אל תיתמם כאן, אתה רוצה ומקבל אופציה בחינם - למה אתה לא מגייס את הכסף. תגייס את הכסף. אל תתן לי את הריבית אבל תגייס את הכסף". יניב צלאל, נציג קלירמרק, הוסיף ביקורת משלו על עצם הדחייה: "בן משה מרוויח 300 אלף שקל ביום מדחיית העיסקה".

קליר ענה בעניין הכסף כי בעסקה יש הגדרה מראש מהו הסכום הנדרש בכל שלב שלה."יש ביננו הסדר ואני רוצה לקיים אותו כמו שהוא". התשובה לא סיפקה את צלאל. "אין לך את הכסף. היית אמור לגייס ולא גייסת את הכסף. אנחנו מבינים מאיפה אתה מגייס את הכסף, מה קרה לכסף ומה קרה לשווקים בתקופה הזו". קליר דחה את הדברים: "לא השתנה שום דבר בכל התקופה".

ערן סטפק תהה על ההתייחסות לאישורים ועל המשמעות של הדחייה ודרש לכל הפחות לממש את הפיקדון שהעביר בן משה למחזיקים אם אכן העסקה צפויה לצאת לפועל לשיטת בן משה: "אתה אומר שיש לך את האישורים בוודאות, סרביה, צכיה, אז בוא נחלק את ה-90 מיליון שקל שיש בפיקדון כבר היום. אין לך הסדר ב-13 בדצמבר נגמר ההסדר. כמה נחכה? שנתיים? שלוש?". קליר מצידו התעקש: "ברור לי שאם מוטי היה נסוג, מה הייתם מרגישים ואומרים. הוגדר מראש כמה כסף שמנו".

שאלת האישורים עלתה גם בדברי צלאל: "אתם מטפלים באישורים שלאף אחד אי מושג איך הם מטופלים. רק לכם יש אופציה ואתם מנצלים את המצב. אתם לא עומדים בשום דדליין וצריך להפסיק את זה". על כך ענה קליר "זה לא דד ליין שלי. זה דד ליין שהצדדים הסכימו".

המחזיק הפרטי רונן לנדסמן ביקר את התנהלותו של בן משה ואמר כי הצעה של תגמול בריבית על הדחייה היתה מתבקשת במקרה הזה: "מוטי טוען שחשוב לבנות מערכת יחסים עם שוק ההון אבל כאן הוא הצליח בזמן קצר להרוס את היחסים. שמו לא הולך לפניו, וזה יבוא לביטוי בריבית - תבואו ברצון טוב ותגידו 'אנחנו כן מוכנים לשלם ריבית'. ההתנהלות הזו תפגע בו".

היועץ המשפטי של סידרה כ"ח באפריקה עו"ד אופיר נאור הציע לקבוע שלושה ימי מו"מ בין בן משה למחזיקים במהלכם ינסו להגיע להסכמות לגבי הריבית. רבים מהנוכחים דחו את הצעתו. עו"ד גיא גיסין, המייצג את מחזיקי הסדרות הארוכות, שאל את קליר אם בשלושת אישורי ההגבלים במדינות האמורות מסתיימים אישורי העיסקה. קליר טוען שהנושא הוא בידי משרד עורכי דין אירופי שמטפל בהגבלים וציין שאלה האישורים האחרונים.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות