אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין מקפיאה את המכסים על מכוניות אמריקאיות צילומים: Jeffrey Sauger for General Motors

סין מקפיאה את המכסים על מכוניות אמריקאיות

הקפאת המכסים תימשך שלושה חודשים החל מ-1 בינואר, וזאת כחלק מהסכם "הפסקת אש" עליו החליטו נשיאי סין וארה"ב בתחילת החודש

14.12.2018, 15:06 | שירות כלכליסט
סין הודיעה כי היא מקפיאה באופן זמני את המכסים בגובה 25% שהוטלו על מכוניות המיוצרות בארה"ב. הקפאת המכסים תימשך שלושה חודשים החל מ-1 בינואר, וזאת כחלק מהסכם "הפסקת אש" עליו החליטו נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בתחילת החודש. המנהיגים סיכמו ביניהם על השהייה למשך 90 יום מתחילת השנה הבאה של הטלת מכסים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעה שפרסם משרד האוצר הסיני באתר שלו, סין תקפיא את העלאת המכסים ל-25% על 144 מכוניות וחלקי מכוניות המיוצרים בארה"ב, ומכסים של 5% על 67 פריטים נוספים הקשורים למכוניות.

המכסים הסינים נועדו במקור כתגובה לצעד אמריקאי דומה, במסגרתו הוטלו מכסים של 25% על מכוניות המיוצרות בסין ומכסים של 10% על מרבית חלקי המכוניות.

עם זאת, לפי הערכת הכלכלנים בבנק השוויצרי UBS סיכוני המסחר עדיין נותרו. לפי התרחיש הגרוע ביותר שהם העלו, המכירות בארה"ב יפלו ב-12%. עוד טענו הכלכלנים כי שלוש יצרניות הרכב הגדולות בארה"ב – פורד, ג'נרל מוטורס ופיאט קרייזלר, יהיו המנצחות הגדולות אם המכסים יפגעו בייבוא, שכן לכל שלוש החברות היכלות לייצר בארה"ב.

מוקדם יותר השבוע פורסם כי מכירות הרכב בסין נפלו בנובמבר ב-14% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה הזו נובעת בחלקה ממלחמת הסחר, אך היא גם משקפת את ההאטה בביקוש הסיני. לפיכך, הסכם סחר בין המדינות לא בהכרח יוביל לעלייה מחודשת במכירות. "הנמכת המכסים עשויה לא לגרום לשינוי משמעותי, כי השוק הסיני מאט בכל מקרה וגם המותגים המקומיים נפגעים", טענה אנה – מריה בייסדן מחברת המחקר פיץ' סלושיינס.

מפעל של פורד באוהיו, צילום: בלומברג מפעל של פורד באוהיו | צילום: בלומברג מפעל של פורד באוהיו, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות