אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית משפט בארה"ב: תוכנית אובמה-קר אינה חוקתית צילום: יוטיוב

בית משפט בארה"ב: תוכנית אובמה-קר אינה חוקתית

לפי פסיקת שופט פדרלי בטקסס, חוק הבריאות לא יכול לעמוד בזכות עצמו מאז שהקונגרס ביטל לפני כשנה את הסעיף שהטיל קנס על תושבים שלא דאגו לעצמם לביטוח; עם זאת, צפויים ערעורים על הפסיקה; טראמפ כצפוי מברך

15.12.2018, 10:04 | שירות כלכליסט

בית המשפט הפדרלי בטקסס קבע אתמול (ו') שחוק ביטוח הבריאות ("אובמה-קר") אינו חוקתי - פסיקה שמאיימת על הכיסוי הבריאותי של מיליוני אמריקאים ומסכנת את תוכנית הדגל של הנשיא הקודם, ברק אובמה. כצפוי, הנשיא דונלד טראמפ, המתנגד בחריפות לתוכנית וניסה לבטל אותה, בירך על הפסיקה ופרסם ציוץ בטוויטר לפיו, "כפי שצפיתי מזמן, אובמה-קר הוכרה כאסון בלתי חוקתי. עכשיו הקונגרס חייב להעביר חוק חזק שיספק ביטוח בריאות מצוין ויגן על ההכרה בבעיות הרפואיות לפני כניסת התוכנית לתוקף (pre-existing conditions). מיץ' וננסי, טפלו בזה" - בכוונו למנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל ומנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, ננסי פלוסי. 

קראו עוד בכלכליסט

שופט בית המשפט המחוזי של טקסס, ריד אוקונור פסק כי חלקים מרכזיים בחוק אינם חוקתיים. פסיקתו של אוקונור קובעת שחוק הבריאות לא יכול לעמוד בזכות עצמו מאז שהקונגרס ביטל לפני כשנה את הסעיף שהטיל קנס על תושבים שלא דאגו לעצמם לביטוח. הסעיף, שנותר בתוקף לאורך 2018, היה חלק מרכזי מהחקיקה, שידועה כאובמה-קר. הוא קובע תשלום חובה של יותר מ-695 דולר למבוגר, או 2.5% מהכנסת משק הבית הממוצעת.

הנשיא טראמפ. מברך, צילום: איי אף פי הנשיא טראמפ. מברך | צילום: איי אף פי הנשיא טראמפ. מברך, צילום: איי אף פי

התביעה זכתה לגיבויו של ממשל טראמפ, וסביר שיגיע בעקבותיה גם ערעור, ולפיכך החוק צפוי להגיע פעם נוספת לדיון בבית המשפט העליון, אשר השאיר בתוקף את החוק ב-2012 בפסיקה שנתמכה על ידי רוב קטן של שופטים.

סימה וורמה, מנהלת בשירותי מדיקר ומדיק-אייד (CMS) אמרה לכתבים מוקדם יותר החודש שלארגון יש תוכנית להגנת ההכרה בבעיות הרפואיות של המטופלים לפני כניסת התוכנית לתוקף, וזאת גם אם החוק ייפסל. דובר של ה-CMS אמר אתמול לאתר CNBC כי "החלטת בית המשפט המחוזי עדיין צריכה לעבור בין הערכאות, ובינתיים נקודות השירות ממשיכות לפעול כרגיל ולגייס עובדים. הדברים לא ישפיעו על הכיסוי הנוכחי או על זה של 2019".

הפסיקה הגיעה מספר שעות אחרי יום הרישום הפתוח האחרון לתוכנית הביטוח לשנה הבאה. מספר המצטרפים החדשים היה נמוך בתקופת הרישום הנוכחית, וירד ב-11.7% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

בעוד הנשיא טראמפ לא הצליח קודם לכן לבטל את החוק, הוא כן הצליח לבטל חלקים עיקריים שלו, אשר לדעת מספר חוקרים הם הסיבה לשיעור ההצטרפות הנמוך השנה. 

מזכירת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס פרסמה הצהרה שתומכת בפסיקה: "אובמה-קר בוטלה על ידי שופט מאוד מוערך. החלטת השופט מצדיקה את עמדתו של הנשיא טראמפ לפיה התוכנית אינה חוקתית".

האגודה האמריקאית לרפואה (AMA) כינתה את הפסיקה "צעד מצער אחורה עבור מערכת הבריאות שלנו", והזהירה שההחלטה עלולה "לערער את יציבות כיסוי ביטוח הבריאות. אף אחד לא רוצה לחזור לימים כש-20% מהאוכלוסייה הייתה לא מבוטחת ולא מוגנת, אבל ההחלטה הזאת מזיזה אותנו לכיוון הזה.

אנדי סלאביט מנהל לשעבר ב-CMS מתקופת ממשל אובמה אמר שהפסיקה היא הצהרה פוליטית, וציין שאינה כוללת הוראה מעשית. "זה מרגיש כמו חיטוט בפצע שהציבור האמריקאי רוצה שכבר יחלים," כך אמר סלאביט, "הדבר החשוב ביותר הוא שדבר לא משתנה עבור הלקוחות בטווח הקצר. המחלוקת המשפטית הזאת רחוקה מלהסתיים והיא בטח תימשך לפחות עוד שנתיים או יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
חברות הביטוח חייבות לקבל כל מבוטח ללא התיחסות לעבר
הדבר הטוב בביטוח רפואי אובמקר חברות הביטוח חייבות לקבל כל מבוטח ללא התיחסות לעבר הדבר הטוב בתוכנית אובמה קר שחברות הביטוח לא יכולות לבחור להם את המבוטחים הבריאים הם חייבים לקבל את כולם ללא בדיקת עבר רפואי וזה צודק. חייבים לאמץ את הרעיון ולחייב בארץ את כל חברות הביטוח לקבל ולבטח כל אזרח ללא בדיקת עברו הרפואי. לא לתת לחברות הביטוח להרוויח על חשבון הבריאים ולהזניח את החולים 8
תמיר  |  25.12.18
5.
חברות הביטוח חייבות לקבל כל מבוטח ללא התיחסות לעבר
הדבר הטוב בתוכנית אובמה קר שחברות הביטוח לא יכולות לבחור להם את המבוטחים הבריאים הם חייבים לקבל את כולם ללא בדיקת עבר רפואי וזה צודק. חייבים לאמץ את הרעיון ולחייב בארץ את כל חברות הביטוח לקבל ולבטח כל אזרח ללא בדיקת עברו הרפואי.
הדבר הטוב בתוכנית אובמה קר  |  17.12.18
לכל התגובות