אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה באמת פשוט להפוך את העסק לחכם? קרדיט: בזק

כמה באמת פשוט להפוך את העסק לחכם?

גם עסקים קטנים יכולים להרוויח משירותי עסק חכם המוצעים היום בשוק. איך עושים את זה נכון?

17.12.2018, 09:51 | אפרת אלוני, בשיתוף בזק

"עסק חכם" עשויה להישמע הגדרה ערטילאית למדי עבור מי שלא ניסה להפוך לכזה. עבור אלו שכבר עשו את הצעד המתבקש, המשמעות שלה מתורגמת למציאות ברורה מאד בשטח: מציאות שבה מנוהלים כל השירותים השונים שהעסק צורך או מספק ללקוחות ממקום אחד וממערכת אחת.

השילוב בין טכנולוגיה למרכיבים הקיימים בעסק מאפשרת אחידות ותקשורת באותה שפה: בעל העסק יודע בכל רגע נתון מה קורה במקום העבודה, כל המערכות שלו מתקשרות אחת עם השנייה, הוא יודע איפה נמצאים העובדים ומכיר את כל התנהגות הלקוחות שלו עוד לפני שהם נכנסים לעסק. למעשה, במובן מסוים העסק הוא זה שעובד בשבילך.

זה יכול להיות משרד קטן המנטר כניסות ויציאות, מערכות מלאי או ניהול צריכת החשמל, מועדון לקוחות ומצלמות בקרה – ועד לרשת שלמה המנטרת כל היבט של העסק: מקררים, מחסנים, תאורה, חשמל, ניווט תוך-מבני והתממשקות למערכות CRM, ERP ועוד.

קחו את העסק קדימה: גם העסק שלך יכול להפוך לעסק חכם בכמה צעדים פשוטים

קחו למשל את עולם הקמעונאות: לא תמיד יודעים העסקים לבצע יחס המרה בין כמות האנשים שנכנסים לחנות בכל זמן נתון לבין היקף הרכישות. הפתרון המתבקש הוא מצלמה בכניסה לחנות (לא דווקא כזו שמקליטה) היודעת לספור את כמות האנשים, לצד WIFI שיודע לזהות היכן ממוקמים הלקוחות בחנות. אלו מבצעים השוואה בין דו"חות המערכת לבין דו"חות הקופה וכך מזהים שעות עומס, אזורי התקהלות בחנות, את איכות המכירות ועוד.

בעיה קלאסית נוספת שעשויה לצוץ בניהול עסק, הוא מצב שבו קיימים חוסרים בהיקפי העסקאות היומיות בחנות, ונשאלת השאלה האם מדובר בתוצאה של גניבה על ידי עובד מתוך החנות. הפתרון חכם, אבל פשוט: התקנת מצלמה מעל הקופה, סימון האזור מול הקופה לזיהוי תנועה והטמנת חיישן במגירת הקופה. מערכת הניהול מגדירה שבמקרה בו דלת הקופה נפתחה ואין תנועה מול הקופה, תופעל הקלטה של המצלמה ומערכת הניהול שולחת הודעה למנהל החנות.

לא רק ענף הקמעונאות או עסקים מסחריים נהנים מהפתרונות החכמים: גם בבתי ספר, לדוגמה, ניתן להתקין בכל כיתה שקע מזגן חכם ומתג תאורה חכם וחיישן תנועה ולהגדיר שאם אין תנועה בכיתה מעל 5 דקות, המזגן והתאורה יכבו.

 , קרדיט: בזק קרדיט: בזק  , קרדיט: בזק

 אילו פיצ'רים פשוטים מציעים לבעלי עסקים בקרה חכמה? הנה כמה מהמרכיבים השימושיים ביותר בהפיכת עסק לחכם:

התייעלות אנרגטית. שירות התייעלות אנרגטית, אולי החשוב ביותר כיום עבור כל בעל עסק החרד לניהול הוצאותיו, כולל ניהול וניטור של שקעים חכמים, מתגי תאורה חכמים ומתגי פאזות בארון חשמל. בזכות ההתממשקות למערכת ניהול מרכזית ניתן להגדיר תרחישים שונים המסייעים לחסוך, הלכה למעשה, בהוצאות החשמל, לקבל התראות לטובת תחזוקה מונעת ולייעל תהליכים תפעוליים.

זוכרים את הדוגמה של המזגן בחדר הריק? הכפילו את הסיטואציה הזו בכל אחת מהפעמים בהן דלקו ברחבי העסק מכשירים מיותרים וזוללי אנרגיה – ורק דמיינו את היקף החיסכון האפשרי.

בקרת טמפרטורה למקררים - חיישנים לזיהוי שינויים בטמפרטורה המותקנים במתקני קירור המחזיקים ציוד/תוכן העלול להינזק (תרופות, בשר, מוצרי חלב ועוד). שערו בנפשכם למשל כמה עוגמת נפש ימנע שקע חכם שמחובר למקרר גלידות בגלידריה, או למקרר עמוס בשרים באטליז - ויתריע על חריגה בצריכת החשמל רגע לפני תקלה שתוצאותיה קטסטרופליות עבור בעל העסק.

ללא בקרה מתאימה, מקרר המתקלקל במהלך הלילה או סוף השבוע העסק יכול לגרום הפסד כספי עצום. בעזרת המערכת נוכל להתריע כאשר הטמפרטורה עולה לסף מסוים ונשארת שם מספר דקות, או לחלופין – אם דלת המקרר נותרה פתוחה מעל מספר דקות מסוים וגרמה לעליית טמפרטורה.

בקרת טמפרטורה לחדרים - לזהות כאשר חדר/מחסן חם או קר מדי. יכול לשמש לחדרי אחסון, מחסני תרופות (לא מקררים) , להצליב עם מערכות אש כדי לנטרל התראות שווא, לזהות את מיקום השריפה במתחם או במבנה וכו'.

חיישני תנועה ובקרת נפח - מחיישנים לבקרת נפח המזהים תנועה במתחם ועד חיישנים לזיהוי פתיחה של דלתות או חלונות - כל אלה מאפשרים בקרת תקלות כוללת ויצירת התראות חכמות לבעל העסק: ממקרים שבו מזוהה פעילות חשודה מצד העובדים עצמם, ועד למקרי פריצה.

פורטל ניהול - אחת הבעיות הנפוצות בעסקים היא קבלת התראות מהרבה מערכות שונות – עד למצב שבו בעל העסק נאלץ להתעלם משלל ההתראות הלא מסונכרנות. התוצאה? העסק סופג פריצות, איבוד סחורה, תקלות חשמל ועוד.

כשמערכת חכמה אחת קושרת בין כל מרכיבי העסק, שולטת במידע ומזהה מראש כל תקלה או התראה – הכל נראה אחרת. סט מסכים משולב משמש לניהול וצפייה על כלל הפעילויות, השירותים, החיישנים והמערכות של העסק וכמובן - חיבור למערכת מכל מקום וממחשב או מסמארטפון; ההתראות עצמן מדויקות ומזוקקות, והתוצאות באות לידי ביטוי בשטח-מה שהופך את פורל הניהול לרכיב החשוב ביותר בכל עסק חכם.

קחו את העסק קדימה: גם העסק שלך יכול להפוך לעסק חכם בכמה צעדים פשוטים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות