אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית המתאר של אשקלון: תוספת של 22 אלף דירות עד 2035 צילום: גדי קבלו

תוכנית המתאר של אשקלון: תוספת של 22 אלף דירות עד 2035

התוכנית מגדירה את ציר שדרות בן גוריון כ"שער הכניסה" החדש לעיר שממשיך עד חוף הים. עוד נקבע כי תחנת הרכבת שממוקמת דרומית לשדרות בגין תבוטל, במקומה מוצעות שתי תחנות רכבות חדשות

16.12.2018, 11:46 | בילי פרנקל
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום שבמינהל התכנון, אישרה היום (א') להפקדה את תוכנית המתאר הכוללנית לאשקלון, המגדירה את מדיניות התכנון והפיתוח העיר לשנת 2035. התוכנית כוללת תוספת של כ-22 אלף יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-308 אלף תושבים.

התוכנית, שקודמה על ידי העירייה, חלה על כל שטח השיפוט של העיר אשקלון בהיקף של כ-53 אלף דונם. בנוסף לדירות מגורים היא כוללת תוספת של 60,700 מ"ר עבור שטחי מסחר וכ-1.6 מיליון מ"ר עבור שטחי תעסוקה.

שכונה באשקלון, צילום: גדי קבלו שכונה באשקלון | צילום: גדי קבלו שכונה באשקלון, צילום: גדי קבלו

התוכנית מגדירה את ציר שדרות בן גוריון כ"שער הכניסה" החדש לעיר. הציר מתחיל בכביש 4 הארצי וממשיך עד חוף הים, כשלאורכו מצויים משרדי הממשלה בהם בית המשפט, העירייה, היכל התרבות והמרכז הרפואי "ברזילי".

במסגרת התוכנית, יהפוך הרחוב למעורב שימושים ויכלול מגורים, מסחר ותעסוקה, עם חזיתות מסחריות במפלס הקרקע. לאורך הציר מתוכננים קריית ספורט כולל אצטדיון, תחנת רכבת חדשה, נתיבים ייעודים עבור תחבורה ציבורית, וכן שבילי אופניים והולכי רגל. בנוסף, שכונת מגדל הממוקמת אף היא על רחוב בן גוריון, מיועדת לשימור.

עוד נקבע, כי תחנת הרכבת הקיימת שממוקמת דרומית לשדרות בגין תבוטל, במקומה מוצעות שתי תחנות רכבות חדשות - האחת כאמור בסמוך לשדרות בן גוריון והשנייה בצפון העיר, כחלק מתוכנית הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור) ב"עיר היין".

ברצועת החוף בעיר, שברוחב של כ-100-400 מטר ושכיום מפותחת באופן חלקי, מציעה התוכנית שינוי יעוד מ"תיירות" לאזור מעורב שימושים ל"מסחר תיירות ומגורים". בנוסף כוללת התוכנית הוראות שימור עבור המסדרון האקולוגי שבדרום העיר, פארק חולות ניצנים בצפון, שדרת השקמים, שמורות טבע, שלולית החורף וגן לאומי אשקלון.

"התכנית שמה דגש על חיבור לא רק צפונה למטרופולין תל אביב, אלא גם לערים האחרות במרחב ולמטרופולין באר שבע", מסר מתכנן מחוז הדרום, תומר גוטהלף. "בעיר אשקלון קיים צורך חיוני בפיתוח מערכת התחבורה הציבורית והענקת שירותי תחבורה ציבורית ברמה גבוהה על מנת לספק ניידות מרבית לאוכלוסייה, תוך הפחתת התלות ברכב פרטי וצמצום הגודש החמור בכבישים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות