אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצחקתם את האפודים הצהובים: המנהרות שתחת המחאה החברתית צילום: מאור סוויסה

דעה

הצחקתם את האפודים הצהובים: המנהרות שתחת המחאה החברתית

העניים בישראל הם בעיקר ערבים, חרדים, קשישים ועולים. ערבים וחרדים יוצאים להפגין בעיקר על נושאים מגזריים ולא על ההתייקרויות. הקשישים והעולים ממעטים לצאת למחאות, אף שיכלו להיות מוצדקות מאוד

16.12.2018, 22:05 | שחר אילן

שר העבודה והרווחה חיים כץ נאם היום (א') בעצרת מחאה בירושלים והבטיח שהפעם המאבק ינצח. אלא שהעצרת, למרבה הצער, לא עסקה בנושאי משרדו של כץ אלא במאבק בטרור בשטחים. האירוע הזה ממחיש למה מעטים כל כך הסיכויים שיפרוץ גל חדש של מחאה חברתית.

קראו עוד בכלכליסט

הדגים זאת לאחרונה גם מדד הדמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שמיקם את המתח בין עשירים לעניים כחלש ביותר בין המתחים בחברה הישראלית. כלומר - כזה שמטריד את רובנו מעט מאד, אם בכלל.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

כל גל מחאה חדש יעמוד בצל גל המחאה של 2011 ולך תשחזר הפגנות של מאות אלפים. אז, הכל היה חדש ובתולי. זה הוליד עניין תקשורתי גדול וגם הקשה על פוליטיקאים לנצל את המחאה. כעת, עוד לפני שפרצה ההפגנה הראשונה ביום שישי, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הספיק להצטלם עם אפוד צהוב בשכונת היוקרה שבה הוא גר.

מה כבר יכולים המפגינים לעשות שיעורר עניין? לחסום כבישים. כולם חוסמים היום כבישים. כשהמשטרה תתחיל למלא את תפקידה ולסכל חסימות כבישים, זה יהיה סיפור.

בנוסף - קיים בציבור ייאוש מההשפעה המוגבלת של מחאת 2011. מחאת האוהלים הובלה על ידי צעירי מעמד הביניים, אבל מי שמושפע מהתייקרויות של כמה אחוזים בחשמל ובמוצרי המזון הם דווקא העניים. עניים בישראל הם בעיקר ערבים, חרדים, קשישים ועולים. כשערבים וחרדים יוצאים להפגין, זה על נושאים מגזריים - לא על ההתייקרויות. הקשישים והעולים ממעטים לצאת למחאות, אף שיכלו להיות מוצדקות מאוד.

התייקרויות החשמל אכן מקוממות. אבל אי אפשר לשכוח שהשכר הממוצע עלה ב־2017 ב־3.3%, האבטלה עומדת על כ־4% - כלומר אין כמעט אבטלה בישראל - והמדינה שיווקה כ־55 אלף דירות בהנחה גדולה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן. מעל הכל מרחף כמובן המצב הביטחוני השביר שחופר מנהרות מתחת לכל סיכוי למחאה ארוכת טווח.

למחאת הנשים שפרצה לאחרונה יש יתרון גדול. ראש הממשלה ורעייתו ביקרו גם הם את מחדל הטיפול באלימות במשפחה, כך שאיש לא יכול לטעון שמדובר בניסיון להדיח ראש ממשלה מכהן. אבל במצב שבו כמעט כל דבר בישראל נשפט לפי השאלה האם הוא טוב להישרדות נתניהו או רע להישרדותו - קשה מאוד יהיה לקדם מחאה חברתית בלי שתוצמד לשמאל או לאופוזיציה. כנראה אפילו בלתי אפשרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
חרדים?
יש לחילונים "מזל" ולא שכל, שרוב בובם של החרדים נשמעים להוראת מנהיגהם ולא מתקרבים לאלימות! תארו לכם (קחו הלויה של גדול עם 600.000 גברים)כדוגמה, לו לחרדים היה מותר להכות יהודי ובכלל להשתמש באלימות, המשטרה האלימה שלנו הייתה צריכה להצדייד בטנקים וגם זה לא היה עוזר! ראו מה עשו מספר עשרות צהובים בצרפת. מה ש"הפלג" עושה הוא כנגד דעת רוב רובם של מנהיגי החרדים והמשטרה משתמשמת באלימו כאילו הם פושעי מלחמה או מחבלים, לו כלל הציבור היה משתתף בהפגנות פראיות אלו למשטרה לא היה מספיק כח לעצור, וכמובן שהתוצאה הייתה מאות ואלפי פצועים וגם הרבה הרוגים ובתי מלון שיהפכו לבתי סוהר מחוסר מקום. ולא נדבר על הרעש שזה היה גורם בחוץ למדינה.... הבינו זאת!
Yehuda  |  17.12.18
לכל התגובות