אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת כרייה בבעלות גלנקור תשלם 22 מיליון דולר לקנדה ליישוב האשמות הקשורות לדן גרטלר צילום: אוראל כהן

חברת כרייה בבעלות גלנקור תשלם 22 מיליון דולר לקנדה ליישוב האשמות הקשורות לדן גרטלר

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי מתגבש הסכם בין רשות ני"ע בקנדה וחברת הכרייה קאטנגה מינינג בנוגע לפעילותה בקונגו. לפי ההאשמות, החברה הסתירה את הסיכונים הנלווים לעסקים עם היהלומן הישראלי גרטלר, החשוד כי שיחד בכירים בקונגו

17.12.2018, 10:55 | שירות כלכליסט
חברת כרייה שבבעלות גלנקור וכמה מהדירקטורים שלה בעבר ובהווה הגיעו להסדר עם הרשויות הקנדיות, לפיו ישלמו 22 מיליון דולר. זאת על מנת ליישב האשמות, לפיהן החברה הסתירה את הסיכונים הנלווים להסתמכות על איש העסקים הישראלי השנוי במחלוקת, דן גרטלר, המקושר לנשיא קונגו ג'וזף קבילה. כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל.

לפי מקורב לנושא, שביקש להישאר בעילום שם, ההסדר המתגבש בין רשות ניירות ערך של אונטריו (OSC) – רגולטור שוק ההון הגדול ביותר בקנדה – וחברת הכרייה קאטנגה מינינג (Katanga Mining) הנסחרת בבורסת טורונטו, בנוגע לפעילות העסקית של החברה בקונגו בין השנים 2014-2016. ההאשמות מתרכזות ברובן בקשרים של החברה עם גרטלר, שהשקיע לראשונה בקאטנגה ב-2008. גלנקור מחזיקה ב-86% מהחברה. ב-2017 היא רכשה את אחזקתו של גרטלר וגם מכרה נחושת נוסף בקונגו.

קראו עוד בכלכליסט

רשות ניירות ערך צפויה גם לטעון שבחברה לא יישמו פיקוח פנימי מספק, ובעקבות זאת הצהירו על ייצור נחושת גבוה מדי ועל עלויות כרייה נמוכות מדי.

לפי המקורב, בהסדר נכללים אריסטוטליס מיסאקידיס, אחד המנהלים הבכירים של גלנקור ושני בכירים נוספים, ליאם גלאגר וטים הנדרסון. שלושתם פרשו מהדירקטוריון בנובמבר 2017 לאחר חשיפת החקירה הקנדית. קאטנגה והבכירים ישלמו ביחד את הקנס בגובה 22 מיליון דולר. במסגרת ההסכם, מנכ"ל קאטנגה ג'וני בליזארד גם יתפטר.

היהלומן הישראלי דן גרטלר , צילום: אוראל כהן היהלומן הישראלי דן גרטלר | צילום: אוראל כהן היהלומן הישראלי דן גרטלר , צילום: אוראל כהן

זו לא הפעם הראשונה שגרטלר מוצא עצמו במרכז שערוריה. ב-2016 הוא היה דמות מרכזית בהסדר בגובה 412 מיליון דולר אליו הגיעה קרן הגידור הניו יורקית אוך – זיף (Och-Ziff) עם משרד המשפטים האמריקאי. לפי ההאשמות, גרטלר שילם מעל 100 מיליון דולר בשוחר לבכירים בממשלת קונגו, כולל לנשיא קבילה, כדי לזכות בתנאים מועדפים בעסקאות במדינה.

דובר של פלוארט גרופ, החברה המרכזית של גרטלר בקונגו מסר בתגובה כי הם תמיד "פעלו בצורה הולמת וביושרה בקונגו. מעולם לא הוכיחו דבר נגד החברה או המנהלים שלה בבית המשפט".

בשנה שעברה הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות נגד גרטלר, בטענה שהוא ניצל את חברותו עם קבילה כדי לצבור הון באמצעות עסקאות "מושחתות" בשם חברות בינלאומיות שרצו לפעול בקונגו. גרטלר מכחיש את האישומים נגדו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות