אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלזיה הגישה תביעה נגד גולדמן זאקס ושני בנקאים לשעבר צילום: רויטרס

מלזיה הגישה תביעה נגד גולדמן זאקס ושני בנקאים לשעבר

התביעה טוענת שגולדמן זאקס גייס כספים עובר קרן ההשקעות של המדינה בידיעה שבוצעו בה מעילות - ואף הניב רווח פסול מהפעילות האסורה

17.12.2018, 14:28 | שירות כלכליסט
מלזיה הגישה תביעה פלילית נגד גולדמן זאקס ושני עובדים לשעבר בבנק בנוגע למעורבותם בפרשת שחיתות והלבנת הון בקרן ההשקעות של המדינה, 1MDB.

הבנק האמריקאי מואשם בשל תפקידו בגיוס כספים עבור הקרן. הפרשה נחקרת בשש מדינות לפחות. בגולדמן זאקס האשימו עובדים לשעבר בהתנהלות והצהירו כי "יגנו בעוז" נגד ההאשמות. "החברה ממשיכה לשתף פעולה עם כל הרשויות החוקרות את המקרה", נמסר.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי הרשויות במלזיה הבנק הוליך שולל את המשקיעים, שכן ידע שההייתה מעילה ברווחים ממכירת האג"ח של 1MDB שהוא ארגן. בעקבות זאת, הממשלה דורשת להטיל על גולדמן זאקס קנסות הגבוהים יותר מ-2.7 מיליארד דולר שנגנבו לכאורה ו-600 מיליון דולר שהבנק ההרוויח בעמלות מהעסקאות.

"ההונאה הזו נוגעת בלב שוקי ההון שלנו", מסר התובע הכללי של מלזיה, טומי תומאס בעת הגשת כתב האישום. "אם לא יתנהל הליך פלילי נגד הנאשמים, אז נוותר להם על שערערו על המערכת הפיננסית שלנו ופגעו באמינות השווקים".

מלזיה הגישה את התביעה נגד הבנק ושני עובדים לשעבר, טים ליסנר ורוג'ר נג. לסינר כיהן כיו"ר גולדמן בדרום מזרח אסיה ופרש ב-2016. נג היה סגנו עד עזיבתו במאי 2014. לסינר כבר הודה בארה"ב באשמת קשירת קשר להלבין הון והפרת חוקים נגד שוחד. הטענה הייתה כי שיחד בכירים בממשלה המלזית כדי להבטיח שגולדמן ייבחר לבצע את הנפקת האג"ח של 1MDB.

הקרן שהוקמה על ידי ראש הממשלה נאג'יב ראזק ב-2009. נועדה במקור לקידום פרויקטים כלכליים במדינה, אך בפועל צברה הפסדים של מיליארדי דולרים. על פי החשד של הרשויות בארה"ב, 1.3 מיליארד דולר מכספי הקרן שימשו לרכישת נכסים בארה"ב, כולל דירות יוקרה בניו יורק ובקליפורניה, מטוס פרטי, יצירות אמנות של וינסנט ואן גוך וקלוד מונה וכן מימון הסרט הזאב מוול סטריט בכיכובו של לאונרדו דיקפריו. ראזק עצמו הפסיד בבחירות שהתקיימו מוקדם יותר השנה, והוא מואשם שגרף לכיסו 700 מיליון דולר מהקרן.

גולדמן זאקס, צילום: רויטרס גולדמן זאקס | צילום: רויטרס גולדמן זאקס, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות