אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסד שני לקואליציית ה-61: נפלה הצעת חוק השיפוצים צילום: shutterstock

הפסד שני לקואליציית ה-61: נפלה הצעת חוק השיפוצים

האופוזיציה הפילה הצעת חוק של הקואליציה לפיה קבלני שיפוצים יחוייבו לתקופת אחריות. יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן: "כמה עליבות לאופוזיציה. לוקחים חוק צרכני פשוט לטובת האזרח, ומפילים אותו". יו"ר המחנה הציוני יואל חסון: "אם הקואליציה רוצה שחוק יעבור חברי הכנסת יצטרכו לבוא ולהצביע בעצמם"

17.12.2018, 21:55 | צבי זרחיה

הפסד שני לקואליציית ה-61: האופוזיציה הפילה הערב (ב') הצעת חוק של הקואליציה לפיה קבלני שיפוצים יחוייבו לתקופת אחריות. מדובר בהצעת חוק אחריות לעבודות שיפוצים, שהגיש יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן וקבוצת חברי כנסת. לאחר שבקריאה השנייה תמכו 65 ח"כים ללא מתנגדים, בקריאה השלישית הצביעה האופוזיציה נגד. תמכו בה 37, התנגדו 44 - וההצעה נפלה. לפני כחודש נפל חוק המקרקעין של הקואליציה בהצבעה במליאה.

קראו עוד בכלכליסט

פולקמן הגיב ואמר: "כמה עליבות לאופוזיציה. לוקחים חוק צרכני פשוט לטובת האזרח, ומפילים אותו רגע אחרי שיו"ר ועדת הכלכלה מציג את החוק ומברך. העיקר שמדברים על ענייניות. לא רואים את האזרח ממטר".

בהצעת החוק מוצע לקבוע כי מבצע עבודות שיפוצים בתשלום, יהיה אחראי במשך תקופת האחריות לכל אי-התאמה בעבודתו או בטובין שסיפק, כמוגדר בחוק. אם אי-ההתאמה שהתגלתה ניתנת לתיקון, מבצע העבודות יתקנה בלא תמורה, בתוך זמן סביר. תקופת האחריות תהיה לפי הקבוע כתקופת הבדק בחוק המכר (דירות) לגבי כל אי-התאמה, אלא אם כן הצדדים הסכימו על תקופת אחריות שונה שלא תפחת משנה. האחריות לאי-ההתאמות תוטל על מבצע העבודות, אלא אם הוא הוכיח שהן נגרמו בשל מעשה או מחדל של המזמין. בנוסף, התניה על הוראות החוק תיעשה רק אם היא לטובת המזמין. תחילתו של החוק המוצע שלושה חודשים מיום פרסומו והוא יחול רק על התקשרויות לביצוע עבודות שיפוצים שייעשו מיום תחילת החוק ואילך.

עבודות שיפוץ. אילוסטרציה, צילום: תומי הרפז עבודות שיפוץ. אילוסטרציה | צילום: תומי הרפז עבודות שיפוץ. אילוסטרציה, צילום: תומי הרפז

בדברי ההסבר נכתב: "כיום לא מוטלות בחקיקה חובות מיוחדות על מי שהתקשר בהסכם לביצוע עבודות שיפוצים בתשלום עבור מזמין העבודות. היחסים בין הצדדים מוסדרים בהסכם ביניהם, וחלים עליהם הדינים הכלליים הנוהגים בתחומי הצרכנות והחוזים. לעתים עבודות השיפוצים נעשות ברשלנות או שלא בהתאם לסיכום בין הצדדים. כמו כן, הליקויים במבנה ששופץ עלולים להתגלות רק בחלוף זמן מה ממועד סיום עבודות השיפוצים ולפיכך המזמין עלול להיתקל בקושי בהוכחת הקשר בין עבודות השיפוצים ובין הליקוי שהתגלה. יודגש כי על פי רוב עבודות שיפוצים כרוכות בעלויות כספיות ניכרות, וביצוע רשלני שלהן עלול אף הוא לגרום למזמין הוצאות כספיות גדולות".

יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון, אמר כי "לא נעים לראות שחברי הכנסת של הקואליציה מנמנמים. הם צריכים להבין כבר את המסר - אנחנו לא עובדים בשבילם. אם הם רוצים שחוק יעבור הם יצטרכו לבוא להצביע בעצמם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות