אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש חברות אמריקאיות שלא היו צריכות לקבל כסף בת"א" צילום: נמרוד גליקמן

"יש חברות אמריקאיות שלא היו צריכות לקבל כסף בת"א"

בעל השליטה בחברת הנדל"ן אקסטל, גארי ברנט, טוען שצריך להבחין בין חברות הנדל"ן האמריקאיות שגייסו חוב בתל אביב. הוא מנסה להרגיע את המשקיעים לנוכח תשואה של 19.9% באג"ח החברה: "אנחנו בהחלט לא בשיא, אבל השוק עדיין בריא"

19.12.2018, 07:50 | יניב רחימי

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

"המפתח לשוק הנדל"ן בניו יורק הוא להבין שזה עסק מחזורי עם עליות וירידות. אנחנו בהחלט לא בשיא, אבל השוק עדיין בריא מאוד. אנו רואים מכירות טובות ויש עדיין ביקוש גבוה. כל עוד הכלכלה האמריקאית במצב טוב באופן כללי, ההיצע העודף ייספג. אנחנו בשלב מורכב יותר במחזוריות של הענף, אבל הביקוש בריא". כך אמר אתמול ל"כלכליסט" בעל השליטה ויו"ר חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל גארי ברנט. 

קראו עוד בכלכליסט

אקסטל חתמה בתחילת השבוע על הסכם להלוואה של כ־135 מיליון דולר, שתשמש למימון פרויקט The Lofts at Pier Village בניו ג'רזי. ההלוואה ניתנה על ידי תאגיד בנקאי אמריקאי לשלוש שנים, ונושאת ריבית של ליבור+4%. בשיחה עם "כלכליסט", ברנט התייחס לתנאי ההלוואה. לדבריו, "מכיוון שמדובר בהלוואת בנייה והפרויקט כבר נמצא בשלבי ביצוע, משך החיים הממוצע של ההלוואה יהיה קצר יותר, ויעמוד על כשנה. הסכום שיימשך יהיה נמוך מהרף המקסימלי - סכום ההלוואה".

ברנט טוען שהמשקיעים צריכים להבחין בין חברות שראויות להשקעה לכאלה שלא ראוי לתת להן אשראי, ומוצא קווי דמיון בין שוק האג"ח בישראל לשוק בארה"ב לפני עשור: "אף אחד לא שם לב אז למה שהוא קנה. מספיק שהיה נייר עם דירוג צמוד אליו. לא שמו לב לנכסים ולהערכות השווי. יש חברות מצוינות והאג"ח שלהן צריכות להיסחר בתשואות נמוכות, ויש חברות שלא היו צריכות לקבל כסף", הוא טוען.

ביחס לחששות של מחזיקי האג"ח מנסיגה של משקיעים, בייחוד סינים, מתחום הנדל"ן למגורים במנהטן, ברנט מביע עמדה ברורה: "זה פשוט לא נכון. הסינים פעילים מאוד בשוק, כפי שהיו תמיד, וכך גם משקיעים מכל העולם". לדבריו, השוק לא מושפע מהביקוש, אלא מההיצע. "הדבר המרכזי בניו יורק הוא ההיצע. יש הרבה היצע, וכבר ראינו את השוק הזה בעבר. אנשים דוחים רכישות כי הם חושבים 'אולי אני אקבל מחיר טוב יותר מחר', אבל הביקוש עדיין בריא מאוד".

ביחס לאג"ח של אקסטל, ברנט משדר אופטימיות. לדבריו, "האג"ח שלנו הן מההשקעות הכי אטרקטיביות בשוק, וכשההזדמנות תגיע, ננצל זאת ונרכוש בחזרה את חלקן". אקסטל דיווחה בתחילת החודש על אישור תוכנית רכישה של אג"ח שהחברה הנפיקה בתל אביב בסכום של עד 50 מיליון דולר, שתצא לפועל בכפוף לתזרים של החברה ומצב הנזילות שלה. החוב של אקסטל למחזיקי האג"ח הוא 1.1 מיליארד שקל, לשתי סדרות אג"ח ביחד. נכון להיום, אג"ח סדרה א' של אקסטל נסחרות בתשואה של 12.6%, וסדרה ב' בתשואה של 19.9%.

גארי ברנט , צילום: נמרוד גליקמן גארי ברנט | צילום: נמרוד גליקמן גארי ברנט , צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות