אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האולטימטום של כץ: העלאת גיל הפרישה לנשים או 200 מיליון שקל צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

האולטימטום של כץ: העלאת גיל הפרישה לנשים או 200 מיליון שקל

שר העבודה והרווחה חיים כץ מקדם את העלאת גיל הפרישה לנשים מ־62 ל־64. לטענתו, הימנעות מהעלאת גיל הפרישה תביא לקיצוץ של כ־1,000 שקל בשנה בממוצע בקצבאות הפנסיה של כמאות אלפי גמלאים

19.12.2018, 06:47 | שחר אילן

שר העבודה והרווחה חיים כץ מהליכוד הודיע על תמיכתו בהעלאת גיל הפרישה לנשים מ־62 ל־64 ועל כוונתו לקדם את המהלך. זאת בניגוד לעמדת כמה חברות כנסת חברתיות, שמסכלות את העלאת גיל הפרישה כבר שנתיים.

כץ מסביר את עמדתו בכך שהימנעות מהעלאת גיל הפרישה תביא לקיצוץ של כ־1,000 שקל בשנה בממוצע בקצבאות הפנסיה של כמאות אלפי גמלאים החוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות. הוא דורש מהאוצר להעביר חוק מיידי להעלאת גיל הפרישה או לממן את קרנות הפנסיה ב־200 מיליון שקל בשנה כדי למנוע את הקיצוץ.

העימות בין קבוצת חברות כנסת הנהנות מתמיכת יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה לבין פקידי האוצר מסכל את העלאת גיל הפרישה לנשים מ־62 ל־64 כבר שנתיים. כתוצאה מכך נפגע מאוד ביטוח לאומי (שצריך לשלם קצבאות זקנה לנשים מגיל 62) וכן נוצר גירעון בקרנות הפנסיה הוותיקות.

קראו עוד בכלכליסט

שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ | צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל

חברות הכנסת לשעבר זהבה גלאון ממרצ וכן חברות הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני ואורלי לוי־אבקסיס טוענות שהעלאת גיל הפרישה תפגע מאוד בנשים שאינן עובדות ויתחילו לקבל את קצבת הזקנה והפנסיה מאוחר יותר. כן היא תפגע בנשים שעובדות במקצועות שוחקים וייאלצו להמשיך לעשות זאת עוד שנתיים. הן דורשות חבילת סיוע לנשים אלה, אך באוצר טוענים שהחבילה הזו יקרה יותר מנזקי המצב הנוכחי. שר האוצר משה כחלון שאינו רוצה להצטייר כמי שפוגע בנשים מבוגרות וחלשות מסרב לכפות את העלאת גיל הפרישה.

לפי כץ, "בתלושים האחרונים שקיבלו הגמלאים דווח להם כי החל מ־1 ביולי 2019 ינוכו 1.3% מתוך הגמלה שהם מקבלים. יחד עם דמי ניהול שהם משלמים בסך 1.7%, תרד הגמלה המקסימלית מ־70% מהשכר המקורי ל־67%. משמעות הדבר הפסד ממוצע של 1,000 שקל בשנה".

כץ אומר שהאוצר צריך לבחור בין העלאה מיידית של גיל הפרישה לבין מימון של 200 מיליון שקל ב־2019 ודחיית העלאת גיל הפרישה עד לאחר הבחירות. לדבריו, "אתה לא יכול לקחת כסף מאדם שחסך כל החיים ולהוריד לו את החיסכון. אתה לוקח אוכלוסיות חלשות ודופק להן בראש. יש כאלה שיאבדו 150–200 שקל בחודש. אני כל שבוע מזכיר את זה לרה"מ נתניהו ומעלה את הנושא בפורום שרינו. נתניהו אמר לי שאני אמשיך לקדוח לו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות129 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

129.
נשים חיות יותר מגברים. ופורשותמ5 שנים לפני הגברים
כולם עובדים קשה גם עובדי ביניין , גם עובדי תעשייה עובדי תשתיות ועובדי ניקיון, למה שתוחלת החיים של הגברים שהיא נמוכה מהנשים צריכים לצאת לפנסיה 5 שנים אחרי הנשים וגם מספר השנים שהם נהננו מהקיצבה קטנה משמעותית, הנשים מריחות עוד 8 שנים מתנה שזה שווה ערך של בין 300000 ל 500000 מתנה לא הוגן.שגיל הפרישה יהיה אחיד לכולם ויעמוד על 65.
אזרח  |  21.12.18
לכל התגובות