אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאגרים הקטנים יוכלו לייצא את כל הגז שלהם צילום: דוד פרץ

המאגרים הקטנים יוכלו לייצא את כל הגז שלהם

ועדת אדירי, שקובעת את יעדי הביקוש וההיצע של הגז, שינתה חלק ממסקנות הביניים, ותאפשר למאגרים קטנים שיימצאו בעתיד שלא לספק גז למשק. הוועדה ממליצה גם להקים בורסה לסחר בעודפי גז

19.12.2018, 08:18 | ליאור גוטמן

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל קיימה אתמול דיון חירום סוער על הכוונה לייקר את תעריפי החשמל והמים בינואר. בעוד שחברי הוועדה האשימו את חוזה הגז של חברת החשמל, הפיץ משרד האנרגיה בתזמון מקרי, או שלא, את המסקנות הסופיות של ועדת אדירי, שקבעה את יעדי המשק בתחומי הביקוש וההיצע של הגז, לרבות יצוא.

ממסקנות הוועדה עולה כי בניגוד להמלצות הביניים מיוני, מאגרים קטנים שנפחם עד 50 מיליארד מ"ק לא יהיו חייבים לספק גז למשק ויוכלו לייצא את כולו. זאת בעוד שעד היום הם היו חייבים באספקת גז של 25% מהיצור למשק. ההמלצה נועדה לעודד משקיעים לחפש מאגרי גז נוספים.

קראו עוד בכלכליסט

ההמלצות גובשו לאחר שימוע ציבורי ולאחר פרסום המלצות הביניים ביוני האחרון. אישורן הסופי מחייב רק החלטת ממשלה, שתתקבל כנראה בחודש הקרוב ותיכנס מייד לתוקף.

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: דוד פרץ מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי | צילום: דוד פרץ מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, צילום: דוד פרץ

המדינה גם עידכנה את צורכי המשק לאור ההחלטה להקים שתי תחנות כוח נוספות שיפעלו על גז בחדרה, וזוג מתקני התפלת מים. המכסה צמחה ב־7%, מ־450 מיליארד מ"ק לכ־485 מיליארד מ"ק. נקבע גם שמאגרי כריש ותנין יוכלו להזרים לארץ גז בהיקף של כ־6.5 מיליארד מ"ק, כמות גבוהה ב־60% ביחס למה שהוקצב להם קודם. מכסת יצוא הגז לא השתנתה: מותר לייצא עד 40% מנפח המאגרים. איך הדבר מסתדר עם העובדה שצורכי המשק גדלו? לפי משרד האנרגיה, נפח המאגרים הידוע גדל אף הוא מאז 2013, ומוערך כיום בכ־876 מיליארד מ"ק, כ־10% יותר מהערכת הנפח ב־2013.

ועדת אדירי ממליצה גם להקים בורסה לסחר בעודפי גז בין השחקנים השונים. יצוא עודפי גז במסגרת הסחר לא יעלה על 3% מהכמות העודפת שיש בידי כל שחקן.

המלצות הוועדה תקפות, תיאורטית, עד 2024. אבל משרד האנרגיה חייב לעדכן את ביקושי הגז למשקי החשמל, התעשייה והתחבורה אחת לחמש שנים. בהתחשב בכך שתחזיות הצוות המקורי (ועדת צמח), שמסקנותיה אושרו בממשלה ביוני 2013, התפספסו לחלוטין, ניתן לצפות להמלצות מעודכנות בעוד חמש שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות