אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיניים נשואות לפד; "הוא לא יכול להתכופף בפני הבריונות של הנשיא"  צילום: איי אף פי

העיניים נשואות לפד; "הוא לא יכול להתכופף בפני הבריונות של הנשיא"

הנשיא טראמפ תקף את הפד בחודשים האחרונים וקרא לו ולי"ר פאוול לשים סוף להעלאות הריבית; היורו עולה בשווקים העולמיים ב-0.3% ונסחר ב-1.140 דולר; בשוק המקומי - הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.75 שקלים, היורו יורד ב-0.1% ל-4.28 שקלים

19.12.2018, 15:51 | מיקי גרינפלד

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

כל העיניים בשוק המט"ח העולמי נשואות לפד - לקראת החלטת הריבית שתתפרסם הערב בוושינגטון - "העמדה בשוק לקראת החלטת ועידת השוק החופשי של הפד היא מאד מתגוננת, וזו הסיבה שאנחנו רואים את הדולר נחלש בתקופה האחרונה", אמר אתמול מייקל מרקת'י (Michael McCarthy), אסטרטג שווקים הבכיר ב-CMC arkets.

רגע לפני ההחלטה משגר הנשיא דונלד טראמפ בציוץ טוויטר את עמדתו החד משמעית בעניין - ולא בפעם הראשונה - נגד העלאת ריבית. "אני מקווה שהאנשים בפד יקראו היום את מאמר המערכת של הוול סטריט ג'ורנל לפני שהם טועים פעם נוספת... תרגישו את השוק, תפסיקו להסתמך על מספרים חסרי משמעות. בהצלחה!" 

קראו עוד בכלכליסט

בשוק המקומי שלנו ננעל הדולר בירידה של 0.2% ושערו היציג נקבע על 3.756 שקלים, היורו שמר על רמת הפתיחה ושערו היציג נקבע על 4.284 שקלים; בשוקי המטבעות העולמיים - היורו עולה ב-0.4% ל-1.140 דולר, הפאונד נחלש ב-0.1% ונסחר ב-1.263 דולר.

המלכוד של הפד

הבנק המרכזי של ארה"ב הפד צפוי לפרסם הערב את אחת מהחלטות הריבית הדרמטיות ביותר שקיבל בשנים האחרונות. עד לאחרונה ההערכה הרווחת בשוק היתה  שהפד יודיע על העלאת ריבית בשיעור של 0.25% - ההעלאה הרביעית מתחילת השנה - אך הדבר ממש אינו ודאי, לנוכח החולשה המסתמנת בכלכלה הגלובאלית, הנפילות האחרונות בשווקים, והלחץ המתמשך של הנשיא טראמפ.  

שאלת העלאת הריבית היא לא העניין היחיד שעל הפרק ובעיני רבים היא אפילו לא הדבר העיקרי. השוק מצפה בדריכות לתחזית המעודכנת של הפד בכל הנוגע להעלאות הריבית בהבמשך הדרך. כמקובל בהחלטות של דצמבר,  יו"ר הפד ג'רום פאוול ירחיב ויענה על שאלות במסיבת עיתונאים.

ג'וש שפירו (Josh Shapiro), הכלכלן הבכיר ב-MFR, אמר היום שהפד לא יכול לבסס את המדיניות המוניטארית שלו על המגמה בשוק המניות, בניגוד לטענה של הנשיא. "שוק המניות טיפס במשך תקופה ממושכת מאד והנה הם יורדים ימעט וכולם נכנסים לפניקה ואומרים שהפד צריך לרוץ לתפוס מחסה (head for the hills - ביטוח שמשמעותו להתכונן לסערה, מ"ג). אנשי הפד לא בהכרח חושבים שמשהו השתנה, הם לא ירצו לתת את הרושם שהם מתכופפים בפני הבריונות של הוול סטריט ג'ורנל ושל דונלד טראמפ", אמר שפירו (מובא במרקטווטש).  

הפד נמצא למעשה בסוג של מלכוד. אם הוא יכוון בתחזית המעודכנת למדיניות מצמצמת מדי לטעמו של השוק, הירידות החדות שנרשמו החודש יהיו רק ההתחלה, שמירה על עקביות בתחזיות הקיימות לא תשפיע לטובה מדי על המגמה בשוק היורד, ומנגד מהלך יוני יזכה לביקורת קשה על כניעה לחלץ של הנשיא.

"אנחנו מאמינים שהפד יבצע 2 העלאות ריבית נוספות במהלך 2019, ההחלטות שלו יהיו מאד תלויות בנתונים (מאקרו) במהלך השנה הבאה", אמר סטפן אינס (Stephen Innes), ראש מחלקת מסחר ב-APAC מקבוצת ONADA (מובאו ב-CNBC). הבנקים גולדמן זאקס וג'יי.פי מורגן צמדים לתחזיותיהם לפיהן הבנק הפדרלי עומד להעלות את שיעור הריבית ארבע פעמים בשנה הבאה - אף שבתחילת החודש ציינו שהם מכירים בכך שהספקות לגבי אמינות תחזית זו רק עלו.

בנאומו בחודש שעבר הפתיע פאוול את השווקים כאשר רמז שתיתכן האטה בקצב העלאות הריבית. בנאום בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק אמר יו"ר הפד כי "שיעורי הריבית עדיין נמוכים בסטנדרטים היסטוריים, ונותרו מעט מתחת להערכות הרווחות לגבי הרמה שבה היא תהיה נייטרלית עבור הכלכלה - כלומר הרמה שבה היא לא תאיץ או תאט את הצמיחה".  

הנשיא דונלד טראמפ תקף בשורה של הזדמנויות את הפד בעקבות העלאות הריבית הקודמות שביצע והטיל ספק בכישוריו של ג'רום פאוול להוביל את הבנק המרכזי. המתקפה האחרונה שוגרה השבוע - "זה מדהים שבמצב בו הדולר חזק מאוד ולמעשה אין אינפלציה, העולם סביבנו מתפוצץ, פריז עולה בלהבות וסין בדרכה למטה, הפד שוקל עוד העלאת ריבית. תיהנו מהניצחון!", צייץ הנשיא לפני יומיים.

לפני כחודשיים, כאשר שנשאל האם הוא מתחרט על מינויו של פאוול לתפקיד, ענה הנשיא: "מוקדם עדיין לומר, אבל ייתכן". מוקדם יותר החודש, במתקפה קודמת התלונן הנשיא על כך שהפד "השתגע" ("Gone Crazy") בהחלטה שלו על צמצום מוניטרי. במתקפה קודמת התלונן הנשיא על כך שהפד "השתגע" ("Gone Crazy") בהחלטה שלו על צמצום מוניטרי.

הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול , צילום: בלומברג הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול | צילום: בלומברג הנשיא טראמפ ויו"ר הפד פאוול , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות