אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנגיד לשעבר דוד קליין יעמוד בראש ועדת ההשקעות של הביטוח הלאומי צילום: יחסי ציבור

הנגיד לשעבר דוד קליין יעמוד בראש ועדת ההשקעות של הביטוח הלאומי

השר כץ הודיע שקליין יעמוד בראש הוועדה שתשקיע את עודפי המוסד, לאחר שבספטמבר ביטל השר את הסכם העברת העודפים לאוצר

19.12.2018, 09:57 | שחר אילן

נגיד בנק ישראל לשעבר דוד קליין הסכים לעמוד בראש ועדת ההשקעות החדשה של הביטוח הלאומי. כך חשף שר העבודה והרווחה חיים כץ בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה בנושא משבר העודפים של הביטוח הלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

כץ הודיע בספטמבר האחרון שהביטוח הלאומי יפסיק החל מינואר 2019 להעביר את עודפי הביטוח הלאומי לתקציב המדינה. זאת, בשל הגירעון האקטוארי החמור של הביטוח הלאומי שצפוי להיכנס לגירעון שוטף ב-2022 ולסיים את העתודות הכספיות ב-2037.

שר העבודה והרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל שר העבודה והרווחה חיים כץ | צילום: עמית שעל שר העבודה והרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל

אם תיושם הודעת כץ, הדבר צפוי ליצור גירעון של 24 מיליארד שקל בתקציב. כץ חשף שהביטוח הלאומי החל להקים ועדת השקעות שתטפל בעודפי התקציב וצפוי לצאת במכרז לקרנות שיטפלו בכסף.

כץ גם האשים את משרד האוצר כי נקם בעובדי משרד העבודה והרווחה בעקבות הודעתו שיפסיק להעביר את עודפי הביטוח הלאומי. "ישר ירו לי בעובדים כנקמה. עצרו לי את ההסכמים הקיבוציים. התחילו לפגוע בגופם של אנשים".

חברי כנסת: לקיחת עודפי הביטוח הלאומי ע"י האוצר תרמית פירמידה נוסח מיידוף

מנהל החוב הממשלתי במשרד האוצר ליאור דוד אומר שיישום החלטת שר העבודה והרווחה חיים כץ להפסיק להעביר את עודפי הביטוח הלאומי לאוצר יגדיל את החוב הלאומי מיידית ב-210 מיליארד שקל. זאת, בשל הצורך לרשום את החוב כולו ולא רק את העודפים. כן הוא יגדיל את הגירעון הלאומי מ-2.9% ל-4.7%. כתוצאה מכך, צפויה צניחה של ישראל בדירוגי האשראי הבינלאומיים. דוד טען שבניגוד לטענות הביטוח הלאומי, המוסד מקבל תשואה ממוצעת גבוהה מאוד של 5.5% בממוצע לשנה. דוד אמר את הדברים בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שעסקה בהחלטת השר כץ להפסיק להעביר ב-2019 את עודפי הביטוח הלאומי לאוצר.

כץ אמר שאם לא ימצא פתרון, החור הראשון בתקציב בהיקף של 1.7 מיליארד שקל, ייווצר כבר בסוף ינואר הקרוב, כשהביטוח הלאומי לא יעביר את התשלום הראשון מהעודפים. סגן הממונה על התקציבים אלון מסר אמר שהחלטת כץ תביא לפגיעה בשירותים החברתיים ותעמיד את הכספים בסיכון.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה שהמצב בו גובים דמי ביטוח לאומי אך התשלומים אינם מובטחים "זו תרמית ופירמידה בחסות המדינה". ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר ש"זו הונאה בסדר גודל בינלאומי. מדי שנה לקוחים מהביטוח הלאומי את העודפים ורק אלוהים יודע לאן הם הולכים. מיידוף קטן ליד השערורייה הזאת".

יו"ר ועדת הכספים של הביטוח הלאומי רו"ח ערן יאראק אמר ש"אם עובדים בשיטה שלוקחים לצעירים כסף על מנת לשלם למבוגרים, ובונים על זה שבשנה הבאה יהיו צעירים חדשים שישלמו, ובינתיים משתמשים בכסף לנושאים אחרים בכלל ולא שומרים על הכסף - זה מיידוף".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר ש"יש ניגוד עניינים מובנה בין משרד האוצר לביטוח הלאומי, כי ככל שהעודפים גדולים יותר כסף הולך לתקציב השוטף". לדבריו במצב הזה "האינטרס של האוצר הוא שהביטוח הלאומי יעביר כמה שפחות כספים לציבור".

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"אנשים לא מבינים שלא ישלמו לילדים שלנו קצבת זקנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
1.7 מילארד גירעון אבל מערכת מיחשוב לא ישימה ב1.8
זה בסדר כולכם גאוני מתמטיקה שעושים חישובים על כסף של אחרים כולם רוצים להמר אז קחו את מחצית הכסף ותכניסו אותו לבנק שוייצרי ותקבלו משהו נחמד ואת החצי השני תשקיעו בחברות תרופות או מריחואנה שמייצאות לחול גם ברכישות חכמות אולי את הנמלים אבל אתם חושבים לעוד כמה שנים בשביל לקבל עוד כסף במקום לחשוב על טובת העם היהודי ומדינת ישראל
שלמה  |  20.12.18