אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קצת אוויר למשקיעים: אולייר השיגה מימון מחדש לפרויקט מפתח בניו יורק צילום: אורן פרוינד

קצת אוויר למשקיעים: אולייר השיגה מימון מחדש לפרויקט מפתח בניו יורק

חברת הנדל"ן האמריקאית של יואל גולדמן קיבלה מימון של 230 מיליון דולר בריבית נוחה של 5.4% עבור השלמת הקמה של קומפלקס בברוקלין. המהלך הרגיע מעט את מחזיקי האג"ח בת"א, והתשואות ירדו

20.12.2018, 10:30 | חזי שטרנליכט

חדשות מעודדות לחברת הנדל"ן האמריקאית אולייר של יואל גולדמן. החברה הודיעה אתמול שהתקשרה עם מלווה פיננסי במזכר עקרונות לא מחייב, לצורך השגת מימון לפרויקט מפתח שלה בברוקלין, בהיקף של 230 מיליון דולר. המימון המתגבש הושג בריבית נמוכה שהפתיעה את המשקיעים — 5.4% בלבד. זו ריבית שנחשבת אטרקטיבית ונובעת מהתקדמות הפרויקט.

ההלוואה החדשה תהיה ל־36 חודשים ללא תשלומי קרן, עם שתי אפשרויות הארכה בנות 12 חודשים כל אחת. הריבית על ההלוואה היא משתנה המבוססת על ריבית הליבור. שיעור הריבית בתקופת ההלוואה הראשונה הוא כאמור 5.4%, כשבתקופת ההארכה הראשונה הריבית תעלה ב־0.3% ובהארכה השנייה ב־0.25% נוספים. עוד נמסר כי בכוונת הצדדים להשלים את העמדת ההלוואה עד סוף ינואר 2019.

האכלוס ברבעון הבא

המימון נועד למיחזור חובות קיימים הקשורים לנכס בהיקף של 165 מיליון דולר, והקמת השלב השני בפרויקט, שנקרא דניזן־בושוויק. הפרויקט נבנה ברחוב מלרוז 123 בברוקלין שבניו יורק. לפי מצגת שפרסמה החברה למשקיעים באוקטובר, בשלב השני שלו יוקמו 468 יחידות דיור. לפי דו"חות אולייר לרבעון השלישי, תחילת האכלוס של השלב הראשון בפרויקט המדובר תהיה ברבעון הראשון של 2019.

המשקיעים אהבו מאוד את ההודעה, והאג"ח של החברה זינקו אתמול בעקבותיו. בשבועות האחרונים יש בשוק חששות רבים סביב האג"ח של החברות האמריקאיות שגייסו חוב בתל אביב. כך, למשל, מחירה של אג"ח ד' של החברה, שמיועדת להיפרע עד סוף נובמבר 2023, עלה אתמול ב־2.73%, ומגלם תשואה של 17.45%. אג"ח ג', שנחשבת ליציבה יותר שכן היא מגובה בבטוחות, ירדה ב־1.86%, לתשואה של 8.46%. אג"ח ד' ירדה ב־1.64% לתשואה של 16.42%. אג"ח ה' צנחה ב־2.21% לתשואה של 6.54%.

אולייר ניו יורק, צילום:  אורן פרוינד אולייר ניו יורק | צילום: אורן פרוינד אולייר ניו יורק, צילום:  אורן פרוינד

מנסה לתקן את הרושם

הגורם שהעיק על המשקיעים והקפיץ את התשואות בחלק מהאג"ח של אולייר לערכים דו־ספרתיים, היה אירוע שנחשף בתחילת החודש. התברר שברבעון השני של השנה הוצא בטעות סכום של 3.7 מיליון דולר מחברת נכס לחברה של בעל השליטה, בשל טעות בפעולת רישום של עורכי הדין. הסכום הוחזר ברבעון השלישי בתוספת ריבית. בנוסף, לקחה החברה הלוואה קצרת טווח בריבית של 9.75% ממשקיע שעמו היתה במשא ומתן למכירת נכסים.

גולדמן ניהל שיחת ועידה עם המשקיעים לפני כשבועיים, שבה יצא מגדרו להסביר שיפעל להשבת אמונם בחברה, שלה ארבע סדרות אג"ח בהיקף של 2.4 מיליארד שקל הנסחרות בתל אביב. הוא הבטיח שלחברה יהיו מקורות כספיים לשלם את כל התשלומים, וטען כי לא ישן בלילות שקדמו לשיחה, משום שמשקיעים באולייר איבדו כסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות