אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי בטוויטר העלה מקברה את היריבות הקולנית בין האייפון והאנדרואידים

דו"ח טכנולוגי

שינוי בטוויטר העלה מקברה את היריבות הקולנית בין האייפון והאנדרואידים

הרשת החברתית ביצעה שינוי פצפון שגרם למעריצי אפל ושונאיה להתחיל לריב ברשת כפי שנהגו לעשות בתחילת העשור; תקלה באמזון גוררת דליפת מידע מוזרה מאלקסה; ספקית סלולר ענקית מפברקת רשת דור חמישי; וסנאפ ממשיכה לאכול חצץ

23.12.2018, 12:21 | ניצן סדן

שובו של הפאנבוי

איזה מכשיר טוב יותר, אייפון חדש או גלקסי S חדש? האם אפל מעתיקה מגוגל את כל התכונות הכי שוות של אנדרואיד? כרום או פיירפוקס - איזה דפדפן טוב יותר? פלייסטיישן או אקסבוקס? ווינדוס, מק או לינוקס? כבר הרבה זמן שלא נתקלנו בשאלות הללו. עד לא מזמן, הן תדלקו ויכוחים מקוונים עצומים בין קהילות של פאנבויז - אנשים שנשבעו במותג או בשירות שבחרו, ויצאו לחרף נפשם בלהדוף את הלעזות יריביו בהלעזות משלהם.

הוויכוחים הללו היו נפוצים להדהים בתחילת העשור, אך הלכו ונעשו נדירים למדי, ונתפסים כיום כמשהו מאוד ילדותי; כשגולש מתחיל להלל מותג כלשהו, מצב טוב שיעלה אחר וישאל אם לפחות משלמים לו בשביל התשבוחות הללו.

מעריץ אפל מעריץ אפל מעריץ אפל

אני אוהב כשהתרבות הטכנולוגית שלנו מתקדמת ומתבגרת. לדעתי, הוויכוחים העקרים הללו התמעטו פשוט כי אנשים הבינו שזה לא באמת משנה - שלכל אחד יש העדפות משלו ושההבדלים בין המוצרים זניחים. אני מקווה שזה הגיע גם ממקום של צרכנות טובה יותר, של אנשים שהבינו שכשאתה מהלל את האייפון בכל פה, אתה עושה יח"צ לחברה ונותן לה פחות אינטרס לשנות ולשפר מוצרים. לראייתי, לקוחות חייבים להיות תובעניים וביקורתיים, כדי להניע קדימה את השוק. ואז באה טוויטר, ועשתה שינוי קטן. מה קטן? פצפון. אבל הוא עלול להחזיר אותנו לימי הוויכוחים הנבובים של 2012. הרשת החברתית הוסיפה לממשק שלה תכונה שמראה מאיזה מכשיר מצייץ המשתמש ומאיזו מערכת הפעלה. פתאום יש לאנשים עוד מידע על אחרים, ועוד משהו לריב עליו.

לטוויטר היה כלי כזה בעבר, שבוטל ב-2012 כחלק ממהלכיה לצמצם את חשיפתם של כלי ניהול חשבונות מדיה חברתית מרובים. ועכשיו? סופת האש כבר ניצתה: גולשים שפויים מתלוצצים על כך, בעוד שפויים פחות פשוט נכנסים זה בזה כמו בימים ההם. על הדרך, נוצר קצת בלאגן גם עבור חברות המובייל: להקת בנים קוריאנית שמקודמת בידי LG נתפסה כשהיא מצייצת מאייפונים, ונציגי אפל מיוזיק שיגרו ציוצים ממכשירי אנדרואיד.  

קעקוע אנדרואיד קעקוע אנדרואיד קעקוע אנדרואיד

ומה לגבי טוויטר? אני חייב להסיר בפניה את הכובע. מדובר בשינוי פיצי שנשען על חשיפת מידע שזמין עבורה ולא מפר זכויות משתמשים, ויכול לייצר עבורה את מה שהכי חסר לה: אינטראקציות בין משתמשים. השיעור שלהן הוא אחד המדדים להצלחת הרשת החברתית, שכן בזכותן נחשף יותר תוכן שמאפשר למקד פרסום, לפחות ברמה הפוטנציאלית. ומפרסמים אוהבים פוטנציאל כזה, מה שמושך אותם כשארנקם בידם. האם האינטראקציות הן מריבות? על דברים ממש מטופשים? ורק מותגים גדולים מרוויחים מכך? עוד יותר טוב: טוויטר תוכל לעזור למותגים לתדלק את כל האקשן הזה, אם רק ירצו.

 

שמעתי מה אמרת

אמזון חוותה מבוכה בסוף השבוע: אחד המשתמשים שלה בגרמניה מאוד הופתע לגלות שברשימת קטעי האודיו השמורים שלו נמצאים כ-1,700 קובצי אודיו שלא היו שם קודם. את הקבצים שלו הקליט דרך רמקול האקו שבבעלותו, ובדיקה גילתה שהקבצים האחרים הגיעו גם הם מרמקול אקו, פשוט לא הרמקול שלו. זה, פחות או יותר, הדבר הכי מפחיד שיכול לקרות לבעל רמקול חכם (ולכן, גם למי שמוכר אותו). אמזון זינקה ממקומה והודיעה שהיתה זו תקלה במערכות אלקסה, הסייענית החכמה של החברה, שמקורה בטעות אנוש. החברה הרגיעה ואמרה שעכשיו הכל בסדר, וזה לא יקרה שוב. 

אקו של אמזון, צילום: royal cyber אקו של אמזון | צילום: royal cyber אקו של אמזון, צילום: royal cyber

לאמזון יש פה סיבה טובה לדאגה: רמקול חכם הוא מוצר קריפי מעצם מהותו: משהו שיושב לאנשים בבית ומאזין להם. רמקולי האקו של אמזון הפכו לקריפיים במיוחד השנה: החברה רשמה פטנט על האזנה מתמדת דרכם, אלקסה השמיעה צחקוקים מטרידים ביותר בשל באג, ובמקרה אחד שלחה אלקסה הקלטה שביצע מכשיר לאדם רנדומלי ברשימת הקשר של בעליו.

לפי מחקר של ביזנס אינסיידר, החשש מפני הפרת פרטיות הוא הסיבה העיקרית בגינה אמריקאים לא רוכשים להם רמקולים חכמים. אמזון כבר חוותה תקלות מוזרות שכאלה בעבר, ומוזר שלא מיגרה אותן. הצלחת רמקולי אקו הפכה את הענקית האמריקאית לפנים של קטגוריית הרמקולים החכמים כולה, וכשלונותיה משפיעים על השוק כולו. אולי הגיע הזמן שתחבור לגוגל וביחד יגדירו איזה תקן שמירת פרטיות שימנע דליפת מידע בין משתמשים. זה אולי נוגד את מדיניותה ויתנגש בשיתוף הפעולה שלה עם מיקרוסופט בתחום ההפעלה הקולית - אך אם לא יהיה פה איזה מהלך אל מול הפחד הלגיטימי של הקהל, יתקשו אמזון והאחרות לפרוץ את המחסום ולייצר רווחים. 

קצרצרים

1. נמל התעופה גטוויק שמדרום ללונדון נסגר בשבוע שעבר בעקבות שני רחפנים שהופיעו בשמיו - מה שגרם לרשויות לחשוש שמדובר בפעולה יזומה לפגיעה במטוסי נוסעים. האיום הזה אפשרי ביותר ומסוכן מאוד, והוביל להקפצת כוחות צבא, אך יתכן שהמקרה הנוכחי היה תמים בהרבה: משטרת בריטניה עצרה זוג מבוגר - גבר ואישה בני 74 ו-54, שחשודים בקשר להפעלת הרחפנים. הם נעצרו בסוף השבוע וחקירתם נמצאת בשלב מאוד מוקדם, כך שלא ידוע מה חלקם בפרשה. אבל לא מן הנמנע שהם סתם יצאו להטיס רחפנים, ולא פעילי טרור. ועדיין, תגובת הרשויות היתה מוצדקת. רחפן שפוגע במטוס נוסעים יכול בהחלט לגרום לו לנזק קריטי.

רחפן באוויר, צילום: איי אף פי רחפן באוויר | צילום: איי אף פי רחפן באוויר, צילום: איי אף פי

2. סנאפ ממשיכה לאכול חצץ: הצמיחה ממשיכה להאט, המשתמשים ממשיכים לנטוש, והכסף ממאן לבוא. מקור בתוך החברה מסר לאתר Cheddar המוראל בחברה נמצא בשפל חדש - לאחר מספר מהלכי פיטורים, אסטרטגיה לא ברורה שמוביל המנכ"ל הלא ברור אוון שפיגל והעובדה שכבר שנה שנייה ברציפות שהעובדים לא יקבלו בונוס לכבוד סוף השנה. בנוסף, השפיעה על המוראל עזיבתם של בכירים כסמנכ"ל התוכן וסמנכ"ל האסטרטגיה.

3. כל העולם נערך לבואן של רשתות הדור החמישי, וספקיות התקשורת יודעות שהמעבר יהיה ארוך וקשה: אלו תשתיות יקרות ומסובכות, והמכשירים הראשונים שייבנו עבורן יסבלו ממחלות ילדות שונות. חברת AT&T מצאה פיתרון למכשולים הללו: פשוט לשקר למשתמשים. החברה פנתה ליצרניות מובייל שעובדות עמה ובונים מכשירים לרשתות שלה, וביקשה שתשים את המלל "5G E" על הטלפונים. המכשירים מתחברים לרשתות LTE מתקדמות, מסוגי 4x4 MIMO, 256QAM ו-LAA, שכולן מהירות מאוד - אבל אינן רשתות 5G. לדברי AT&T, ה-E פירושה אבולוציה, כלומר השלבים שנמצאים בדרך ל-5G. איזה חמודים. מה, התביישו קצת לכתוב 6G וזהו? 8G? טלפתיה? לא יפתיע אותי לראות טריקים כאלה גם פה בישראל; נחכה ונראה מתי יגיעו הנה רשתות דור חמישי, ואיך יפתרו הספקיות שלנו את הבעיות והקשיים שמאפיינים את הטכנולוגיה הזאת.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות