אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה הפסידו עשירי העולם מתחילת השנה, ומה עם המיליארדרים הישראלים? צילום: שאול גולן, בלומברג

כמה הפסידו עשירי העולם מתחילת השנה, ומה עם המיליארדרים הישראלים?

2018 נפתחה באופטימיות בשווקים, אבל רווחי השיא של תחילת השנה נמחקו בסערה של החודש האחרון; 500 האנשים העשירים בעולם איבדו במצטבר 511 מיליארד דולר מאז ינואר; מי מוביל את ההפסדים, מי דווקא הרוויח, ומה עם הישראלים?

23.12.2018, 16:43 | שיר רייטר

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

המפולת שמשתוללת בשווקים בשבועות האחרונים לא פוסחת גם על המיליארדרים הגדולים, ורווחי השיא שנרשמו במחצית הראשונה של 2018 נמחקו על ידי הירידות החדות. לפי רשימת עשירי העולם של בלומברג, 500 האנשים העשירים ביותר הפסידו 511 מיליארד דולר מתחילת השנה.  

קראו עוד בכלכליסט

אייל ועידן עופר הרוויחו, שרי אריסון הפסידה


בדירוג 500 המיליארדרים של בלומברג נמצאים ארבעה ישראלים. מתוכם שניים הצליחו להפתיע ולהגדיל את הונם במהלך השנה, ואילו השניים האחרים הפסידו מאות מיליוני דולרים.

מי שמסכמים את 2018 בחיוך הם אייל עופר ועידן עופר. אייל, הישראלי העשיר בעולם, רשם רווח של 796 מיליון שקל והונו מוערך ב-9.3 מיליארד דולר. עידן עופר הרוויח 781 מיליון דולר כאשר החברה לישראל שבבעלותו זינקה מתחילת השנה ב-71% והובילה את מדד הדגל בבורסה בתל אביב. עידן עופר סיים את השבוע האחרון עם הון בשווי 4.2 מיליארד דולר.

אייל עופר, צילום: RORY LINDSAY אייל עופר | צילום: RORY LINDSAY אייל עופר, צילום: RORY LINDSAY

       

עידן עופר, צילום: Chris Ratcliffe; בלומברג עידן עופר | צילום: Chris Ratcliffe; בלומברג עידן עופר, צילום: Chris Ratcliffe; בלומברג

לשרי אריסון השנה פחות האירה פנים, והיא הפסידה 660 מיליון שקל בשנה שבה נפרדה מחברת הנדל"ן שיכון ובינוי ומבנק הפועלים, אחרי 21 שנים שבהן שלטה משפחתה בבנק. שווי ההון של אריסון מוערך ב-5.2 מיליארד דולר. הישראלי הנוסף ברשימה הוא סטף ורטהיימר שהפסיד 250 מיליון דולר מאז ינואר 2018 והונו מסתכם ב-5.6 מיליארד דולר.


       


              

נפילה של 53 מיליארד דולר בארבעה חודשים

אפילו ג'ף בזוס, שרשם את העלייה הגבוהה ביותר ברווח ב-2018, לא הצליח להינצל מהתנודתיות בשווקים. הרווח שלו הגיע לשווי שיא של 168 מיליארד דולר בספטמבר - עלייה של 69 מיליארד דולר מתחילת השנה - ונפל מאז ב-53 מיליארד דולר, סכום גבוה יותר משווי השוק של דלתא איירליינס או פורד מוטור. את הנפילות של סוף השבוע סיים בזוס עם שווי הון של 115 מיליארד דולר – עלייה של 16 מיליארד דולר מתחילת השנה.
         

מייסד ומנכ"ל אמזון ג מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס | צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל אמזון ג

            

השנה האחרונה האירה פנים עבור מייסד אמזון הרבה יותר מאשר למארק צוקרברג, שרשם את ההפסד הגדול ביותר מבין 500 עשירי העולם. ענקית הרשת החברתית פייסבוק דילגה השנה ממשבר למשבר, ושווי ההון של המייסד צוקרברג נחתך ב-23 מיליארד דולר. ביל גייטס ו-וורן באפט, שמדורגים במקומות השני והשלישי ברשימת עשירי העולם, הפסידו מתחילת השנה 2.8 ו-6.4 מיליארד דולר בהתאמה.

           

בסך הכל, 173 המיליארדרים האמריקאים, הקבוצה הגיאוגרפית הגדולה ביותר ברשימה, הפסידו 5.9% מההון שלהם מאז ינואר, ונשארו עם שווי כולל של 1.9 טריליון דולר.

מלבד בזוס, האדם היחיד ברשימת עשרת עשירי העולם שרשם רווח בשנה האחרונה הוא ברנאר ארנו הצרפתי. האיש העשיר באירופה ומנכ"ל תאגיד האופנה שמחזיק (בין היתר) בלואי ויטון הרוויח ב-2018 4 מיליארד דולר.  

החששות ממלחמת הסחר בין סין לארה"ב והדאגה הגוברת לנוכח הסימנים המוקדמים להאטה כלכלית בארה"ב גררו את השווקים לירידות חדות והותירו את 500 האנשים העשירים בעולם עם הון נקי של 4.7 טריליון דולר – נכון לסגירת המסחר ביום שישי. כך לפי הדירוג של בלומברג. 

הסכום המעודכן משקף את הירידה השנתית השנייה בגודלה בהון המוערך של עשירי העולם לפי הרשימה של בלומברג שהושקה ב-2012, והיא משקפת פניית פרסה חדה מהמגמה בתחילת השנה, כאשר השווקים האופטימיים דחפו את המיליארדרים לשווי של 5.6 טריליון דולר.

"החרדה של המשקיעים מטפסת גבוה", אמרה קייטי ניקסון, מנהלת השקעות ראשית ב-Northern Trust Wealth Management. "אנחנו לא צופים מיתון, אבל מודעים לסיכוני ההאטה בצמיחה הכלכלית".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות