אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפולת בשווקים: מי ימצמץ ראשון - פאוול או המשקיעים? צילום: איי פי

פרשנות

המפולת בשווקים: מי ימצמץ ראשון - פאוול או המשקיעים?

המשקיעים בבורסות אוהבים ריבית נמוכה שמעלה את ערך הנכסים שלהם ומנהלים קרב כיפוף ידיים עם יו"ר הפד שהעלה את הריבית - ומתכוון להמשיך להעלותה ב-2019. אבל ההתמכרות שלהם לכסף הזול עלולה להפוך להרסנית ולייצר משבר ריאלי של ממש

23.12.2018, 17:57 | רחלי בינדמן

תמיד כששוקי ההון קורסים, מתעוררים להם הכלכלנים ומחפשים סיבות. כולל אלה שרק בשלהי השנה שעברה סיפרו לנו בביטחון ששנת 2018 תהיה המשך ישיר של השיאים שהפגינו המניות ב-2017. הפעם התירוץ התורן הוא חשש המשקיעים מכך שהמשק האמריקאי גולש להאטה ומיתון.

קראו עוד בכלכליסט

העניין הוא שלהערכות כאלה אין באמת אחיזה במציאות, ואם היה בהן ממש קשה להבין כיצד יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול העלה את הריבית בשבוע שעבר והודיע כי ימשיך ויעלה את הריבית עוד פעמיים ב-2019. האם המשקיעים יודעים או רואים משהו שהבנק המרכזי מפספס?

התשובה לכך היא כנראה שלא. המשקיעים בבורסה, באופן די דומה למשקיעים בכלל, אוהבים ריבית נמוכה שמעלה את ערך הנכסים שלהם. המשקיעים הסולידיים יותר דווקא היו מעדיפים ריבית גבוהה כדי לישון בשקט עם הפיקדון בבנק.

לכן, אותם משקיעים מנהלים קרב כיפוף ידיים עם הבנק המרכזי - העלית לנו את הריבית? לקחת לנו את הסם? נפרק לך את השוק כדי שתתעשת. נראה שמדובר כאן במסר חד וברור לפאוול שהמדיניות המוניטרית שלו לא מוצאת חן בעיני המשקיעים שהתרגלו בעשור האחרון רק להרוויח.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: איי פי יו"ר הפד ג

פאוול מצידו יודע שיתקשה למצוא הזדמנות טובה להעלות ריבית, אך הוא זקוק לתחמושת הזו ליום שבו באמת יהיה משבר כלכלי ומיתון כדי להזרים חמצן לכלכלה דרך הורדת הריבית. הוא מבין כמובן שזה לא מוצא חן בעיני המשקיעים ואפילו לא בעיני הנשיא שלו, אבל השאלה אם הוא יכול להיכנע להמונים?

כאן התשובה כבר יותר מורכבת: מחד, אסור לבנק המרכזי להיות לחיץ, משום שאז המשמעות היא שהוא חסר תכלית וחסר עצמאות ובכל פעם שינסה להעלות ריבית יצטרך לסגת בגלל תסכול ההמון. בדיוק כמו שפאוול לא יכול להיכנע לטראמפ ולתת לפוליטיקה והבחירות בארה"ב לנהל אותו, כך אסור לו להיכנע למשקיעים השבעים.

מנגד, החשש הוא שהמציאות הכל הנראה מדומה שהמשקיעים מייצרים בשוק עלולה להפוך לאמיתית. כשאגרות החוב הקונצרניות קורסות, היכולת של החברות למחזר חובות יורדת. אם מדובר באירוע זמני אז אין בעיה, אבל התמשכותו עלולה לייצר מחנק אשראי, כמו זה שנוצר בישראל ב-2009 בעקבות המשבר בארה"ב ואף על פי שהכלכלה הישראלית הייתה חזקה. מחנק אשראי כבר עלול לייצר תגובת שרשרת שעלולה לייצר מיתון בפועל.

נוצר כאן מעגל קסמים הזוי שבו נגיד הבנק המרכזי האמריקאי מנסה מחד להחזיר את השוק לרציונליזציה ולרמת ריביות תואמת אינפלציה, אבל המשקיעים המסוממים לא מוכנים לוותר על הכסף הזול ופותחים חזית שעלולה להפוך להרסנית ולייצר משבר ריאלי של ממש.

האם פאוול ימצמץ ראשון ויכריז על הורדת ריבית או חזרה למדיניות מרחיבה? או שיעמוד בפרץ הלחצים שלמולו. ימים יגידו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
המשבר הוא הכי אמיתי שיש.
לכל המשקיעים המבריקים. רוצים לעלות על הרכבת? בבקשה המפתחות בפנים. לחוכמולוגים שב10 שנים של עליות לא נכנסו לבורסה אתן עצה. אם אתם לא רוצים להיות אלו שקנו ביטקוין ב 21000 או ב 6000 או אפילו ב 3100... תמשיכו בחייכם. גם אם הבורסה תעלה וגם אם היא תרד... אתם לא תרוויחו ממנה... חבל על עוגמת הנפש.
משה  |  23.12.18
6.
לא מדוייק דורון
ההעלאה ב0.25 היתה ידועה, תוקשרה כמעט שנה מראש והועלתה במועד הידוע (אולי חודש איחור) והמתוקשר. ההעלאה הזו גם תומחרה היטב ע"י השוק לפני ההודעה. התגובה בשוק היא בגלל חוסר הודאות שהם תקשרו והעובדה שיעלו ריבית רק פעמיים ב2019. זה שידר למשקיעים שהשוק לא חזק שם כפי שחושבים. הוסף לזה מנהלי קרנות שעדיין ברווח ומנסים לנעול אותו על הנייר בשבועיים האחרונים של 2018, וקיבלת נפילות. לא תהיה התאוששות אחרי החגים, מכיון שהממשל שם לא מעביר את התקציב ואין לו מספיק ימים בכדי להעביר אותו עד אז. זה עניין פנימי של ארה"ב, אך משמעותי שם. אולי פברואר ...
pwl  |  23.12.18
לכל התגובות