אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל פנה לבנקים: בודק מוכנות למשבר אפשרי

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל פנה לבנקים: בודק מוכנות למשבר אפשרי

בבנק ישראל החלו בפניות יזומות לבכירי המערכת הבנקאית, במטרה לבדוק האם הבנקים ערוכים להמשך הירידות בשוקי ההון

24.12.2018, 15:31 | רחלי בינדמן

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, פנתה ביומיים האחרונים לבכירי המערכת הבנקאית כדי לבדוק את מוכנותם להתלהטות המשבר בשוקי ההון, והשפעה שלו על הכלכלה הריאלית. בפיקוח העבירו פנייה לכל הבנקים, בה ביקשו מהם להסביר כיצד הם סבורים שהירידות החדות בשוקי ההון עלולות להשפיע על המערכת, אם בכלל, וכיצד הם נערכים בהתאם.

קראו עוד בכלכליסט

האם המערכת הבנקאית מוכנה למשבר? האם המערכת הבנקאית מוכנה למשבר? האם המערכת הבנקאית מוכנה למשבר?

גם אם המשבר בשוקי ההון לא מונע בהכרח מאינדיקטורים להרעה בכלכלה הריאלית, הרי שעליית תשואות האג"ח של חברות שגייסו חוב בישראל עלולה לייצר להן קושי למחזר את החובות שלהן, במה שעלול ליצור מחנק אשראי, שעלול, בתורו, להעביר את המשבר משוק ההון לתחומי הכלכלה הריאלית וליצור האטה - או אפילו מיתון.

זו, כמובן, רק אחת מההשלכות האפשריות של ירידות נוספות בתקופה הקרובה. המערכת הבנקאית עשויה לקלוט את החברות הללו, שהתרגלו למימון זול ויחפשו למחזר את חובותיהן גם בתמורה לריבית גבוהה יותר, וכמובן שהבנקים צריכים להיות ערוכים לכך ברמת הנזילות. הפעם האחרונה בה בנק ישראל ביצע פנייה דומה היתה באוגוסט 2015, אז שוקי ההון רעדו גם כן, אך הירידות תוקנו יחסית מהר והשוק חזר לראלי של עליות.

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "כדבר שבשגרה, הפיקוח על הבנקים מבקש מהמערכת הבנקאית להציג לפיקוח את ההשפעה הצפויה של התפתחויות בסביבה הכלכלית על הבנק, ואת הצעדים שננקטים ככל שיש כאלו. זאת כחלק מתהליכי הבקרה של הפיקוח לצורך הבטחת ניהול סיכונים נאות. פנייה זו בדרך כלל מצטרפת לדיונים שמתקיימים בהנהלות והדירקטריונים של הבנקים ממילא. כך נעשה גם כעת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות