אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאמצי כחלון למתן את התייקרות החשמל הצליחו: התעריף יעלה בינואר ב-2.9% צילום: מאיר פרטוש

מאמצי כחלון למתן את התייקרות החשמל הצליחו: התעריף יעלה בינואר ב-2.9%

זאת לאחר שחברת החשמל הודיעה רשמית על השגת הפשרה מול סימנס, אלסטום ו-ABB ועל כך שהיא צפויה לפיצוי של 465 מיליון שקל; הדבר קיזז מהעלייה המתוכננת שעמדה במקור על עד 8%

24.12.2018, 16:42 | ליאור גוטמן

רשות החשמל עדכנה היום (ב') כי התעריף לצרכני חברת החשמל יעלה בראשית ינואר בשיעור של עד 2.9%. זאת בעקבות שימוע ציבורי והודעת חברת החשמל על השגת הפשרה בפרשת הקרטל ועל כך שהיא צפויה לקבל 465 מיליון שקל בעקבותיה. העלייה שתוכננה עמדה במקור על עד 8%.

חברת החשמל דיווחה מוקדם יותר באופן רשמי על השגת הפשרה בפרשת קרטל הציוד שנמכר לה בין השנים 1998 ל-2004. הסכם הפשרה, כמו גם הסכום הסופי שהיא צפויה לקבל בעקבותיו, נחשפו השבוע בכלכליסט - זאת לאחר שחברת החשמל ויו"ר הדירקטוריון שלה יפתח רון טל החליטו להגיש תובענה נגד שלוש חברות (סימנס, אלסטום ו-ABB) בגין הפעלת הקרטל. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי חברת החשמל, "השלימו הצדדים את הליך החתימה על הסכם פשרה". עוד נקבע ששלוש החברות הזרות ישלמו גם את סכום האגרה (19 מיליון שקל) כאשר עורכי הדין שליוו את התיק יזכו בשכר טרחה של 15 מיליון שקל.

היו"ר רון טל, צילום: צביקה טישלר היו"ר רון טל | צילום: צביקה טישלר היו"ר רון טל, צילום: צביקה טישלר

התעריף היה אמור לעלות בינואר הקרוב בשיעור של עד 8.1%. במסגרת המאמצים של משרד האוצר לצמצם את הפגיעה באזרחים הוחלט בשבוע שעבר שהאוצר יוותר על גביית המס של הפחם - מהלך שאמור לתרום לירידה בין 2% ל-3%. הכסף שאמור להיכנס לחברת החשמל כתוצאה מהפשרה הוסיף לירידה שמגיעה לבסוף ל-2.9%.

"כלכליסט" פרסם השבוע שמשרד האוצר "לוחץ" על חברת החשמל להכיר בדו"חות בסכום שיתקבל, כאשר החברה מצידה מבהירה בדיווח שיצא היום ש"סכום הפשרה, בניכוי הגמול ושכר הטרחה כאמור ובניכוי הוצאותיה המשפטיות של החברה, עשוי להיטיב עם צרכני החשמל באמצעות תעריפי החשמל ובכפוף להחלטת רשות החשמל בעניין זה".

עוד דווח ש"תוקפו של הסכם הפשרה מותנה בקבלת אישור בית המשפט, אשר אין ודאות כי יתקבל".

בחודשים האחרונים קיימו עורכי הדין של הצדדים - יעקב שרביט מטעם חברת החשמל, נדב וייסמן מטעם סימנס, יוסי לוי מטעם אלסטום וגיל אוריון ואור ארבל מטעם ABB – הליך גישור בפני נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בדימוס, הילה גרסטל. בשבועות האחרונים הצליחו הצדדים להגיע להסדר, שיהיה כפוף לאישורו של בית המשפט.

רון טל מסר בתגובה כי "אני שמח שהמאבק אותו הובילה חברת החשמל כנגד השותפות בקרטל, בניגוד לכל חוות הדעת, הובילה את הציבור - באמצעות חברת החשמל- לזכייה בהיקף 465 מיליוני שקל. אלה כספים שנאבקנו עליהם בשם הציבור, והם מוחזרים לציבור באמצעות הפחתת העלייה בתעריף החשמל. חברת החשמל הייתה חלק מהפתרון משום שהיא מחוייבת לייצג את האינטרס הציבורי. אנחנו ופועלים ונמשיך לפעול בכל אמצעי העומד לרשותנו על מנת לייצג את הלקוחות שלנו , כך גם בהקשר לפתיחת הסכם הגז מול שותפות תמר".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
יש בדיחה מאוד ישנה על הנושא. בעל ואישה חוזרים בלילה לביתם ולפתע מתנפל עליהם בריון. הבריון
מצמיד סכין לגרון של הבעל, מצייר מעגל ואומר אם תצא מהמעגל אני אשחט אותך. אח"כ הוא מתחיל לאנוס את האישה, הבעל בזמן הזה מחייך ומצחקק, אחרי כמה זמן כשהבריון עוזב האישה מסתכלת על הבעל ושואלת- "תגיד, מטומטם, למה צחקקת בכל הזמן הזה?" עונה הבעל "אמנם לא יכלתי להציל אותך מאונס אבל כל הזמן הזה בזמן שהאיש ההוא היה עסוק, כשהוא לא הסתכל, אני יצאתי מהמעגל".
חה חה  |  25.12.18
לכל התגובות