אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרוץ נגד הזמן בכנסת: הקדמת הבחירות לא תאפשר לקואליציה לאשר את כל החוקים שיזמה צילום: אלכס קולומויסקי

בחירות 2019

מרוץ נגד הזמן בכנסת: הקדמת הבחירות לא תאפשר לקואליציה לאשר את כל החוקים שיזמה

החוקים שיזמו הקואליציה והממשלה - רובם שנויים במחלוקת - ממתינים בוועדות שונות בכנסת, בהם "חוק גדעון סער" שקובע כי נשיא המדינה יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה על ראש מפלגה

25.12.2018, 07:27 | צבי זרחיה

ההחלטה להקדים את הבחירות תשאיר חלון זמן צר לפני שהכנסת תפוזר ותצא לפגרת בחירות. על פי המסתמן תתפזר הכנסת כבר מחר, ביום רביעי השבוע, אם כי ייתכן שלא יושלמו ההליכים הנדרשים והכנסת תפוזר לאחר מכן.

בקואליציה ובממשלה ינסו להעלות הילוך בחקיקת חוקים שנמצאים על שולחנה של הכנסת, אך סביר יותר כי רובם יידחו לכנסת הבאה או ייעלמו.

קראו עוד בכלכליסט

בין החוקים גם כאלה שעוררו מחלוקת וסערה ציבורית. למשל זה שיזם בנימין נתניהו, ראש הממשלה, שינסה להעביר את חוק גדעון סער שקובע כי נשיא המדינה יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה על ראש מפלגה ולא על חבר כנסת מהשורה. ההצעה, שאושרה בשבוע שעבר בקריאה הטרומית יוצרת קשיים, מאחר שאם יוחלט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, אף אחד בליכוד לא יוכל להרכיב את הממשלה הבאה אם הוא ימשיך לכהן כראש מפלגת הליכוד.

יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון, רוצה להפעיל את הבטחתו להעניק משכנתא של 90% למי שלא רוכש דירה במסגרת של תוכנית מחיר למשתכן. לפני מספר חודשים הבטיח כחלון שההצעה תיושם בתחילת 2019, וביקש משר הכלכלה אלי כהן (כולנו) לקדם את ההצעה מול אגף התקציבים במשרד האוצר. בכולנו מבקשים גם לקדם את הצעת החוק שהגיש יו"ר הסיעה ח"כ רועי פולקמן להקים רשם שכירויות לדירות. סביר להניח שהיא לא תאושר בכנסת זו.

שר החינוך נפתלי בנט ומפלגתו הבית היהודי ינסו לקדם את חקיקת חוק ההסדרה 2, להסדרת מאחזים לא חוקיים בשטחים שהוגשה על ידי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), ואת החוק לגירוש משפחות מחבלים שהוגש על ידי ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי).

הצעת החוק של סמוטריץ' שאושרה אתמול לקריאה ראשונה תיפטור אלפי משקי בית בשטחים מתשלום על הקרקע. זאת עלי ידי ההחלטה שמי שכבר קיבל קרקע ללא תשלום מהחטיבה להתיישבות לא יידרש לשלם עליה. הצעת החוק לגירוש משפחות מחבלים הועברה לוועדת חוץ וביטחון. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הזהיר מפני חקיקת חוק זה, אך נתניהו ובנט הנאבקים על קולות הימין לא עצרו.

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ממשיכה לקדם את חוק היועמ"שים למינוי יועצים משפטיים במשרדי הממשלה באמצעות ועדות איתור ולא באמצעות מכרז. הצעת החוק זכתה לביקורת חריפה של שופטי בג"ץ, אך שקד מקווה שהחוק יועלה להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

גם הצעת חוק הטבק שמוביל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויזמו חברי הכנסת יהודה גליק ואיתן כבל, אמורה לעלות השבוע להצבעה חוזרת בוועדת הכלכלה. ההצעה קובעת שפרסום מוצרי עישון יאסר למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת ובלבד שתפורסם מודעת אזהרה בגודל זהה.

את הצעת החוק להסדרת יצוא הקנביס מוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן והיא מיועדת לעבור היום בוועדת הפנים. את החוק לגביית היטל ניקיון מקדם השר להגנת הסביבה זאב אלקין (ליכוד). אך הוא לא יספיק לקבל אישור לפני פיזור הכנסת.

את הצעת החוק למינוי סגן ראש עיר נוסף בעיריית תל אביב הגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) והוא מבקש לקדמה עוד לפני הבחירות. סביר להניח שהדבר לא יעלה בידו. גורל דומה צפוי להצעת ח"כ יואב קיש (ליכוד) לחוק לביטול עמלת פירעון מוקדם לנוטלי משכנתאות.

בוועדת הכלכלה יתקיים היום דיון באישור לקריאה שנייה ושלישית של תיקון לחוק ההגבלים העסקיים שצפוי להרתיע את תאגידי הענק והמונופולים מלרמוס את התחרות החופשית ולנצל לרעה את כוחם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות