אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סאגת התמלוגים: כיל הפרישה 27 מיליון דולר נוספים בעקבות הסכמות עם המדינה צילום: עמית שעל

סאגת התמלוגים: כיל הפרישה 27 מיליון דולר נוספים בעקבות הסכמות עם המדינה

ההפרשה מגיעה לאחר סבב דיונים קדחתני שניהלו בכירי החברה עם צמרת משרד האוצר, לראשונה מאז 2012, שלא בפורום משפטי במשרדי עורכי הדין המשמשים כבוררים, אלא בדיון פתוח וישיר במטרה לסיים ככל הניתן את המחלוקות

25.12.2018, 10:33 | חזי שטרנליכט

כיל הודיעה הבוקר (ג') על ביצוע הפרשה של 27 מיליון דולר, כחלק מהסכמות שעלו מהבוררות שמקיימת מולה המדינה, בנוגע לדרישת תוספת תמלוגים במאות מיליוני שקלים. ההפרשה מגיעה לאחר סבב דיונים קדחתני שניהלו בכירי החברה עם צמרת משרד האוצר, לראשונה מאז 2012, שלא בפורום משפטי במשרדי עורכי הדין המשמשים כבוררים, אלא בדיון פתוח וישיר במטרה לסיים ככל הניתן את המחלוקות.

קראו עוד בכלכליסט

החברה שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר כי תרשום הוצאה כספית, שמתלווה להפרשה של 11 מיליון דולר ברבעון השלישי, ומסתכמת בסכום שמוערך סביב כ-40 מיליון דולר משום שהוא כולל תשלומי ריביות והפרשי הצמדה על תמלוגים שבמחלוקת מאז שנת 2000. כיל מאשרת למעשה כי במרבית המחלוקות שנותרו פתוחות בבוררות, המתנהלת מזה כשש שנים, הושגו סיכומים ומהדברים עולה כי מה שנותר פתוח אינן הסוגיות החשובות שבמחלוקת. עם זאת, האישור הרשמי להגעה להסכמות טרם ניתן.

הליך הבוררות מתנהל זה שנים מול משרד האוצר והוא נוגע לתמלוגים שהיא משלמת לה על מוצרי המשך. אותם מוצרים שהם נגזרות של משאבי הטבע שמפיקה החברה מים המלח. בתחילת השנה בחודש ינואר דיווחנו כי המדינה דורשת סכום של כ-600 מיליון שקל שנמצא בבוררות מול החברה, כתוספת לתמלוגים בהיקף של 850 מיליון שקל בקרב שבו ניצחה המדינה בטענותיה למעשה.

הבוררות הנוכחית נוגעת לסוגיות נוספות שעלו מטעם המדינה לדרישה לתשלום של עוד 600 מיליון שקל והיא החלה מאוחר יותר מ-2012. בפגישות הנוכחיות שקיימה כיל עם האוצר נעשה ניסיון מעבר להגעה להסכמות על המחלוקות, גם לפשט את דרך החישובים שתשלם החברה למדינה עד לתום תקופת הזיכיון בשנת 2030, זאת במטרה להקטין את הצורך בביקורות ותסבוכות עתידיות מול הרשויות.

ים המלח, צילום: גטי אימג ים המלח | צילום: גטי אימג'ס ים המלח, צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות