אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המניות היפניות נכנסו ל"שוק דובי": טוקיו נפלה ב-20% מהשיא באוקטובר

המניות היפניות נכנסו ל"שוק דובי": טוקיו נפלה ב-20% מהשיא באוקטובר

הבורסה היפנית איבדה היום 5% מערכה על רקע הירידות החדות בבורסות ניו יורק שרשמו אמש את ערב חג המולד הגרוע מעולם. מדד דאו ג'ונס צלל ב-2.9%; כלכלן: ""סנטימנט שלילי החליף את הלוגיקה, כמו שקורה בדרך כלל בזמני נפילות חדות"

25.12.2018, 12:23 | כתבי שוק ההון

המגמה השלילית של השבועות האחרונים בשוקי המניות הגלובלים, נמשכת גם היום (ג') -  ביום המסחר המצומצם בשל חג המולד (בהונג קונג, אירופה ובארה"ב לא יתקיים מסחר).

קראו עוד בכלכליסט

בטוקיו, מדד ניקיי היפני צנח בבורסה המקומית ב-5% ונכנס רשמית לטריטוריה דובית - ירידה של 20% מהשיא שנרשם בחודש אוקטובר שחלף. את הירידות הובילו ענקית הטכנולוגיה סופטבנק שצנחה ב-7.5%, יצרנית המצלמות פוג'י שנפלה ב-7.4% ויצרנית הרכב טויוטה שאיבדה 5.5% מערכה.

בשנגחאי, הבורסה המקומית ירדה ב-0.8% ואמש התקפותיו של טראמפ על הפדרל ריזרב נתנו את אותותיהן על הבורסות המובילות בניו יורק שחתמו את יום המסחר בירידות שערים חדות.

הבורסות האמריקאיות רשמו את ערב חג המולד הגרוע ביותר מאז ומעולם. מדד S&P 500 צנח ב-2.7% (הפעם הראשונה אי פעם שירד ברמה של יותר מ-1% ביום זה בשנה), נאסד"ק נחתך ב-2.2% ודאו ג'ונס נסוג ב-2.9%.

"סנטימנט שלילי החליף את הלוגיקה, כמו שקורה בדרך כלל בזמני נפילות חדות. שליש מהמכירות נגרם מהפאניקה, שליש נוסף הוא קיצוץ ההפסדים והשליש האחרון שייך לספקולנטים שמנסים להרוויח מהמגמה בשוק", אמר טקאשי הירוקי (Takashi Hiroki), אסטרטג ראשי ב- Monex Securities בטוקיו.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

האטה בצמיחה של סין

על רקע הירידות, כלכלני ענקית ההשקעות הבריטית, שרודרס, מאמינים כי תחול האטה בצמיחה העולמית ל-2.9% ב-2019 מ-3.3% ב-2018. יעד זה לפיהם משקף את הפסימיות כלפי הכלכלה האמריקאית.

"אנו צופים כי כלכלת ארה"ב תצמח בקצב של 2.4% ב-2019 כאשר ההשפעות של קיצוץ המס יסתיימו, הריבית תעלה וההשפעה של מלחמת הסחר עם סין כבר תורגש בכלכלה", אמרו הכלכלנים. למרות ההודעה על "הפסקת האש" בין ארה"ב לסין למשך 90 הימים הבאים, בשרודרס נותרים סקפטיים לגבי היכולת של הצדדים להגיע להבנות, בעיקר בנושא הקניין הרוחני.

לגבי הכלכלה היפנית הם צופים כי תצמח בשיעור של 1% ב-2019 בדומה ל-2018. "נראה כי צפויה תחילת שנה חזקה, אשר תיתמך בהוצאות הממשלה על השיקום של האזורים שנפגעו מאסונות הטבע שפקדו השנה את יפן, בין היתר, רעידות האדמה, שיטפונות וטייפונים. בנוסף, המע"מ ביפן אמור לעלות ל-10% באוקטובר 2019, ומניסיון העבר אנו יודעים שעלייה במע"מ מביאה עמה השפעה ניכרת על הפעילות הכלכלית", אמרו.

בשרודרס מציינים כי סין ויתר הכלכלות האסייתיות נמצאות תחת לחץ לאור המתח שנוצר עקב מלחמת הסחר, וכן לאור החלשות סקטור הטכנולוגיה. "אנו צופים כי הצמיחה בסין תאט ב-2019 לרמה של 6.2% מ-6.6% ב-2018".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות