אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השנה של גוגל: מרד העובדים, הקריצה לסין ושיחת טלפון מפתיעה צילום: youtube

השנה של גוגל: מרד העובדים, הקריצה לסין ושיחת טלפון מפתיעה

גוגל ידעה עליות ומורדות ב-2018, וצחצחה חרבות עם וושינגטון על רקע חשדות לצנזורת ימנים והמגעים שלה עם סין. רגעי השפל שלה כללו את מחאת העובדים על מדיניות ההטרדה המינית של ההנהלה ודליפת המידע מגוגל פלוס. ואולם, רגעי השיא שלה היו מרשימים טכנולוגית וסימן לבאות

27.12.2018, 20:08 | ניצן סדן

רגעי שיא: תופסים שליטה

ענקית הטכנולוגיה מהדקת את אחיזתה בשווקי הפרסום והמובייל

גוגל עברה שנה גדושה בעליות ומורדות. החברה המשיכה לשלוט בשוק הפרסום המקוון, וביצעה מספר צעדים שביצרו את מעמדה. הבולט בהם היה מקצה שדרוגים שביצעה בדפדפן כרום, אחד המוצרים הפופולריים ביותר שלה: השנה הוא קיבל מעין חוסם פרסומות מובנה, שמנטרל באנרים קופצים ופרסומות שמפעילות את הרמקולים של המחשב בעצמן. בנוסף, החל לחסום בעצמו אתרים שעמוסים בפרסומות שכאלה, או כוללים המוני לינקים חבויים שמובילים לדפי נחיתה חיצוניים. האינטרס של החברה אינו אלטרואיסטי: מדובר בפרסומות שלא מקושרות למערכת שלה, ועתה יציגו פחות חשיפה למפרסמים. כדי שלא לאבד צפיות ומשתמשים, כל האתרים הגדולים ברשת יישרו קו עם מדיניות גוגל, אם לא פעלו לפיה לפני כן; אין עוד חברה שיכולה לחנך כך את כל העולם.

מחזק את השליטה בפרסום המקוון. כרום מחזק את השליטה בפרסום המקוון. כרום מחזק את השליטה בפרסום המקוון. כרום

 

גוגל הרחיבה השנה את התמיכה של הסייענית החכמה אסיסטנט לעשרות שפות, וכיום היא מבינה גם מספר ניבי ספרדית - מה שאיפשר לה לקבל יתרון מהותי על פני אמזון בשוק הרמקולים החכמים; כך יוכלו החברה ושותפיה להשיק רמקולים שכאלה בשווקים באירופה, ובדרום ומרכז אמריקה. אלקסה של אמזון, לעומתה, מדברת רק אנגלית, גרמנית ויפנית. בהתחשב בהיצע מוצרי גוגל Home ושיתופי הפעולה עם יצרנים נוספים, נראה שלא ירחק היום בו תשתלט גוגל על קטגוריית מוצר זו.

השנה החליטה גוגל להפסיק להציע את סדרות הפרימיום של יוטיוב בתשלום, והחל מ-2019 תפיץ אותם בצורה חופשית כשהם ממומנים בפרסומות. ניתן לראות בכך תבוסה, אך מדובר בהחלטה נבונה שעתידה להשתלם לענקית האמריקאית; פרסום הוא הביזנס של גוגל, ותוכן וידאו איכותי שפונה לקהל צעיר הוא נדל"ן-פרסום מבוקש מאוד.

מטה יוטיוב, צילום:  MintPress מטה יוטיוב | צילום: MintPress מטה יוטיוב, צילום:  MintPress

לא מעט שינויים נערכו השנה ביוטיוב, בראשם שינויי מדיניות תשלום ליוצרים, כזו שתחייב אותם להגיע לחשיפה גדולה יותר בטרם תתחיל החברה להעביר להם נתח מהכנסות הפרסום. יוטיוב גם הרחיבה את כלי סינון התוכן שלה והצליחה לצמצם בצורה מורגשת את החשיפה לתכני טרור. לפייק ניוז ולתכנים הזויים אחרים עדיין אין פיתרון.

רגעי שפל: קונפליקט אתי

עובדי גוגל הפכו לגורם חזק ומשפיע לא פחות מההנהלה עצמה

לצד ההצלחות, נתקלה גוגל באתגרים גדולים השנה, ולא לכולם יכלה. השנה הטיל האיחוד האירופי קנס בסך 5.1 מיליארד דולר על החברה, בגין התנהלות מונופוליסטית בשוק מערכות ההפעלה ויישומיהן. גוגל נכנסה להליך ערעור ואמרה שתתחיל לגבות כסף מכל יצרנית שפעילה באיחוד ונשענת על האפליקציות שלה.

הרובוט הירוק הוא מונופול המובייל. אנדרואיד, צילום: OctoDev הרובוט הירוק הוא מונופול המובייל. אנדרואיד | צילום: OctoDev הרובוט הירוק הוא מונופול המובייל. אנדרואיד, צילום: OctoDev

הקנס לא ייגבה בזמן המיידי, אך הוא עלול לזמן לחברה תלונות ותביעות דומות בשווקים אחרים, יתכן שאף בזירה הביתית שלה - בה לא חסרים לגוגל אויבים: החברה התמודדה השנה עם זעם ניכר בארה"ב. כשנחשפו תוכניותיה לשוב ולפעול בסין, אותה עזבה ב-2011, זעקו הדמוקרטים בוושינגטון חמס על השת"פ שייפגע בזכויות אדם. הרפובליקנים זעמו על המהלך בשל מגמת ההתרחקות מסין שמוביל הנשיא טראמפ. כמו כן, האשים הימין האמריקאי את החברה בהעדפת תוכן ליברלי וסתימת פיות שמרנים ביוטיוב. 

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, נאלץ להופיע בפני ועדת בית הנבחרים ולהסביר את פעולות החברה. במהלך העדות שמסר, אמר שגוגל ביטלה תוכניות לשוב לפעולה בסין, הבטיח שהחברה לא פועלת לאור עקרונות גישה פוליטית וטען שהחברה נותנת לגולשים די שליטה בפרטיות שלהם, ושהם האחראים לה.

סונדאר פיצ סונדאר פיצ'אי מעיד בבית הנבחרים | צילום: מתוך שידור חי של ועדת המשפט של הקונגרס האמריקאי סונדאר פיצ

השנה חוותה גוגל פלוס, הרשת החברתית הכושלת של החברה, שתי דליפות מידע גדולות, במהלכן קיבלו גורמים לא מורשים גישה לפרטיהם של עשרות מיליוני משתמשים. במקרה הראשון, נמנעה גוגל מלעדכן על המקרה במשך חודשים ארוכים כדי להימנע מפגיעה במותג שלה - מה שחושף אותה לקנסות גדולים במסגרת חקיקת GDPR באיחוד האירופי. בעקבות הכשלים, הודיעה גוגל שתסגור בשנה הבאה את גוגל פלוס למשתמש הביתי, ותשאיר באוויר רק רכיבים עסקיים של השירות.

השנה עלתה מודעות הציבור לפרטיותו, בעקבות חשיפת פרשת קיימברידג' אנליטיקה, מה שהדגיש את פעילות שאיבת המידע של גוגל: נודע שהחברה היא זללנית המידע הגדולה ביותר בעולם המובייל, ושהיא מאפשרת לגורמים עסקיים לקרוא הודעות פרטיות - על אף שהתחייבה שתחדל מכך.

מי מציץ לנו בג מי מציץ לנו בג'ימייל? מי מציץ לנו בג

בשנה החולפת התגלה לו גורם כוח חדש בגוגל: העובדים עצמם. בתחילתה מחו על שת"פ בין ענקית הטכנולוגיה ובין הפנטגון, במסגרתו מפותחים כלי זיהוי תמונה חכמים עבור מל"טים. אותם כלים מעופפים משמשים לעיתים קרובות לתקיפה, והעובדים דרשו לנטוש את הפרויקט. לאחר מחאה רבתי, עצומות ואף מקרי התפטרות כמחאה, נעתרה ההנהלה. אותו זעם עובדים בא לידי ביטוי גם כשנודע שהחברה מתכננת לשוב ולפעול בסין תחת מגבלות הממשלה, להשתתף בפרויקט הענן העצום של הפנטגון, כשנחשפה מדיניות ההסתרה שלה במקרי הטרדה מינית ועוד.

עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה, צילום: Noah Berger עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה | צילום: Noah Berger עובדי גוגל מפגינים נגד ההנהלה, צילום: Noah Berger

זה טוב שלחברה כה חזקה ישנו מצפן מוסרי, שאולי לא משרת את יעדי המשקיעים והמנהלים - אך יתכן שיוכל לצמצם השפעות שליליות שלה על מיליארדי המשתמשים.

מוצרים ושירותים: הלו, זה רובוט

רכיבי הבינה המלאכותית של החברה משפרים ממשקים ואף מתקשרים במקומנו

שני המוצרים החשובים ביותר של גוגל, שירותי החיפוש שלה ומערכת ההפעלה אנדרואיד, לא זכו לשינויים מהותיים. מערכת ההפעלה אנדרואיד שמרה על כתרה כנפוצה ביותר בעולם, עם נתח שוק של כ-86% ויותר משני מיליארד מכשירים פעילים. גרסה 9 שלה הושקה השנה וכללה שינויים קטנים כרכיבי בקרת זמן השימוש במכשיר, רכיב AI שמציע למשתמש להפעיל יישומים ולבצע פעולות לפי ניתוח הרגליו ועוד. כמו כן, קיבלה מערכת ההפעלה יכולת ניווט באמצעות מחוות, בדומה לשל גרסת iOS האחרונה.

אנדרואיד 9 אנדרואיד 9 אנדרואיד 9

בנוסף, נודע שגוגל האיצה את פיתוחה של פוקסיה, מערכת הפעלה חדשה. היא עתידה להוות פלטפורמה אחת לטלפונים, מחשבים, מוצרי אינטרנט הדברים, רכב ועוד. סטטוס הפיתוח עצמו לא ידוע ולא ברור מתי תושק פוקסיה ובאיזו מסגרת.

החברה חשפה השנה את גוגל דופלקס, תכונת הפעלה קולית מתקדמת מאוד, שמאפשרת לסייענית האסיסטנט לבצע שיחות טלפון בשם המשתמש. גוגל הדגימה איך דופלקס מתקשרת למספרה וקובעת תור עבור בעליה, כשהאישה עמה דיברה לא ידעה שהיא משוחחת עם תוכנה. דופלקס תומכת בשלב זה במספר מצומצם של שפות, אך גוגל צפויה להרחיב אותה בעתיד הקרוב. 

ג'ימייל, אפליקציית המייל הפופולרית של החברה, קיבלה עיצוב חדש בגרסת הדפדפן, וסנכרון ישיר עם לוח השנה ואפליקציית הפתקים Keep. המשתמש יכול לבחור בין מספר תצורות תצוגה, כשהפשוטה בהן נראית כמעט בדיוק כמו הגרסה הוותיקה והמוכרת. לצד המוצרים שהושקו ושופרו, הודיעה גוגל שתסגור את אפליקציית הצ'ט Allo.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות