אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת CropX גייסה חצי מיליון דולר להבראת הדשא באירלנד צילום: יח"צ

חברת CropX גייסה חצי מיליון דולר להבראת הדשא באירלנד

החברה פיתחה טכנולוגיה לניטור תשומות חקלאיות ע"ב ניתוח מידע מחיישני קרקע חכמים; הפרויקט שלה באירלנד נועד לצמצם זיהום קרקע ומים שגורמת תעשיית הבקר המקומית, ולשפר את יבול הדשא. זו ההשקעה הראשונה של Ireland Ag-tech Fund מחוץ למדינה

26.12.2018, 13:14 | מאיר אורבך

חברת CropX מנתניה, המתמחה בטכנולוגיה חקלאית, תבצע באירלנד פרויקט שנועד להגדיל את יבול העשב וצמצום זיהום הקרקע המים שהנובעים מגידול בקר. לצורך המיזם, גייסה החברה מימון ראשוני של חצי מיליון דולר מ-Ireland Ag-tech Fund, קרן פרטית בגיבוי ממשלתי שמתמחה בהשקעות בתחום החקלאות המדויקת. CropX מהווה את ההשקעה הראשונה של Ireland Ag-tech Fund מחוץ לאירלנד.

קראו עוד בכלכליסט

אירלנד היא אחת מהמדינות המצליחות בעולם בגידול בקר לצורך אספקת חלב ומוצרי חלב באיכות גבוהה. התנאים הטבעיים בה - 95% משטחה מכוסה כרים מוריקים - הביאו לצמיחה של מספר הפרות בה ל-2 מיליון (לשם השוואה, אוכלוסיית המדינה עומדת על 4 מיליון). עם זאת, תהליך גידול הבקר גרם זיהום בהיקף עצום של קרקע ומאגרי מים – תולדה של צואת הפרות שרכיביה המזהמים מחלחלים לעומק האדמה ולמקורות המים.

חיישן CropX, צילום: יח"צ חיישן CropX | צילום: יח"צ חיישן CropX, צילום: יח"צ

חברת CropX פיתחה טכנולוגיות לאופטימיזציה של תשומות בחקלאות וניהול הגידול על בסיס נתונים הנאספים מחיישני קרקע, בשילוב עם מערכות ניתוח עננית. מערכותיה של CropX ינטרו וימפו את זרימות המים בקרקע באירלנד, ויספקו מודלים של זרימה וחלחול למי התהום בשטחי הקרקע שהוקצו לניסוי. על בסיס המודלים, ניתן יהיה להפיק המלצות על אופן גידול הפרות: מיקומים ספציפיים שבהן ירעו, היכן לשכן אותן, מסלולי תנועה, אופן פיזור צואתן ועוד.

המלצות CropX יאפשרו פיזור זבל במיקומים אופטימליים לשיפור את צמיחת העשב למרעה ולצמצם ולמנוע זיהומים. הפרויקט נועד לסייע לאירלנד להתמודד עם זיהום המים שהיקפו הגיע לרמה קריטית של כ-30% ולסייע להמשך הגידול של תעשיית החלב האירית.

מנכ"ל החברה, תומר צח מנכ"ל החברה, תומר צח מנכ"ל החברה, תומר צח

תומר צח, מנכ"ל CropX, מסר: "המסקנות שנגיע אליהן עשויות להשפיע תחילה על החקלאות באירלנד ואחר כך על כלל מדיניות ענף החקלאות של האיחוד האירופי, שגידול בקר הוא ענף מרכזי בו. אנו חותרים לצמצום משמעותי ואף מניעה של זיהום המים, באופן שיאפשר לשמר ואף להגדיל את היקף גידול הבקר במדינות האיחוד, ללא כל חשש לפגיעה בעתודות המים".

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 30 עובדים. החיישנים שלה נפרסו על ידי חקלאים בכ-40 מדינות, ביניהן ארה"ב, קנדה, מקסיקו, צ׳ילה, הולנד, איטליה, דרום אפריקה, אוסטרליה ותאילנד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות