אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המרוץ לצמצום הגירעון: האוצר לוטש עיניים לדיבידנד של רפאל צילום: עמית שעל

המרוץ לצמצום הגירעון: האוצר לוטש עיניים לדיבידנד של רפאל

במשרד האוצר דורשים מהחברה הממשלתית הכי רווחית לחלק דיבידנד של 500 מיליון שקל ב־2019. ברפאל מעוניינים להשקיע ברכישות

27.12.2018, 07:55 | גולן חזני

האוצר דורש מדירקטוריון חברת רפאל לחלק דיבידנד חריג של 500 מיליון שקל מרווחיה ב־2019. זהו ניסיון נוסף של האוצר, באמצעות רשות החברות, לחלץ דיבידנד מהחברה הממשלתית הרווחית ביותר.

ל"כלכליסט" הגיע מכתב ששלח אתמול מנהל רשות החברות ינקי קוינט לדירקטוריון רפאל וליו"ר עוזי לנדאו. "נדרש לקדם את משיכת הדיבידנד החריג מחברות ממשלתיות לאור מאמצי הממשלה לבצע התאמות לשם התכנסות למסגרת התקציב ל־2019", ציין קוינט במכתבו.

קראו עוד בכלכליסט

מימין יו"ר רפאל עוזי לנדאו ומנהל רשות החברותינקי קוינט, צילום: עמית שעל מימין יו"ר רפאל עוזי לנדאו ומנהל רשות החברותינקי קוינט | צילום: עמית שעל מימין יו"ר רפאל עוזי לנדאו ומנהל רשות החברותינקי קוינט, צילום: עמית שעל

לפי המכתב, רפאל אמורה לחלק 99.6 מיליון שקל על רווחי 2017, סכום שיחולק ב־2019. ברשות החברות דורשים 500 מיליון שקל נוספים מרווחי 2018. המכתב נשלח לקראת ישיבה של דירקטוריון רפאל שאמורה לדון בנושא בימים הקרובים.

רשות החברות דורשת מרפאל להחליט עד סוף מרץ 2019 על הדיבידנד הנוסף. ברשות החברות טוענים שחברה אמורה לדאוג לבעלי המניות, ובין היתר לחלק דיבידנד.

זהו המשך למכתב שנשלח במאי מהרשות לרפאל, ובו עדכון החלטת ממשלה כי חברות ממשלתיות ידונו בחלוקת דיבידנד חריג במהלך 2019 בנוסף לדיבידנד שמחולק מרווחי 2018-2016.

לחברה יש יתרת עודפים לחלוקה של 3.6 מיליארד שקל, כך שבאוצר סבורים כנראה כי חלוקה של 500 מיליון שקל אינה צפויה להפריע לתוכניות החברה. יתרת המזומנים שלה נכון ל־30 בספטמבר עמדה על 2.8 מיליארד שקל, מול חוב של 1.6 מיליארד שקל.

דירקטוריון רפאל כבר סירב בעבר לדרישת מנהל רשות החברות הקודם אורי יוגב מיולי 2016 לחלק דיבידנד חריג של 350 מיליון שקל. בחברה מעוניינים שלא להקטין את הונה העצמי, ולהשתמש בכסף בקופה לצורך הזדמנויות עסקיות במקום לחלק את הרווחים הצבורים. נימוקים נוספים של רפאל הם למנוע פגיעה ביחסי העבודה ולהשקיע בתשתית.

הזדמנות כזאת עומדת על הפרק בימים אלה. רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו מנהלים מגעים לרכישת השליטה בחברת המל"טים אירונאוטיקס. דירקטוריון אירונאוטיקס סירב תחילה להצעה שהגישו רפאל וסטולרו, 450-400 מיליון שקל, אבל בימים אלה מתקיימות שיחות סביב מחיר חדש לחברה.

אם דירקטוריון רפאל יחליט שלא לחלק דיבידנד, רשאים שר הביטחון ושר האוצר לאלץ את החברה לחלקו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות