אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר לשעבר במקינזי עצור בסעודיה כבר יותר משנה צילום: בלומברג

בכיר לשעבר במקינזי עצור בסעודיה כבר יותר משנה

על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", תושב סעודיה שייסד פירמת ייעוץ שנרכשה על ידי מקינזי ב-2017, נעצר בנובמבר הקודם, ולא שוחרר מאז. מקינזי מנהלת קשרים הדוקים עם הממשל בסעודיה, ומשרד הכלכלה הסעודי, שהוביל את הרפורמה הכלכלית במדינה, אף זכה לכינוי "משרד מקינזי"

28.12.2018, 20:09 | שירות כלכליסט

בכיר לשעבר בענקית הייעוץ מקינזי נעצר בסעודיה לפני כשנה, ומאז מוחזק במעצר - כך מסרו גורמים המקורבים לנושא ל"וול סטריט ג'ורנל". בחודשים האחרונים, הוכה האיש באופן שיטתי, מסרו שניים מהם. דובר מטעם מקינזי מסר כי החל מתחילת השנה הבכיר, האני חוג'ה, לא מועסק יותר על ידי החברה.

קראו עוד בכלכליסט

מעצרו של חוג'ה, בעל אזרחות סעודית שנעצר כחלק מגל המעצרים במדינה, מדגיש את הדילמות האתיות שעמן צריכות להתמודד חברות רב-לאומיות הפועלות בערב הסעודית.

העיתונאי הסעודי ג העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שנרצח באיסטנבול | צילום: Hasan Jamali העיתונאי הסעודי ג

לאחר שלוש שנים של רפורמה כלכלית משמעותית, נסיך הכתר הסעודי מוחמד בין סלמאן יצר מיליארדי דולרים תוך מתן הזדמנויות עסקיות עבור חברות ומשקיעים והסיר כמה מהאיסורים החברתיים המוטלים בסעודיה.

אבל בכירים בממשל שלו גם עצרו מתנגדי משטרה,הואשמו בכך שביצעו מניפולציות בשוק המניות הסעודי והורו לכאורה על רציחתו של העיתונאי המנוח ג'מאל חשוקג'י. סעודיה אישרה כי חשוקג'י נרצח בקונסוליה הסעודית בטורקיה, אך הכחישה כי לנסיך בין סלמאן היה חלק כלשהו במעשה.

העובד לשעבר של מקינזי, האני חוג'ה, ייסד במשותף פירמת ייעוץ, אליקסיר (Elixir Creative Solutions), שמקינזי רכשה ב-2017 עבור סכום לא ידוע. העסקה הפכה את חוג'ה לשותף במקינזי. אליקסיר היתה אטרקטיבית עבור מקינזי, בין היתר משום שהיא עבדה עבור המשרד הכלכלה והתכנון הסעודי, מסרו גורמים המכירים את האסטרטגיה של מקינזי.

על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", אחד ממייסדי אליקסיר היה בכיר במשרד הכלכלה והתכנון הסעודי, שמפנה עסקים לחברות ייעוץ, בזמן שמקינזי ניהלה מו"מ לרכישת החברה. לדברי דובר מקינזי, הבכיר, סמי אל זוהאיבי, עזב את הממשל הסעודי לפני שהעסקה לרכישת אליקסיר נסגרה. 

מעט חברות מנהלות קשרים הדוקים עם הממשל בסעודיה כמו מקינזי, הפועלת במדינה זה יותר מ-40 שנה. הפירמה ייעצה לבין סלמאן ביחס לרפורמה שביצע ומשרד הכלכלה והתכנון, שמילא חלק משמעותי ברפורמה, זכה לכינוי "משרד מקינזי", עקב המספר הרב של יועצים זרים מטעם הפירמה שהועסקו בו.

חוג'ה נעצר ככל הנראה סביב 2 בנובמבר 2017 במסגרת מבצע ניקוי אורוות לביעור השחיתות במדינה שעליו הכריזו הסעודים ואשר הובל על ידי הנסיך בין סלמאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות