אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הירידה הגדולה זה עשור: מדד שנגחאי צלל ב-25% השנה צילום: בלומברג

הירידה הגדולה זה עשור: מדד שנגחאי צלל ב-25% השנה

בבנק המרכזי בסין לא מתרגשים וטוענים: "השוק לא חווה היסטריה כללית. זה תהליך טבעי - ככל שיש פחות בועות, כך אנחנו יותר בטוחים"

29.12.2018, 17:59 | שירות כלכליסט

השווקים הפיננסיים הסינים בטוחים יותר הודות לירידות השנה, כך אמר אתמול דובר הבנק המרכזי של סין, על פי דיווח ב-CNBC. השוק הסיני סגור בימי שני, ולכן ניתן כבר לסכם ולומר שמדד שנגחאי המשולב סיים את 2018 ברמה של 2,493.9 נקודות, ירידה שנתית של כ-25%, והגדולה ביותר מאז 2008. המדד הגיע לשיא של 3,587 בחודש ינואר, אך ירד בעד 31% באוקטובר על רקע חששות מהאטה כלכלית, מלחמת הסחר המתלהטת עם ארה"ב, ובעיות מימון תאגידי.

קראו עוד בכלכליסט

"שיעור הירידה הוא די גדול", כך אמר זו שואדונג, דובר הבנק המרכזי של סין, "אבל השוק לא חווה היסטריה כללית, זריקת מניות או כמות גדולה של פשיטות רגל של חברות נסחרות. זהו תהליך טבעי של התאמות שוק. שחקני השוק הפכו ליותר בוגרים. כעת השוק למעשה יותר בטוח, ככל שיש פחות בועות אנחנו יותר בטוחים", כך שואדונג.

ירידות בבורסת שנגחאי (ארכיון), צילום: אי פי איי ירידות בבורסת שנגחאי (ארכיון) | צילום: אי פי איי ירידות בבורסת שנגחאי (ארכיון), צילום: אי פי איי

הרשויות הסיניות שחררו שלל הצהרות בחודשים האחרונים בתמיכה במניות ובכלכלה. המסחר ביבשת נשלט בעיקר על ידי משקיעים קמעונאיים מונעי-רגש ולא על ידי מוסדות, מה שגורם לביצועי השוק להימצא במתאם פּחוּת עם הצמיחה הכלכלית מאשר עם מדדי מניות, לעומת מדינות אחרות. אבל בדוגמה לרמת אי הוודאות שעדיין שוררת בשוק הסיני, מדד שנגחאי המשולב עדיין בקושי התאושש משפל ארבע-שנתי שאליו הגיע באוקטובר, ונותר במחצית הרמה שאליה הגיע ב-2015.

עם זאת, בניגוד להתערבות הבוטה בשווקים במהלך ההתרסקות הכלכלית של קיץ 2015, התערבותה של הממשלה בירידות האחרונות בשוק המניות הייתה יחסית עדינה. בשבוע שעבר, חברים בנציבות הפיתוח והיציבות הכלכלית של מועצת המדינה הסינית אמרו בפוסט שפרסמו שצריכה להתרחש הטמעה של עקרונות מונְחי-שוק והפחתה בהתערבות הממשלתית במסחר.

כשזו ונציגים אחרים של הבנק המרכזי התבקשו אתמול להרחיב לגבי הצהרתם, זו לן, סגן המנהל הכללי של מחלקת השווקים הפיננסיים, נתן כדוגמא את הצלחתו של הבנק המרכזי הסיני להגדיל את המימון ליוזמות קטנות ובינוניות, אך לא נענה לבקשה לשתף בפרטים ובלוח הזמנים של הרפורמה הפיננסית העתידית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות