אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכשל הגישור בתביעה הייצוגית נגד גבי אשכנזי ומנכ"ל חברת שמן לשעבר צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

נכשל הגישור בתביעה הייצוגית נגד גבי אשכנזי ומנכ"ל חברת שמן לשעבר

התביעה, בסך 165 מיליון שקל, הוגשה ואושרה ב-2016 בטענה כי אשכנזי ויוסי לוי ודירקטוריון החברה הטעו את משקיעי החברה לחשוב כי יש סיכוי גבוה לקדיחת נפט בקידוח "ים 3" שכשל. עתה צפויים הדיונים בתביעה להתחדש בפני השופטת המחוזית רות רונן

30.12.2018, 11:12 | גולן חזני

נכשל הגישור בתביעת העתק הייצוגית שהוגשה נגד הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר חברת שמן נפט וגז לשעבר, גבי אשכנזי ומנכ"ל החברה לשעבר, יוסי לוי.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה ואושרה ב-2016 בטענה כי השניים ודירקטוריון החברה הטעו את משקיעי החברה לחשוב כי יש סיכוי גבוה לקדיחת נפט בקידוח "ים 3" שכשל.

הגישור בין עו"ד אופיר נאור ורנן גרשט, ולבין אשכנזי ולוי התנהל בפני שופט בית המשפט העליון בדימוס, צבי זילברטל במשך מספר חודשים. עתה צפויים הדיונים בתביעה להתחדש בפני השופטת רות רונן בבית המשפט הכלכלי בתל אביב.

מימין: יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן (ארכיון), צילום: שי סלינס מימין: יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן (ארכיון) | צילום: שי סלינס מימין: יוסי לוי וגבי אשכנזי באסדת הקידוח של שמן (ארכיון), צילום: שי סלינס

את התביעה המ

קורית הגיש עו"ד יוגב חלפון אולם השופטת רונן קבעה כי חלפון אינו יכול לשמש גם כעורך הדין המנהל את התביעה. בית המשפט החליף אותו, ובסופו של ויכוח, מונה עו"ד נאור לנהל את התביעה.

שמן נטשה את קידוח "ים 3" לפני כארבע שנים, לאחר שהתברר כי הוא יבש. תקציב הקידוח, שנערך במשך 11 חודשים, הסתכם ב-182.2 מיליון דולר. חלקה של שמן בעלות הקידוח הסתכם בלא פחות מ-140 מיליון דולר. לאחר כישלון הקידוח, אשכנזי ולוי ושווי החברה שהגיע לחצי מיליארד שקל ירד לשווי אפסי.

חלפון שהחזיק במניות שמן הגיש בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה, אשכנזי ולוי, בהיקף של 165 מיליון שקל, בטענה כי הודעות שפרסמה חברת שמן זמן קצר לפני שנטשה את קידוח "ים 3" - שבהן נמסר, בין היתר, כי "השותפים ברישיון הגיעו למסקנה, כי בקידוח קיימים סימני נפט משמעותיים" - נטעה במשקיעים תקוות שווא, כי נמצא נפט באיכות גבוהה.

בסופו של דבר הקידוח נמצא יבש. חלפון טען כי אשכנזי ולוי ידעו כי מדובר בקידוח יבש, אך בכל זאת נתנו למשקיעים להשקיע ולממש את אופציות שבהן החזיקו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות