אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנלייט קיבלה אישור להרצת תחנות הרוח בסרביה - מתקרבת לשלב המסחרי צילום: אנלייט

אנלייט קיבלה אישור להרצת תחנות הרוח בסרביה - מתקרבת לשלב המסחרי

חברת האנרגיה המתחדשת צופה כי בדיקות החישמול ותקופת ההרצה יארכו כמה שבועות; הפרויקט צפוי לייצר הכנסות שנתיות של 28 מיליון יורו

30.12.2018, 13:48 | חזי שטרנליכט

הפרויקט הגדול של אנלייט אנרגיה בסרביה עובר שלב נוסף בדרך לכניסה לפעילות מסחרית. חברת האנרגיה המתחדשת קיבלה את אישור הרשויות בסרביה לחישמול תחנות הרוח שלה במדינה - זהו הפרוייקט הגדול ביותר של אנלייט אנרגיה והוא אמור לספק 105 מגה-ואט חשמל ולייצר לחברה הכנסות שנתיות של 28 מיליון יורו ממכירת חשמל.

קראו עוד בכלכליסט

לאנלייט אין כיום בעל שליטה והיא מוחזקת למעשה בשליטת גופים מוסדיים כגון הפניקס, כלל, הראל, פסגות ונוקד. החברה מציינת שתהליך "הבדיקות החמות" (בדיקות לאחר חישמול) - והרצת החווה עד להפעלה מסחרית מלאה של כל הטורבינות - הוא תהליך הדרגתי, המבוצע בהתאם לדרישות הדין המקומי, וצפוי לערוך כמה שבועות.

בהתאם לרגולציה בסרביה, במשך תקופת ההרצה שהחלה ועד לאישור ההפעלה המסחרית המלאה, הפרויקט יהא זכאי להכנסות בגין החשמל המיוצר בשיעור של 50% מתעריף ייצור החשמל המלא, שהוא 9.43 יורו סנט לקוט"ש (שווה ערך כיום לכ- 40.65 אגורות לקוט"ש). במקביל להפעלת הטורבינות הראשונות, החברה משלימה את הנפתן של כל הטורבינות בחווה.

עד למועד הדיווח הושלמה הנפתן של 34 טורבינות מתוך 38 בפרויקט, וכן הושלמה פריסתן של תשתיות החשמל במתקן ותחנת ההשנאה שלו (תחמ"ש), שתזרים את החשמל המיוצר לרשת ההולכה הארצית בסרביה. אנלייט מעריכה כי תשלים את הקמת הפרויקט, הבדיקות, ההרצה וקבלת כלל אישורי ההפעלה המסחרית המלאה במהלך הרבעון השני של שנת 2019, ומשלב זה תהא זכאית לתעריף החשמל המלא בגין כל ייצור החשמל בפרויקט.

אנלייט מעריכה כי לאחר ההפעלה המסחרית המלאה, הפרויקט יניב הכנסות בהיקף של כ- 28 מיליון יורו לשנה ממכירת החשמל בתקופת האסדרה (12 שנים). לאחר תקופה זו, מכירות החשמל יבוצעו בתנאי שוק - החברה מעריכה שבשלב זה יעמדו ההכנסות על כ- 16-14 מיליון יורו לשנה.

גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט , צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט | צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט , צילום: אנלייט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות