אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקן הפיגומים מתעכב: נקבעו דיונים ליומיים הקרובים צילום: LO-DESIGN/Pixabay

תקן הפיגומים מתעכב: נקבעו דיונים ליומיים הקרובים

במסגרת הדיון בוועדת העבודה הוחלט לקיים שני דיונים נוספים ביומיים הקרובים; עיקר המחלוקת היא לגבי משך התקופה שתחלוף עד לחיוב מלא בפיגומים האירופאים; יצרני הפיגומים הישראלים: "זה לא מה שגורם לתאונות"

30.12.2018, 14:30 | דותן לוי

לאחר דיון סוער בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בתקנות הפיגומים החליט יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף שלא לאשר היום (א') את נוסח התקנות המחייבות מעבר מהפיגומים הקיימים בענף, לפיגומים אשר עומדים בתקן האירופאי.

הוועדה שמעה בהרחבה את טענותיהם של נציגי הקבלנים והיצרנים, שאמרו בין היתר שהתקן האירופאי אינו מותאם לעבודה בישראל וכי מרבית התאונות נגרמות בגלל תרבות העבודה בישראל שאינה שמה דגש על בטיחות.

על אף שנציגי משרד העבודה דחו את הטענות, החליט יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף שלא לאשר היום את התקנות, זאת בכדי לאפשר לכלל הגורמים המעורבים לבחון לעומק את הטענות ולבצע שינויים ככל שיידרש. עם זאת, הדגישו חברי הכנסת כי עד יום שלישי הקרוב יאושרו התקנות.

לדברי ח"כ אלאלוף, "נעשתה עבודה אדירה של משרד העבודה וגם שלנו להביא את הנושא לאישור לפני פיזור הכנסת. אף אחד מאתנו לא רוצה לראות עוד אנשים נפגעים ונהרגים בגלל ליקויי בטיחות. לצד זאת, נעשה הכל כדי לא לפגוע ביצרנים וקבלני הפיגומים כלכלית. לכן, על אף לוח הזמנים הצפוף, נשב בכל דקה פנויה עד פיזור הכנסת במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר". בהמשך נקבעו שני דיונים נוספים בתקנות מחר (ב') וכן ביום שלישי.

אלי אלאלוף , צילום: אוראל כהן אלי אלאלוף | צילום: אוראל כהן אלי אלאלוף , צילום: אוראל כהן

המהלך לשינוי תקן הפיגומים החל בחודש יולי השנה ביוזמה של משרד העבודה אשר פנה אל משרד הכלכלה האחראי לנושא כדי לשנות את תקן הפיגומים, ולהפוך את חלק 1 בתקן הפיגומים ת"י 1139, לתקן רשמי. כיום מדובר בתקן וולנטרי בלבד. בדרישה שהועברה נאמר, כי 'פיגומי הזקפים' הקיימים כיום באתרי הבנייה אינם עומדים בתקנים הבינלאומיים, נמצאים במצב תחזוקתי ירוד ומהווים מפגע בטיחותי.

עוד נכתב כי תקן הפיגומים 1139 – חלק 1, שעודכן לאחרונה, נותן מענה מצוין ועונה לסטנדרט האירופאי. עם זאת, התקן הנ"ל אינו מחייב כיום את הקבלנים בישראל, ועל כן פיגומים אלו אינם בשימוש נרחב. על מנת למנוע ולצמצם את הפגיעות בנפש, יש לחייב את הקבלנים להשתמש בפיגומים שעומדים בתקן 1139 – חלק 1, פיגומים העומדים בסטנדרט הבינלאומי".

קביעת הדיון היום הציתה את מחאת המתנגדים ובהם קבלני הפיגומים והתאחדות בוני הארץ התומכת במאבקם. שני הגופים טוענים, כי מדובר במחטף של משרד העבודה, היות והנוהג הרווח הוא כי בתקופת בחירות הכנסת דנה בחוקים שיש עליהם הסכמה של הקואליציה והאופוזיציה, ולשם כך מוקמת ועדת ההסכמות אשר במקרה זה לא כללה על סדר יומה את נושא הפיגומים. לטענת הגופים, מדובר בשינוי דרמטי שגורר אחריו שינוי משמעותי בשוק העבודה וכי אלפי מועסקים אשר עוסקים בתחום הפיגומים עלולים לאבד את מקום עבודתם. עוד טוענים קבלני הפיגומים, כי התקנות החדשות אף יגרמו לתוצאה הפוכה ורק יגדילו את היקף תאונות העבודה.

בתגובה לדברים מסר עו"ד קובי פלקסר היועץ המשפטי של התאחדות בוני הארץ: "כל המהלך הנוכחי שמבזבז זמן יקר של אנשי המקצוע והכנסת בדיונים הבאים שנקבעו היה נחסך לו שר העבודה והרווחה היה פועל על פי חוק, ממלא חובתו ומקיים התייעצות על אופן המעבר לפיגומים בתקן האירופי עם הגוף הייציג היחיד של ענף הבנייה, התאחדות בוני הארץ. ההתאחדות מברכת כל מהלך לשיפור הבטיחות בענף ותמכה מהיום הראשון בתפיסה שקובעת, כי נכון לעבור לעבודה על פיגומים בתקן האירופאי. לא ייתכן שהדבר נעשה במחטף רגע לפני פיזור הכנסת. זהו מהלך שיש לו משמעויות משקיות רחבות, ועליות שאנו מעריכים כי יגיעו ליותר ממיליארד שקל למשק. שר העבודה לא לקח כלל בחשבון, את העובדה שהתקנות שהוא מבקש לתקן יביאו לייקור מחירי הדירות בסכום שנאמד על ידי היצרנים עצמם בכ-15 אלף שקל ליחידת דיור בממוצע. אנו דורשים לתקן את נוסח החוק, כך שיאפשר זמן התארגנות בר ביצוע לכלל הענף, ולאפשר במקביל גם התאמות של הפיגומים הקיימים לתקן החדש ולא רק החלפתם המלאה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות