אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הילד בן 34. יש לו עוד הרבה לתת על המגרש צילום מסך מ-NBA2K

הילד בן 34. יש לו עוד הרבה לתת על המגרש

לברון ג'יימס חוגג היום יום הולדת. המספרים מראים שמעולם לא היו שחקנים שעושים את מה שהוא עושה על המגרש, במהירות שהוא עושה את זה, ובמקצועיות הנדירה שהוא מראה. ובניגוד לענקים קודמים במשחק, לא נראה שהוא מאט את הקצב

30.12.2018, 19:11 | אוריאל דסקל

בגיל 17 לברון ג'יימס קיבל את התואר The Chosen One. זה קרה על שער גליון פברואר 2002 של "ספורטס אילוסטרייטד", ולברון שיחק בתיכון. במקום להילחץ ולברוח מההגדרה הענקית - הכמעט דתית הזו - לברון קעקע על גבו Chosen1. הוא חיבק את הלחץ. נהנה ממנו.

קראו עוד בכלכליסט

בכלל, בערך מגיל 15 השוו את לברון למייקל ג'ורדן. הוא בהחלט לא היה הראשון שזרקו עליו את התארים הללו. הוא נכנס לרשימה הארוכה מאוד של "המייקל ג'ורדנים הבאים": מעטים מאלו שהוכתרו ככאלו הצליחו לייצר קריירה סבירה בכדורסל. היו מעטים שנכנסו לליגה עם התג המכביד - ג'רי סטקהאוס, וינס קארטר, הרולד מיינר, גרנט היל, קובי בראיינט - וניתן להתווכח שרק אחד הצליח באמת להתקרב לסטנדרטים הג'ורדנים (קובי). זו לא הפתעה שהתיוג "ג'ורדן הבא" הפיל כל כך הרבה שחקנים. רוב ילדי הפלא - בספורט, בבידור, באומנות - התמודדו בקריירה שלהם עם לחץ עצום כנערים ורבים מהם פשוט קרסו תחתיו.

לברון, כאמור, תמיד התמודד עם הלחץ בצורה מרשימה. הראיונות שלו כנער בן 16 מגלים ילד בוגר לגילו. המשחקים שלו בתיכון, שרבים מהם שודרו ב-ESPN, הראו שהוא פשוט לא נותן לציפיות ולאור הזרקוקים להפריע לו לשחק את המשחק שהוא אוהב. הוא התמודד עם הלחץ הרבה בגלל הידע הרב שיש לו על המשחק. ידע שהוא אוסף בלמידה אינסופית של המשחק (כבר כנער היה הולך לספריה העירונית כדי לקרוא על ספורטאים וכדורסלנים גדולים). הוא חנון כדורסל. מדען כדורסל. גאון כדורסל שאוהב את המשחק ומכבד אותו עם התנהלות מקצועית, השקעה עצמית עצומה בגופו ובמוחו ורעב בלתי נגמר להצלחה, ניצחונות ובניית מורשת שמכבדת את המשחק ואת אוהדי המשחק. והיום הוא חוגג 34 כשחקן הטוב בעולם. וייתכן מאוד שלא רק שעמד בלחץ התיוג "ג'ורדן הבא" ועמד בכל הציפיות, הוא בכלל המציא את המשחק מחדש. הרי עכשיו, בדור הזה של הכדורסלנים, קבוצות כבר לא מחפשות את "מייקל ג'ורדן הבא". בתעשייה מחפשים את לברון ג'יימס הבא. ומדהים עוד יותר שאת הכל עשה עם מספר שערוריות מינמלי.

יש שני דברים מדהימים במיוחד בלברון ג'יימס השחקן והדמות.

מבחינת נתונים - אין הרבה שחקנים בגיל 34 שרושמים 27.2 נקודות למשחק, 7.4 ריבאונדים ו-7.2 אסיסטים. למען האמת, רק שחקן אחד עשה את זה מגיל 33 ומעלה - לברון ג'יימס בעונה שעברה. רק שחקן אחד עשה את זה מגיל 32 ומעלה - לברון ג'יימס לפני שתי עונות. ורק שני שחקנים עשו את זה מגיל 31 ומעלה (לברון ג'יימס וג'ון האבלצ'ק). כמו כן, אין שחקנים בהיסטוריה של המשחק שבגיל 34 רושמים הכי הרבה נקודות למשחק ובריבאונדים למשחק בקריירה שלהם ביחס לדקות שהם משחקים.

לברון ג לברון ג'יימס | צילום מסך מ-NBA2K לברון ג

הנתונים הרגילים והנתונים המתקדמים מלמדים שפשוט לא היתה תופעה כמו לברון ג'יימס בליגה - כלומר, שחקן בן 34 שרושם מספרי שיא בקריירה שלו. בגיל שלו, רק שלושה שחקנים בהיסטוריה קלעו יותר ממנו - קרים עבדול ג'אבר, ווילט צ'מברליין ומייקל ג'ורדן. מביניהם, אף אחד לא מסר יותר אסיסטים ממנו, רק אחד היה עם ציון התקפי (offensive rating) יותר טוב משלו (מייקל ג'ורדן) ורק אחד קלע בצורה יעילה יותר (TS%) ממנו (קרים עבדול ג'אבר). כמו כן, אף אחד מהם לא שיחק בגיל 34 בקצב המהיר ביותר בקריירה שלו (לפי CBS ספורטס, לברון משחק העונה בקצב של 104 פוזשנים ל-48 דקות כאשר לאורך הקריירה שיחק כ-94 פוזשנים ל-48 דקות).

דבר שני, בעידן בו הכל חשוף במדיה החברתית וכל מילה לא במקום מנופחת הרבה מעבר לכל פרופורציה, השערורייה הגדולה ביותר שלברון ג'יימס היה מעורב בה במהלך הקריירה שלו היתה "ההחלטה" - השידור חי שעשה כדי להודיע על עזיבת קליבלנד והצטרפות למיאמי היט. הוא התנצל על כך ואמר שלמד וילמד את הלקח - כפי שעשה גם לאחרונה כאשר ציטט שורה משיר עם קונוטציה אנטישמית - אירוע רשת שגם כן התנפח מעבר לכל פרופורציה (מאחר שגם הזמר וגם לברון אמרו שחשבו שהביטוי שהשתמשו בו - "כסף יהודי, כסף כשר" - הוא חיובי).

על הלחצים הללו הוסיף לעצמו לחץ של להיות מנהיג חברתי של הקהילה השחורה בארה"ב (ובכלל) על ידי השקעה מאסיבית - עשרות מיליוני דולרים - בקהילה שממנה בא, אקרון אוהיו ,ובעשרות צדקות ויוזמות חברתיות. זה גם כן ראוי להערצה בעידן בו הביקורות מאנשים בטוויטר או פייסבוק הן אכזריות, לא מבוססות על כלום ולעיתים מתבססות כולן על שקרים והמצאות שמצליחות להשפיע על ההחלטות והמחשבות של כולם.

כמה עובדות על לברון ג'יימס, היום בן ה-34.

1. הוא מקום חמישי בכל הזמנים ב-NBA בנקודות: 31966. רק מייקל ג'ורדן (32292), קובי בראיינט (33643), קרל מלון (36928) וקרים עבדול ג'אבר (38387) קלעו יותר ממנו - וסביר להניח שהוא יעקוף אותם.

2. רק 10 שחקנים בהיסטוריה של ה-NBA מסרו יותר אסיסטים מלברון ג'יימס, שצפוי להיכנס לטופ 10 עד תום העונה.

3. רק 18 שחקנים שיחקו יותר דקות ממנו בהיסטוריה של הליגה והוא צפוי לעקוף לפחות חמישה העונה (הוא במקום התשיעי לדקות פר משחק).

4. רק 16 שחקנים חטפו יותר כדורים ממנו.

5. הוא במקום ה-56 בכל הזמנים בריבאונדים (עלייה מ-82 בשנה שעברה).

6. הוא במקום השני במדד היעילות בכל הזמנים (PER) כאשר רק מייקל ג'ורדן יעיל יותר.

7. הוא במקום ה-110 בבלוקים (הסטטיסטיקה הגדולה היחידה שהוא לא בטופ 100 של כל הזמנים).

אלו מספרים שקשורים לעונה הרגילה בלבד. בפלייאוף - נראה שלברון בדרך להיות המלך של כל הזמנים, לפחות מבחינת מספרים אישיים:

1. רק ארבעה שחקנים שיחקו יותר ממנו (ובתום העונה הוא ככל הנראה יהיה במקום השלישי)

2. רק שני שחקנים מסרו יותר אסיסטים ממנו.

3. אף אחד לא חטף יותר כדורים ממנו.

4. רק חמישה שחקנים לקחו יותר ריבאונדים ממנו.

5. רק 15 שחקנים רשמו יותר בלוקים ממנו.

6. רק שני שחקנים רשמו PER גדול יותר ממנו בפלייאוף (מייקל ג'ורדן וג'ורג' מיקאן).

7. אף אחד לא קלע יותר נקודות ממנו. הוא קלע 6,911 נקודות בפלייאוף. קווין דוראנט הוא השחקן הפעיל היחיד שיכול עוד להתקרב אליו (ריאלית). הוא קלע 3,656 נקודות בלבד.

לא באמת צריכים את כל המספרים האלה כדי להבין שלברון ג'יימס הוא כוכב כדורסל וספורט ייחודי. אבל הם בהחלט עוזרים להבין שמדובר בשחקן של פעם בדור.

כל הנתונים מ-basketball-reference

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות