אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל על הזמן צילום: אלכס קולומויסקי

קק"ל על הזמן

שני יושבי הראש האחרונים של קק”ל שכיכבו בדו”חות החמורים על הקרן באו ממפלגת העבודה. הכתם הזה מטיל אחריות מיוחדת לתיקון המצב על יו”ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג ‑ יו”ר המחנה הציוני לשעבר

31.12.2018, 07:59 | שחר אילן

חוקר מיוחד שמינה רשם ההקדשות ממליץ לשקול לפרק את הקרן הקיימת לישראל, כך עולה מטיוטת דו”ח שקיומה נחשף ב”כלכליסט”. מה שהביא להמלצה החריפה הוא אי־סדרים חמורים ששוב התגלו בפעילות הקרן. קק"ל היא מעין הקדש של העם היהודי, כמו הוואקף המוסלמי, וספק אם חוקר מיוחד או אפילו ממשלת ישראל יכולים להחליט על פירוקה הסופי. אבל בהחלט ייתכן שפירוק לשם הבראה, שיוביל לניקוי השחיתות והריקבון שפשו בקק"ל, יהיה צעד מבורך.

קראו עוד בכלכליסט

קשה להפריז בחומרתו של הדו"ח הקודם על קק”ל שפורסם בראשית 2017, הדו”ח הראשון על הקרן של מבקר המדינה. דו"ח זה חשף שראשי קק”ל בקדנציה הקודמת, היו"ר אפי שטנצלר מהעבודה והיו"ר־העמית אלי אפללו מקדימה, חילקו הקצבות לקרוב ל־500 פרויקטים בהיקף של כמיליארד שקל ללא קריטריונים, בחוסר שקיפות וללא תיעוד.

יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר | צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל דני עטר, צילום: עמית שעל

בעקבות הדו"ח ההוא הכריז יו"ר קק"ל הנוכחי דני עטר על עידן חדש בקרן, ועל מהפכה של שקיפות ושל מינהל תקין. בינתיים הולך ומתברר שה”מהפכה” היתה תרגיל הטעיה מבריק, ועטר דווקא הלך בדרכי קודמיו. בטיוטת הדו"ח החדש של החוקר מטעם רשות ההקדשים שמור מקום מיוחד לפעולותיו של עטר עצמו. בין השאר מוזכרים בה מינוי מקורבים ומינויים פוליטיים וכן מתן חסויות בניגוד לכללי הקרן.

כמה מסקנות ברורות עולות מרצף הפרשיות הזה. האחת היא שקק"ל היא פרצה הקוראת לפוליטיקאים שנגררים בזה אחר זה לפרשיות חמורות. השנייה היא שאחריות כבדה להתנהלות הקלוקלת מוטלת על כתפי מפלגת העבודה, ששני יושבי הראש האחרונים של קק”ל באים מתוכה. זה כתם כבד על המפלגה, שמטיל חובה מיוחדת לעשיית סדר בקק”ל על יו"ר הסוכנות יצחק הרצוג ‑ מי שהיה עד לא מכבר יו"ר המחנה הציוני.

מי שרוצה להציל את קק"ל חייב לעשות מעשה ולחלץ אותה משליטתם הבלעדית של הפוליטיקאים. לשם כך יש למנות לה ועדה קרואה או חשב מלווה. ריפוי קק”ל מחייב עוד לשנות את המבנה התאגידי שלה, ליצור איזונים ובלמים שירסנו את כוחו הבלתי נסבל של היו"ר. הוא מחייב גם להגשים את תוכנית ההבראה בארגון שעליה המליצה חברת הייעוץ מטריקס, לצמצם את כוח האדם, וכמובן להפחית את המינויים הפוליטיים. אין ספק שקק"ל אינה מסוגלת היום לעזור לעצמה. כדי שהיא תשרוד, אין מנוס מטיפול בכפייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות