אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ציפי לבני: "יש אפשרות לעשות מהפך, אבל צריך להציג עמדות בלי להתבייש"

יו"ר האופוזיציה אמרה בוועידת התחזיות של כלכליסט: "כואב לי ואני כועסת על מה שהממשלה עשתה בשנים האחרונות למדינה, אבל אפשר לשנות את הדרך"

31.12.2018, 11:33 | נורית קדוש

״אני יודעת שהועידה נקראת ועידת התחזיות, אבל כשאנחנו 100 ימים לבחירות, אני מבקשת לא לדבר על תחזית אלא איך להשפיע על מה שיקרה במאה הימים הקרובים״. כך פתחה יו״ר האופוזיציה ח״כ ציפי לבני את נאומה בועידת התחזיות של כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

״ערב בחירות, זה מסוכן להשמיע עמדות, אבל יש לי קול ואני בפוליטיקה כי זה המקום שאפשר לקדם בו עמדות. רוב הציבור הישראלי שותף לעמדות האלה ומי שיקבע מה יקרה בעתיד של המדינה לא יהיו המומחים, אלא כל אחד מכם".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, צילום: עמית שעל יו"ר האופוזיציה ציפי לבני | צילום: עמית שעל יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, צילום: עמית שעל

לבני תיארה את הקושי להכיל את התנהלות הממשלה. ״השנים האחרונות לא היו לי קלות בפוליטיקה. אני אוהבת את המדינה. כואב לי ואני כועסת על מה שהממשלה עשתה בשנים האחרונות למדינה. אבל, אפשר לשנות את הדרך של הממשלה. יש אפשרות לעשות מהפך, אבל צריך להציג עמדות בלי להתבלבל ובלי להתבייש״.

לבני תיארה שתי דרכים לעתידה של המדינה. ״יש בעצם 2 דרכים חלופיות. שתי זהויות שונות, שכל קבוצה יכולה להפוך אותה למדינה שונה. מדובר למעשה בשני ווייזים לאומיים: אחד שלנו והשני לאיפה שהימין לוקח אותנו. "אנחנו מובילים למדינה יהודית ודמוקרטית לפי מגילת העצמאות. אנחנו רוצים מדינה בטוחה בארץ ישראל לפי מגילת העצמאות וזה נמצא בסכנה״.

לבני ביקשה לדחות את התפיסה, שלפיה לאחד הצדדים במפה הפוליטית, עדיפות על פני האחר: ״יש סלע מחלוקת שלא יכולים להתעלם ממנו. אין מונופול על דעתו של מישהו. על השאלה איך תראה המדינה - עמדתי טובה כמו של כל חרדי בישראל.

"מדינה יהודית, מדינת העם היהודי כולו, יש בה שוויון מלא לכל אחד מהאזרחים ללא הבדל של גזע, מין ולאום", המשיכה לבני. "כדי לשמור על זה צריך רוב יהודי וצריך להיפרד ממיליון פלסטינים בין הים לירדן ששואפים למדינה משלהם. זה לא כי אנחנו רוצים לתת להם, אלא כי אנחנו רוצים כדי לשמור לנו על מדינה יהודית ודמקרטית״.

לבני הוסיפה: ״הדרך שלנו היא לעצור בתחנת השלום. אני לא מוכנה לתת למי שלא רוצה להיפרד מהפלסטינים להשתמש בשאלה אם יש פרטנר, כדי לקחת אותנו לדרך אחרת״.

לבני ביקשה לדחות על הסף את הצורך בגברים בתפקידי המפתח, לטובת שמירה על בטחון המדינה. ״הייתי באינספור ישיבות בטחוניות וקבינט בטחוני ואני יכולה להגיד שהביטחון לא שייך לגברים בלבד ולא לגנרלים. יש לנו גנרלים נהדרים. ראיתי אותם מגיעים לקבינט עם תוכניות, אבל ביטחון נותנים לא רק בפן צבאי אלא בשילוב מדיני וצבאי ולכן הדרג המדיני צריך להחליט על האסטרטגיה. הגברים שהתייצבו מימין, אלה שהבטיחו למוטט את החמאס, לא הובילו לכלום בזמן אמת. ראיתי את ביבי אומר תנו לי את החמאס ונתנו - והוא שילם להם כסף. ראינו את ליברמן שקיבל את הבטחון, וגם הוא לא ידע לתת פתרון ועכשיו בנט רוצה. זה לא עובד כי ביטחון זה לא בסיסמה של תנו לצה"ל לנצח, אלא גם להציב רגל מדינית מסיימת״.

לבננ מתחה ביקורת על מסעות נתניהו בעולם: ״עשייה מדינית זה לא מספר לחיצות הידיים והצילומים. הנה, היחסים שלנו עם ארה"ב מצוינים והשגרירות עברה לירושלים, אבל כשארה"ב עוזבת את סוריה יש לנו בעיה. והנה, פוטין שולח ברכות לשנה החדשה, אבל מה שקורה בסוריה זה כישלון בטחוני, אלא שזה המונופול שלהם.

"מערכת הבחירות הקודמת היתה עם אמירות תועבה על מי שיביא את דאעש, אבל אנחנו יודעים לשלב תפיסה בטחונית עם מדינית. אנחנו לא מתבלבלים ומבינים שאת חמאס לא צריך לחזק, אלא את הרשות הפלסטינית. אבל הממשלה הנוכחית הם אדריכלי הרס שלטון החוק בישראל. הם רוצים עוד סיפוח ולכן התחנה שלהם זה היפרדות מהדמוקרטיה ולכן לא מוכנים להכניס את המילה שוויון בחוק הלאום, ולכן הם תוקפים את מערכות אכיפת החוק. זאת ברית מצויינת למי שהשחיתות שלו תעמיד אותו מול אותן רשויות, וזה חיבור הרסני למדינת ישראל״. לבני הדגישה את דחיפות השינוי הנדרש.

״זאת שעת חירום. יש בעם רוב למגילת העצמאות אבל מהפך לא יקרה בשתיקה והשלמה עם מה שקורה. חובתכם לשאול כל אחד באיזה דרך אתה בוחר. לא בא בחשבון במערכת הבחירות הזאת, להתעלם מכך. מי שעולה לקרון הזה לא יוכל להתנחם בזה שישפרו קצת את התנאים בקרון. את דבריה חתמה לבני בקריאה לאיחוד המפלגות שמאמינות בעמדות אלה: ״יש מספר מנהיגים שמאמינים בדרך הזאת, והם צריך להגיד שהם משלבים ידיים ומתחייבים לדרך הזאת. זאת ברית האחים האמיתית״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
יש כשל לוגי בדברים
ח"כ ציפי לבני יו"ר האופוזיציה, מאז שהשלטון בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, את שבה ומספרת לנו עד כמה רע כאן בגינו, בארצנו האהובה. ברור שרבים מאד אינם מסכימים עמך, עובדה שנתניהו שב ונבחר ואת לא... אז מה אם כן, הלוגיקה בדברייך, כאשר המציאות הדינמית, והבחירה בנתניהו, מפריכים את דברייך שוב ושוב?
לאה  |  31.12.18
לכל התגובות