אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היחידה המשטרתית לחקירת תאונות עבודה יוצאת לדרך צילום: איחוד הצלה

היחידה המשטרתית לחקירת תאונות עבודה יוצאת לדרך

השר לבטחון הפנים חנך את היחידה החדשה, שתקרא "פלס". יו"ר הפורום למניעת תאונות עבודה: "ניצחון אזרחי חשוב ביותר למען הבטיחות ולמען פועלי הבניין שבמשך שנים הוזנחו והופקרו אל מותם"

31.12.2018, 13:44 | בילי פרנקל

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן חנך את היחידה החדשה לחקירת תאונות עבודה "פלס" (פועלים ללא סיכון) של משטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה בטקס שהתקיים היום (ב') במטה הארצי בירושלים.

יחידת החקירות תפעל כמפלג חקירות תאונות עבודה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433. היחידה תעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום.

המערך שהחל לפעול יתמקד הן בהובלת אכיפה משולבת עם מפקחי משרד העבודה והרווחה והן באכיפת תאונות עבודה חמורות וטיפול בתיקי תאונות עבודה מורכבים שהטיפול החקירתי בהן מצוי בידי המשטרה. כלל פעילות האכיפה תתמקד בשילוב של סמכויות מנהליות עם חקירות פליליות בתחום.

בטקס השתתפו מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן, ממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה מר מוטי אלישע, מנציגי פרקליטות המדינה, רשם הקבלנים ורשות המיסים, ועוד. השר ארדן אמר כי "תאונות עבודה גובות חיים רבים בישראל מדי שנה והאחריות המרכזית על הבטיחות באתרי העבודה היא של המעסיקים והקבלנים. הקמת היחידה תסייע להציל חיים רבים, כשסוף סוף תיווצר הרתעה אצל המעסיקים והקבלנים שתגרום להם להבטיח שכללי הבטיחות באתרי העבודה נשמרים בקפידה".

תאונת עבודה תאונת עבודה תאונת עבודה

שר העבודה והרווחה אמר כי "אני מברך על הצטרפותם של שותפים נוספים למאמצינו לבלום את הקטל באתרי הבנייה. היחידה החדשה תייעל את הליך חקירת תאונות העבודה ותעמיק את ההרתעה בקרב הקבלנים. כולי תקווה שלא נצטרך לבצע חקירות רבות ושהיזמים ינקטו בפעולות מניעה משמעותיות יותר בכדי למנוע את התאונה הבאה".

מ״מ מפכ״ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר כי "הקמת מפלג ייעודי כחלק מהיחידה הכלכלית של להב 433 בשיתוף נציגים ממשרד העבודה והרווחה שייעודו הגברת האכיפה והמניעה בתחום תאונות העבודה - יובילו להגשת כתבי אישום איכותיים כנגד גורמים המזוהים עם הפרת החוק בתחום הבטיחות, יגבירו את ההרתעה, ייקבעו נורמות עבודה בטוחות ויגבירו את הציות לחוק.

"עצם קיומה של היחידה, יסייע למניעת עבירות מסכנות חיים באתרי הבנייה. המפלג יפעל נגד אתרים בהם קיימים ליקויי בטיחות חמורים, לצד גורמי אכיפה נוספים בליווי הפרקליטות ויפעל מול גורמים נוספים הנותנים שירותים לאתרי הבנייה ומשפיעים על תחום הבטיחות. הצלחת המפלג כשכל גוף מביא את היתרון היחסי שלו - משמעותה הגנה על חיי אדם ומניעה של טרגדיות אנושיות מיותרות״.

הקמת היחידה מגיעה בהמשך להסכמה בין ארדן וכץ לפני כשנה, במטרה להגביר א האכיפה כלפי קבלנים, שבאתריהם אירעו הפרות בטיחות ותאונות שהסתיימו בפציעות ובמוות. עד כה, הקושי בסנכרון התחקור באתרים, בין מומחי הבטיחות מטעם משרד העבודה לבין המשטרה, הביא לפעמים רבות לכך, שלא התגבשו כתבי אישום ואין מיצוי של הדין עם האחראים.

ראובן בן שמעון, יו"ר הפורום למניעת תאונות עבודה אמר כי ההחלטה היא תוצאה של הלחץ הציבורי והתקשורתי שהופעל בחודשים האחרונים על ידי הפורום למניעת תאונות והארגונים החברתיים על מקבלי ההחלטות ובראשם נגד השר גלעד ארדן והשר חיים כץ, ששבו ודחו את הקמת היחידה מסיבות תקציביות. "זהו ניצחון אזרחי חשוב ביותר למען הבטיחות ולמען פועלי הבניין שבמשך שנים הוזנחו והופקרו אל מותם מבלי שאף אחד ייתן דין וחשבון", אמר. "הקמת היחידה נולדה והוקמה בגלל דם הפועלים שנספג בדם באדמת אתרי הבנייה והמגדלים"

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר "זה למעלה משנתיים, טען הפורום למניעת תאונות עבודה, שיש להקים באופן מיידי יחידה מקצועית לחקירת תאונות עבודה. הפורום הפעיל לחץ ציבורי ותקשורתי בלתי פוסק כדי להביא להקמת היחידה. אנו כמובן מברכים על הקמת היחידה החוקרת בתוך להב 433, יחד עם זאת, חשוב מאוד להדגיש, שיחידה זו צריכה להיות יחידת חוד חנית, שתהיה מורכבת מחוקרי משטרה מיומנים ומקצועיים וגם מעורכי דין מקצועיים המתמחים בתאונות עבודה שילוו את החקירה בזמן אמת ויפעלו להגשת כתבי אישום וליצירת הרתעה נגד מפרי החוק שגרמו למותם ופציעתם של עובדים והפרו חובות חקוקות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות