אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יעלון: "השת"פ שלי עם מפלגות אחרות לא יהיה על בסיס ימין ושמאל"

שר הביטחון לשעבר אמר בוועידת התחזיות של "כלכליסט": "איך הגענו למצב ששלושה ראשי ממשלה ברצף חשודים במשהו? הגיע הזמן שיהיה ראש ממשלה אחר". בעניין מימון הקמפיין אמר: "אני מאמין באנשים ולא בקשירת קשרים עם בעלי הון"

31.12.2018, 14:07 | ליאור גוטמן

 

"ההסתכלות שלי היום על הפוליטיקה היא אחרת ולכן אני יודע שאתגרים שלנו הם אחרים. שמעתי את ראש אמ"ן היום בוועידה. אני יודע בדיוק על מה הוא מדבר מול חזיתות השונות, כלומר חמאס, איראן ודאעש. החיבור של המפלגה שלי למפלגות אחרות יהיה על בסיס שיתופי פעולה בתחומים משותפים ולאו דווקא על בסיס קלאסי של ימין שמאל, ואנחנו נחזיר את המדינה למסילה". כך אמר היום (ב') שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון בוועידת התחזיות של "כלכליסט".

מימין: גולן פרידנפלד ובוגי יעלון בוועדיה, צילום: עמית שעל מימין: גולן פרידנפלד ובוגי יעלון בוועדיה | צילום: עמית שעל מימין: גולן פרידנפלד ובוגי יעלון בוועדיה, צילום: עמית שעל

בראיון לגולן פרידנפלד, סגן עורכת "כלכליסט", סיפר יעלון מאיפה נולד הכינוי בוגי ("היה קשה בילדותי לבטא את השם מויש'ה, אז מצאו את בוגי") והתייחס לחבירה המיועדת של המפלגה החדשה שלו למפלגה המתרקמת של רמטכ"ל עבר אחר, הוא בני גנץ.

פרידנפלד שאל את יעלון האם ירוץ עם גנץ באותה רשימה ומה הוא יכול לספר לנו על דעותיו של גנץ. על כך השיב:  "תזמין אותו ותשאל. אני לא רוצה לעסוק בחיבור כזה או אחר, אבל אני מאמין שהיום, דווקא מתוך ניסיוני כרמטכ"ל, חבר ממשלה ושר ביטחון, האתגר הקיומי הרבה יותר חשוב מתרבות השיסוי, שהיא מסוכנת כשלעצמה, וגם מפגיעה במוסדות השלטון והתקשורת, שזו סכנה. טוהר המידות קשור לכל דבר וזה בסיס לשת"פ בין השחקנים חשובים".

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

פרידנפלד הזכיר ליעלון שהוא רמז בעבר שראש הממשלה נתניהו מושחת. "ברגע שהתחוורה לי התמונה המלאה בנושא הצוללות ורכש כלי השיט, אמרתי שהוא צריך להתפטר נוכח מה שנחשף. כרגע, עם ישראל רק רואה ושומע על פרשיות שונות, אבל איך הגענו למצב ששלושה ראשי ממשלה ברצף חשודים במשהו? הגיע הזמן שיהיה ראש ממשלה אחר", אמר.

פרידנפלד שאל את יעלון האם ממשלת ישראל התנהלה נכון בנושאי הביטחון והטיפול ברצועת עזה. "המדינות המתקיימת היא זו שהתחלתי בה", אמר יעלון. "מי שקצת מבין, ומה שאמר ראש אמ"ן קודם, אז רצועת עזה היא רק קצהו של אתגר. כשנכסתי לתפקיד היו לנו את אסד, קדאפי ודעאש, וכשהחזרתי את המפתחות נולדו עוד כמה. אנחנו במערכה בין המערכות, ומה שעשה אפקט ההרתעה של צוק איתן זה שעד לפני 8 חודשים אף אחד לא ירה מעזה על ישראל כי הבינו שם את המחיר. ולכן, אמרתי בזמן אמיתי שלא ייתכן שאתה לא מגיב על בלון או עפיפון תבערה ששורף שדות, ועוד שרים מתבטאים שזה רק שריפה. זו הטעות. מי שנלחם מולנו בצוק איתן הבין את המחיר, אבל הנה הוא ירה עכשיו 500 רקטות ואף אחד לא מגיב".

לשאלת פרידנפלד מה צריך לעשות אחרת, ענה יעלון: "צריך להפריד ולבודד את המדינות. איראן היא הגורם הכי לא מייצב במזרח התיכון. החמאס הפסיק לקבל כסף חוץ מהקטארים וגם זה באישורינו. רמת הגולן פורחת. הגזרה הכי רגישה היא רצועת עזה - הכל נזיל ושביר שם".

יעלון נשאל על המימון יוצא הדופן שהוא אימץ לעצמו לבחירות הבאות, כלומר הישענות על מימון המונים ולא על תרומות של בעלי ממון. "עשיתי את זה פעם אחת ואצא לסיבוב שני. אני מאמין באנשים ולא בקשירת קשרים עם בעלי הון. יש בקשרים הללו פוטנציאל לשיתוק, ואני לא רוצה להיום שם", השיב. 

לשאלת פרידנפלד אם ישאר בכל מקרה ח"כ, השיב: "כשסיימתי את השירות לא התאהבתי בפוליטקה ומה שהביא אותי זה הניסיון. כיהנתי תחת 5 ראשי ממשלה ויש לי הרבה תובנות בנושא ישראל- פלסטינים. מה שהביא אותי היום זו ההבנה שהאיום עלינו חשוב ואני מכין תוכניות רב שנתיות על התנהלות המדינה. היום זה מתנהל לא נכון והכל מתפוצץ לנו בפנים עם פרשיות ברכבת ועם בלאגן בבתי החולים. אני בא עם להט להחזיר את המדינה לפסים", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות