אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

יובל דיסקין: "המערכת הפוליטית שלנו הזויה - המפלגות קמות סביב משיחים כמו לפיד, גנץ וכחלון"

ראש השב"כ לשעבר אמר בוועידה: "אלה מפלגות דיקטטוריות, אין היום מפלגות של ערכים, אין אידיאולוגיה, בלי שום התחייבויות". עוד אמר כי אולי יקים מפלגה, אך לא לקראת הבחירות הקרובות

31.12.2018, 14:12 | נעמי צורף
"אם אני אחשוב שאני יכול, יחד עם עוד אנשים מתאימים, להציב אלטרנטיבה רצינית ואידיאולוגית לאפשרויות הקיימות כיום בפוליטיקה הישראלית, אולי אנסה לעשות את זה ולהקים מפלגה, אבל זה לא יקרה לקראת הבחירות הקרובות", כך אמר ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, יו"ר וממייסדי חברת CyMotive Technologies בשיחה עם מאיר אורבך כתב ההייטק של כלכליסט במסגרת ועידת התחזיות של כלכליסט.

"המערכת הפוליטית שלנו היא הזויה", המשיל דיסקין. "כל המפלגות קמות סביב משיחים - לפיד, גנץ, לבני וכחלון - אלה מפלגות דיקטטוריות, אין היום מפלגות של ערכים, אין אידיאולוגיה והאווירה היא אפרורית שקופה, בלי שום התחייבויות. זו מערכת פוליטית שהכל בה הוא מור אוף דה סיים, הימין מתחלק לימין חדש, שמאל כבר אין במדינת ישראל כי מרצ שכחו את הציונות. הפוליטיקה היא בדיחה. צריך לייצר משהו חדש ואי אפשר לעשות את זה בארבעה חודשים הקרובים. והפוליטיקה החדשה לא צריכה להיות בנויה על משיחים, אלא על אנשים שיציגו אלטרנטיבה רעיונית ואידיאולוגית משמעותית".

קראו עוד בכלכליסט

יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר , צילום: עמית שעל יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר | צילום: עמית שעל יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר , צילום: עמית שעל

דיסקין התייחס לחוק הלאום ואמר "זורים לאנשים חול בעיניים ואז לא רואים את הדבר האמיתי. הדבר היחיד שיעשה את ישראל למדינה יהודית ודמוקרטית הוא רוב יהודי. אם לא יהיה רוב יהודי אז היא לא תהיה לא יהודית ולא דמוקרטית. הפוליטיקאים לא רוצים להתמודד עם השאלה האמיתית והיא איך לשמר רוב יהודי במדינה. השאלה הזאת לוקחת אותם לשאלות שהם לאו רוצים להתמודד איתן, כמו שאלת שתי המדינות או הסכסוך הישראלי פלסטיני. חוק הלאום לא יעשה את העבודה בלשמור עליה יהודית, אלא יעשה את העבודה בלפגוע בדמוקרטיה של מדינת ישראל".

חברת CyMotive Technologies הוקמה כאמור ע"י דיסקין, צפריר כץ וד"ר תמיר בכור, לשעבר ראש אגף מחשוב ומידע בשב"כ. היא ממוקמת בתל אביב ומעסיקה עשרות עובדים. החברה מתמחה בפיתוח אמצעי סייבר סקיוריטי לרכבים. דיסקין נשאל עד כמה וממי צריך לפחד בעולם הסייבר והשיב כי: "אחת הבעיות היא ששכחנו שמאחורי הסייבר נמצאים בני אדם והם אלה שמשתמשים בו. אנחנו שוכחים שמי שעושה את תקיפות הסייבר הם בני אדם ולא מחשבים. חלק גדול מהפתרונות וההשקעות לא זורם לאיך לאתר את פעילות פושעי הסייבר במבעוד מועד, זו גישה שב"כית בתפיסתה. אנחנו מנסנים לעשות את זה באחת החברות שהקמננו - לנסות לסכל פיגועים לפני שהם מגיעים לרשת הארגונית".

איך מסכלים פיגועי סייבר כאלו? יש חשיבות למרחק הגיאוגרפי שיכול להיות בין מקום הפיגוע למקום מושבו של המתכנן?

"גם כשעושים פיגוע בתל אביב המתכנן או המפקד יכול לשבת בסוריה, אפגניסטן או שכם. המרחק הגיאוגרפי לא חשוב. כשאתה רוצה לסכל, אתה צריך להבין שיש אנשים שמתכננים פיגועים ועושים טעויות. במודיעין החוכמה הגדולה היא להבין איפה נמצאים צווארי הבקבוק, אחרי שזיהית אותם אתה יודע לשבת שם עם טכנולוגיה או יכולת אנושיות ואז אתה מתחיל לזהות את דפוסי התקיפה ולחבר את הנקודות".

דיסקין הוסיף כי "העולם של הסייבר הוא עולם כאוטי. בעולם סיכול הטרור של מדינת ישראל, מערכת הביטחון הציבה לעצמה יעד של 0 פיגועים. כמובן שלא הגענו ל-0 אבל הצלחנו לצמצם לכמות שאפשר לחיות, אפשר לבלות פה. גם בעולם הסייבר זה אפשרי, אבל העולם הזה כאוטי, אין מספיק רגולציה אין מספיק אמנות בינלאומיות בתחום הזה".

למי יש מוטיבציה לעשות רגולציה גלובלית?

"כרגע אין לאף אחד כי אין מאזן אימה אמיתי. במלחמה הקרה נוצר מאזן אימה ואז חיפשו לעשות הסדרה והיגיון. בעולם הסייבר הפוטנציאל הוא אדיר, זה נשק שגם חלשים ומעוטי תקציב יכולים לעשות איתו נפלאות. זה יקח יותר שנים אבל לצערי כמו תמיד רק קטסטרופה תעורר את ההסדרה, כמו ב-9.11, השאלה היא רק מתי יקרה משהו קטסטרופלי גדול שיעורר את כולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות