אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ראש אמ"ן: חמאס וחיזבאללה לא מחפשים מלחמה, אך המצב עדיין נפיץ

לדברי האלוף תמיר הימן, ארגוני הטרור נמצאים בקשיים וינסו להימנע מעימות נרחב עם ישראל, אבל עלולים להגיב בצורה שגויה לפעילות צה"ל. בנוסף, סיפר על תקיפת מערך המנהרות בגבול הצפון, ועל התובנות שהפיקה מכך מדינת ישראל

31.12.2018, 14:50 | נורית קדוש

ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, אמר שהסבירות למלחמה בזמן הקרוב היא נמוכה - אך שחיזבאללה וחמאס עלולים להיגרר לצעדים צבאיים על אף שאינם מעוניינים בהם.

קראו עוד בכלכליסט

״להבנתנו, הסבירות למלחמה נמוכה מצד האויבים העיקרים שלנו, להם אינטרס נמוך. חמאס מבינה שמלחמה תגרום להרס כל ההשגים שהשיגה עד כה ותפגע בבניין הכוח שלה", אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט שנערכה היום (ב') בתל אביב. "חמאס שומרת על רעיון ההתנגדות כיסוד חשוב לקיומה וזה עלול להוביל אותה לתגובה אמוציונלית למהלכים שלנו ברצועה, מה שיכול להסלים למלחמה רחבת היקף בניגוד לאינטרס שלה".

תמיר היימן, ראש אמ"ן, צילום: עמית שעל תמיר היימן, ראש אמ"ן | צילום: עמית שעל תמיר היימן, ראש אמ"ן, צילום: עמית שעל

"חיזבאללה במצב כלכלי לא טוב; הגיבוי האיראני מעורער והמצב הפוליטי בלבנון קשה ומסובך. אבל, גם הוא יכול לטעות ולהגיב בצורה לא מחושבת לפעילות שלנו בלבנון או מקום אחר. ההבדל בין תגובה שתביא למהלך נרחב או לא, זה רק עניין של מזל". לדבריו, גם באיראן וביחידת כוח קודס -  ההתבססות האיראנית בגזרה - יודעים היטב את פערי העוצמה בינם ובין ישראל. "הם יודעים שתגובתנו תהיה חמורה", אמר "ולכן, ינסו להמנע, אבל יחד עם זאת הם יכולים לחשוב לפעול בצורה שתוביל להסלמה".

היימן אמר שאיראן נמצאת בעידן של הסכם גרעין מעורער, ולכן ככל הנראה תנסה לעקוף את הסנקציות שיוטלו עליה. גם סוריה צפויה להשתנות ב-2019 ולבנות את כוחה באופן שיוכל להוות איום, עם תמיכה איראנית ומטריה רוסית.

בנוסף, הסביר על מהות מבצעי צה"ל בצפון כנגד מערכי המנהרות של חיזבאללה: "מתוך הערכת המודיעין המתגבשת בימים אלה ביחס לאתגרים וההיערכות שלנו לשנה הקרובה, צריך להגיד שלא מדובר במבצע שתכליתו בהרס המנהור ההתקפי של חיזבאללה, אלא מבצע שנועד לשבש את תכנית המתקפה העיקרית של חיזבאללה. מדובר בתכנית מסווגת מאוד ורחבה שהרכיב ההתקפי היה חלק מרכזי מכריע וחשוב בה אך לא החלק השלם, לא התכנית כולה.

״העובדה שחיזבאללה החזיק את הקלף הזה בשרוול עלולה היתה להוביל אותו לתהליך לקבלת החלטות לא אחראית, כאשר הוא מאמין ביכולתו לבצע פעולה בעלת נזק אדיר מימדים למדינת ישראל. קיימת חשיבות אדירה בליטול מאויבנו יכולות מסוג זה למען יטיבו את קבלת ההחלטות שלהם בעתיד ולא לתת להם לקחת הימורים מסוכנים, מתוך הבנה שיש להם יכולת פוטנציאלית שיכולה לסכן את ביטחון מדינת ישראל״, אמר.

לדברי היימן, צה"ל נחוש לסכל לחלוטין כל מוטבציה למתקפה כזו, ולמנוע מתוכניות תקיפה שכאלה לצאת לפועל. ״בימים הבאים יחשבו אזרחי לבנון על הכסף האיראני שבנה יכולות התקפיות לחיזבאללה, שהיה עלול להוביל למלחמה בה היה נגרם נזק ללבנון אדיר וחשבון הנפש הזה יתקיים בימים הקורבים״. אמר הימן והסביר שצה"ל הפיק תובנות ערכיות ביותר מהטיפול במערך המנהרות: "ההבנה של ישראל מהטיפול בנזק התת קרקעי שנוצר, ישרת אותה בכל גזרת לבנון והמשמעות של זה מבחינת חיבאללה היא נוראית".

בנוסף, סיפר על פעילות אמ"ן: "אנחנו מסתכלים בצורה הדוקה. אמ"ן זה אנשים, זה מרכז הכובד של הארגון ונמשיך לראות באמ"ן חממה טכנולוגית שיכולה להוות מנוע למשק הסטארט-אפ. מתרחשת מהפכה בעולם המודיעין נוכח כניסת הביג דאטה והבינה המלאכותית, שיאפשרו לעשות יותר עם פעולות עם פחות אנשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות