אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

קירה רדינסקי: "עד 2030 יהיו 3.3 מיליארד אנשים בלי גישה לרפואה איכותית"

רדינסקי, דירקטורית באיביי ומרצה בטכניון אמרה בוועידה כי הפתרון היחיד הוא אוטומציה לתהליכים, אבל לא להחליף את הרופא. יונתן אדירי מייסד ומנכ"ל חברת healthy.io סיפר על המיזם שלהם לסריקת בדיקות שתן באמצעות סמארטפון

31.12.2018, 15:06 | מאיר אורבך

"אנחנו רוצים לעשות אוטומציה לתהליכים אבל אנחנו לא רוצים להחליף את הרופא", אומרת פרופ' קירה רדינסקי, דירקטורית באיביי ומרצה בטכניון. רדינסקי השתתפה בפאנל כלכליסט בוועידת התחזיות השנתית לצד יונתן אדירי מייסד ומנכ"ל חברת healthy.io שפיתחה טכנולוגיה שמאפשרת סריקה של בדיקות שתן באמצעות מצלמה, בהנחיית כתבת כלכליסט הגר רבט.

 
לדברי רדינסקי "עד 2030 יהיו 3.3 מיליארד אנשים בלי גישה לרפואה איכותית. האמונה שלי היא שהפתרון היחיד שיכולים להרשות כלכלית היא ליצור מערכות בינה מלאכותית שיעשו אוטומציה להרבה תהליכים, אבל חשוב להבין, אנחנו לא מחליפים רופא. מפתחים מערכות שתומכות ברופאים שתוריד את העבודה הסיזיפית שלהם. אחת מהבעיות היותר גדולות אפילו מעבר לבריאות מתחיל מעולם הפארמה (התרופות). בפארמה יש חוק שאומר שכל שנה לוקח לפתח תרופה חדשה יותר זמן וכסף ואנחנו נמצאים בעידן מעניין יש לנו מידע רפואי על כל אדם מיום לידתו עד יום מותו. אחת העבודות שאני עובד עליהן עם מכבי היא לזרז פיתוח של תרופות. יכול להיות שמי שלוקח תרופה למחלה היא יכולה לעזור למחלה אחרת. מצאנו תרופות של צרבת שעוזרות ללחץ דם. לקחנו תרופות ועשינו התאמה אישית".

יונתן אדירי, מנכ"ל Healthy.io אמר "ביפן שהיא מכונת זמן, מכרו יותר חיתולים למבוגרים מתינוקות. פירמידת הגיל התהפכה. שלושה וחצי טריליון דולר יצאו בארצות הברית השנה על בריאות. זה כל הכנסות הנפט בעולם ביחד עם ההכנסות של כל ענקיות הטכנולוגיה".

ד"ר קירה רדינסקי ויהונתן אדירי בשיחה עם הגר רבט, צילום: עמית שעל ד"ר קירה רדינסקי ויהונתן אדירי בשיחה עם הגר רבט | צילום: עמית שעל ד"ר קירה רדינסקי ויהונתן אדירי בשיחה עם הגר רבט, צילום: עמית שעל

אדירי הוסיף כי "איביי, אמזון גוגל וכל האחרות עדיין לא מגיעות לטריליוני הדולרים ועדיין לא מקבלים טיפול איכותי. יש שם תמותת תינוקות ברמה הגבוהה בעולם המערבי. הפתרונות החדשים הם הפתרונות הכי טובים כיום. התרופות נגד הסרטן יקרו מתישהו במאה הזו ולא בעתיד הנראה לעין אבל ב-2018 זו שנת מפנה לשימושים בבינה המלאכותית שלא ניסתה לפתור את הבעיות אלא ניסתה להתגבר על המערכת.

"קחו לדוגמא תמחור התרופות לא בשליטה וחברה אמריקאית שיצרה השוואה של עולם התרופות הגיעה לשווי של 4 מיליארד דולר והדבר השני שקרה הוא שאמזון קנתה את אימפקט שמפסקת תרופות למבוגרים בצורה מסודרת והיא נקנתה במיליארד דולר", אמר יונתן אדירי.

"אחת הבעיות הגדולות הן שהחברות נותנות את הביטוח הרפואי ויוצרות מצב שבו עזבת מקום עבודה - הלך הביטוח, המידע שלך נעלם ואין לך אפשרות לקבל תרופות לאורך זמן. אמזון שמבטחת את עובדיה, בנתה ביטוח מסודר לכל העובדים", אומרת רדינסקי. "ביל גייטס באמצעות הקרן שלו מנסה להקים מרפאות בינה מלאכותית שיטפלו בכל מיני מחלות", היא הוסיפה.

"המחסור ברופאים נהיה אקוטי מאוד", אמר יונתן אדירי. הבינה המלאכותית חייבת לעזור שם ולטפל במחסור. "סין הוציאה 6% מהתוצר שלה על בריאות וזה עוד יעלה וזה לא מספיק. גם שם רואים חברות טכנולוגיה כמו וויצ'ט שמנסות להיכנס לתחומים האלה. אנחנו קיבלנו אישור למצלמת סלולר כסורק רפואי. היא חוסכת זמן ורופא ושם נולד הרעיון ללמד אותה לסרוק בדיקת שתן באיכות מעבדה ועובדים באנגליה ובישראל ויש הרבה מהפכות שניתן לרתום אותן לעולם הרפואה. אפל לא ייצרה את המצלמה לבדיקות שתן אלא לסלפי איכותי. אנחנו צריכים למצא דרך להשתמש בהן לצרכים רפואיים ולהקל על הצוות הרפואי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה