אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה באמת מונע מהממשלה להעלות את מספר המתגייסים במגזר החרדי? צילום: שאול גולן

מה באמת מונע מהממשלה להעלות את מספר המתגייסים במגזר החרדי?

כבר לפני כ-5 שנים התחייבה הממשלה לנקוט בצעדים שמטרתם להגביר את הבקרה על המוסדות התורניים ועל הלומדים בהם. למרות זאת, מרבית מנגנוני הפיקוח עליהם התחייבה המדינה לא הופעלו. המרכז להעצמת האזרח עוקב אחר ביצוע החלטות הממשלה

31.12.2018, 16:21 | שירות כלכליסט

על-אף סערת חוק גיוס תלמידי הישיבות והשפעתה המכרעת על הקדמת הבחירות, ולמרות שמדובר באחת הסוגיות הבוערות ביותר בחברה הישראלית, הממשלה לא עשתה כמעט כלום בכדי לעמוד בהתחייבויותיה לציבור ולהגביר את דרכי הבקרה על תלמידי הישיבות במוסדות התורניים ולאתר את מי שאינם לומדים בפועל.  

חוק שירות הביטחון תוקן ב-2013 וקבע מספר צעדים שעל משרד הביטחון לבצע על מנת לפקח אחר תלמידי הישיבות המקבלים פטור משירות חובה. בנוסף, כבר לפני כ-5 שנים, נקבע בהחלטת ממשלה כי יש להעלות את מספר הביקורות מטעם החשב הכללי על תלמידי הישיבות, גם מעבר לביקורות המבוצעות על-ידי משרד החינוך. עוד נקבע באותה החלטת ממשלה כי יוקם צוות במשרד החינוך שיבחן דרכים לבקרת נוכחות בישיבות, לרבות שימוש באמצעים טכנולוגיים. באותה השנה אף הצהיר יו"ר דגל התורה משה גפני כי "כל מי שאיננו לומד תורה יומם ולילה, נכון שיתגייס".

חיילים חרדים. אפשר היה לעשות יותר, צילום: שאול גולן חיילים חרדים. אפשר היה לעשות יותר | צילום: שאול גולן חיילים חרדים. אפשר היה לעשות יותר, צילום: שאול גולן

דו"ח מבקר המדינה מחודש מרץ השנה, מראה כי אמנם הוקם מערך פיקוח במשרד הביטחון ב-2017, אך פעילותו בפועל טרם החלה. נכון לקיץ 2018, החשב הכללי לא פעל לתגבור הביקורות העצמאיות ובכך למעשה לא מיושמת החלטת הממשלה מ-2013. בנוסף, 5 שנים אחרי, צוות הבקרה על נוכחות תלמידי הישיבות לא הגיש מעולם את מסקנותיו.

עינת פישר לאלו, מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח: "בתוך סוגיית גיוס בחורי הישיבות השנויה במחלוקת עמוקה, קיימת הסכמה עקרונית גורפת על גיוסם של מי שאינם לומדים בפועל. על המדינה לפעול במרץ לעמוד בכל התחייבויותיה וחובותיה החוקיות, להגביר את מערכי הבקרה והפיקוח על נוכחות תלמידי הישיבות ולהסדיר סוגיה זו במלואה, ובהקדם האפשרי".

 

פרויקט המוניטור של ״המרכז להעצמת האזרח״, הוא פרויקט מעקב אזרחי אחר ביצועי הממשלה ועמידתה בהתחייבויותיה לציבור. המרכז להעצמת האזרח הינה עמותה הפועלת בתחומי הממשל, ועוסקת ביישום התחייבויות הממשלה ובאפקטיביות המגזר הציבורי והרשות המבצעת. המרכז מפעיל שורה של כלים מקצועיים למעקב אחר פעילות הממשלה ואחר יישום הבטחותיה לציבור ופועל לשיפור הליכי היישום והסרת חסמים במגזר הציבורי.

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות