אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת טיוטת הדו"ח החמורה: קק"ל ועטר הצטיידו מראש בשני רשמי עמותות לשעבר צילום: אוהד צויגנברג

נחשף בכלכליסט

לקראת טיוטת הדו"ח החמורה: קק"ל ועטר הצטיידו מראש בשני רשמי עמותות לשעבר

יו"ר קק"ל נאלץ להתמודד עם טיוטת הדו"ח של רשם ההקדשים, שקיומה נחשף נחשף ב"כלכליסט" וקוראת לשקול פירוק הקרן; הדירקטוריון דן בה היום בלי שתופץ לחברים

31.12.2018, 21:26 | שחר אילן

קק"ל שכרה לפני כחודשיים את שירותיהם של שני רשמי עמותות לשעבר כדי להתמודד עם טיוטת הדו"ח החמורה של רשם ההקדשים נגד הקרן והיו"ר שלה דני עטר מהמחנה הציוני. טיוטה של הדו"ח נחשפה ב"כלכליסט", והיא קוראת לפירוק קק"ל וחושפת ליקויי התנהלות. 

השניים הם רשם העמותות בשנים 1997 עד 2003, עו"ד עמירם בוגט, וברשם העמותות ואחר כך ראש רשות התאגידים בשנים 2004-208, עו"ד ירון קידר. שניהם שותפים היום במשרד בוגט-קידר, המתמחה בייצוג מלכ"רים.

קראו עוד בכלכליסט

השנים הופיעו היום (ב') בישיבת דירקטוריון קק"ל שעסקה בטיוטת הדו"ח וביקרו את דרך הכנתו בחריפות. בין היתר תקפו את העובדה שהחוקר המיוחד רואה החשבון יצחק סלובודיאנסקי שהכין את הדו"ח הוא ממשרד קטן יחסית ולמרות זאת נמסר לו הטיפול במוסד ענק כמו קק"ל. בתגובת קק"ל שהועברה היום ל"כלכליסט", היא מודיעה כי "הדו"ח המביש יידרש להיגנז ולהיעלם מן העולם".

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

קק"ל דורשת מרשם ההקדשים לחשוף את הראיות והראיונות שעליהם התבסס החוקר המיוחד ומאיימת שאם לא תיענה תעתור לבית המשפט. בכירים בקק"ל טענו היום כי המטרה של עטר היא למשוך זמן בהליכים משפטיים ולגרור את פרסום הדו"ח עד לאחר סיום הקדנציה שלו בעוד שנתיים.

בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי רשם ההקדשים במשרד המשפטים העביר לקרן הקיימת לישראל טיוטת דו"ח חמור במיוחד של חוקר מיוחד על פעולותיו של עטר. הטיוטה כוללת ממצאים לכאורה בנושא מינוי מקורבים ומינויים פוליטיים וכן מתן חסויות בניגוד לכללי הקרן. ממצאי הדו"ח וכן הסתרתו הקפדנית שמים ללעג את טענות עטר ל"מהפכת שקיפות" בקרן. כן כוללת הטיוטה את האמירה החמורה שיש שלשקול האם לא הגיעה העת לפרק את הקרן.

הדו"ח לא הופץ בניגוד להנחיות

בניגוד להנחיית רשם ההקדשים קק"ל, לא הפיצה את הדו"ח הין חברי הדירקטוריון וועדת הביקורת העליונה אלא רק אפשרה להם לקרוא אותו במשרדי הקרן או במשרד הרצוג-פוקס-נאמן. היום העביר עטר החלטה בדירקטוריון שאישרה את ההסדר בו הדו"ח אינו מופץ להם. חבר דירקטוריון הגדיר אתמול את ההסדר הזה כ"הזוי. מדובר ב-70 עמודים".

תגובת קק"ל תוקפת בחריפות את טיוטת הדו"ח וטוענת ש"הטיוטה כוללת היקף חריג וחסר תקדים של בדיות, שקרים ומידע שאינו אמת". לטענת קק"ל, "חברי הדירקטוריון הוזמנו מבעוד מועד לעיין בטיוטת הדו״ח במשרדי קק"ל, וחלקם אף עשו זאת. בישיבת הדירקטוריון נדונו הכשלים הרבים, בלשון המעטה, שליוו את עבודת כתיבת הטיוטה לרבות טעויות עובדתיות רבות. הדירקטוריון דן על הדרך הנכונה שבה יידרש דו"ח כה מביש זה להיגנז ולהיעלם מן העולם". בקק"ל מסבירים ש"בכל מנהל תקין אין מפיצים ומפרסמים טיוטת דו"ח בטרם נמסרה לה תשובה".

עוד אומרים בקרן ש"כל מי שהאמת חשובה לו, צריך לברך על כך ששני רשמים לשעבר מחווים את דעתם על טיוטת הדו"ח. דבריהם הנחרצים, החריפים והחד-משמעיים על הכשלים שליוו את כתיבת הטיוטה מעידים יותר מכל על הצורך של רשם ההקדשים הנוכחי לבדוק את הליך הביקורת מהיסוד".

"אנו מאמינים", טוענים עוד בקק"ל, כי "לאחר הגשת תגובת הקרן, הדו"ח ישתנה מקצה לקצה. לצורך כך ביקשה קק"ל את החומר עליו הסתמכה הביקורת, ואנו בטוחים כי החומר יועבר אלינו בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות