אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה: קנס של עד 100 מיליון שקל לתאגידים שיפרו את חוק ההגבלים צילום: צילום מסך לע"מ

הכנסת אישרה: קנס של עד 100 מיליון שקל לתאגידים שיפרו את חוק ההגבלים

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תיקונים נוספים בחוק: הגדרת מונופול גם לפי כוח שוק; החמרת העונש על הסדר כובל ל-5 שנים; והגדלת תקרת הפטור מבקשת מיזוג ל-360 מיליון שקל. שמה של רשות ההגבלים ישונה ל"רשות התחרות"

01.01.2019, 13:43 | תומר גנון

הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק ההגבלים העסקיים שיאפשר להטיל קנס מינהלי של עד 100 מיליון שקלים על תאגידים ומונופולים שיפגעו בתחרות, במקום 24.5 מיליון שקלים.

בתיקון המקורי, שיזמו שר הכלכלה אלי כהן, והממונה על ההגבלים עו"ד מיכל הלפרין, הקנס היה אמור לעמוד על 8% ממחזור ההכנסות ללא תקרה כספית. עם זאת בהכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה, בראשות איתן כבל, החוק עבר ריכוך ונקבעה כאמור תקרה של 100 מיליון שקלים.

מימין: אלי כהן שר הכלכלה ומיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים מימין: אלי כהן שר הכלכלה ומיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים מימין: אלי כהן שר הכלכלה ומיכל הלפרין הממונה על הגבלים עסקיים

שינויים מהותיים נוספים בחוק: הגדרת תאגיד כמונופול תהיה גם לפי כוח שוק, מלבד נתח שוק (50%) כפי שקבוע כיום; החמרת העונש על עבירת הסדר כובל ל-5 שנים; ועדכון סכום תקרת הפטור מקבלת אישור הרשות למיזוג בין חברות. הסכום עומד כיום על מחזור של 150 מיליון שקל לשתי החברות הממוזגות בשנה שקדמה לעסקה, ויעלה ל-360 מיליון שקל. תיקון נוסף, קוסמטי, הוא שינוי שמה של רשות ההגבלים העסקיים ל"רשות התחרות הכלכלית".

בהודעה שפרסמה הרשות צוטט השר כהן: "זהו צעד נוסף לצמצום הנטל הרגולטורי המיותר, ולהקלה על המסחר ועשיית העסקים במשק. הרפורמה תאפשר לרשות ההגבלים העסקיים, שתיקרא מהיום רשות התחרות, להגביר את פעילות האכיפה האפקטיבית שלה ולהפנות את משאביה לקידום התחרות, ולחיזוק את ההרתעה כנגד מונופולים וגופים אחרים הפוגעים בתחרות".

הממונה על ההגבלים, שהופכת מהיום לממונה על התחרות, עו"ד הלפרין הוסיפה: "החוק במתכונתו החדשה יחייב בעלי עסקים לנהוג באחריות תחרותית בד בבד עם הפחתת הנטל הרגולטורי והקלה על עסקים קטנים. תיקון החוק יאפשר לרשות התחרות להגביר את האכיפה ולנקוט סנקציות משמעותיות ביחס לעסקים שפוגעים בתחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות