אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור אישר לאנלייט הקמת חוות הרוח ברמת הגולן - בהשקעה של כמיליארד שקל צילום: אנלייט

קבינט הדיור אישר לאנלייט הקמת חוות הרוח ברמת הגולן - בהשקעה של כמיליארד שקל

פרויקט 'רוח בראשית' צפוי לקום בקרבת תל פארס - החווה תכלול 40 טורבינות בגובה של יותר מ-80 מטר; לפי תנאי האישור, אנלייט נדרשת לקבל את הסכמת ממשרד הביטחון לפני ההקמה

01.01.2019, 16:53 | ליאור גוטמן

צעד נוסף בדרך להקמת פרויקט הרוח הענק ברמת הגולן: חברת האנרגיה המתחדשתאנלייטמדווחת היום (ג') שקבינט הדיור אישר לה להתקדם בהליך התכנוני של פרויקט 'רוח בראשית'.  

קראו עוד בכלכליסט

חוות הרוח המתוכננת תכלול הצבה של 40 טורבינות בגובה של יותר מ-80 מטר, בחלקה הדרומי של רמת הגולן ובקרבת תל פארס. עלות ההקמה נאמדת בכמיליארד שקל. התעריף שאושר לאנלייט בפרויקט נאמד ב-37 אג' לקילוואט לשעה. הפעלת המתקן מתוכננת לתחילת העשור הבא וההספק המקסימאלי שלו יעמוד על כ-190 מגה וואט, כ-1.4% מכוח הייצור של חברת החשמל.

לפי הדיווח של אנלייט, לאישור הסופי קיים תנאי "שתכנית הפרויקט תכנס לתוקפה לאחר השגת הסכמה עם משרד הביטחון לתקצוב הפתרון הטכנולוגי, להתמודדות עם היבטים ביטחוניים, הנוגעים לטורבינות הרוח בישראל". אנלייט אינה מציינת זאת אולם טורבינות הרוח המודרניות עלולות להותיר "חתימת מכ"ם" על מתקני הצבא, כאשר פתרון טכנולוגי כזה או אחר ידרוש תקצוב מיוחד מצד המדינה.

הפרויקט מתוכנן לקום בשותפות עם שמונה ישובים: יונתן, אלוני הבשן, רמת מגשימים, מבוא חמה, נטור, כנף, אבני איתן ומעלה גמלא, ולפי אנלייט "במהלך שנת 2019 ניתן יהיה להשלים את תהליך קבלת כל האישורים כאמור". 

בפברואר האחרון נרשם הצעד הראשון בקידום התכנית, לאחר שבג"צ דחה עתירות שהגישו הירוקים נגד הקמת המתקן בטענות של פגיעה בנוף, בנדידת הציפורים ובחיי התושבים שם.

גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט אנרגיה , צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט אנרגיה | צילום: אנלייט גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט אנרגיה , צילום: אנלייט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
פגיעה אנושה בבעלי הכנף
הנשרים והרחמים אשר נמצאים בסיכון כבר שנים, שנים שאנו נאבקים על מחייתם , על סביבתם, מיבאים נשרים מספרד, הכל בשביל לעודד את האוכלוסיה הנדירה הזו, כל זה כנראה ילך לפח אם חווה זו תקום מלבד אלו נמצאים בסכנה ממשית מאות מינים של ציפורים ועטלפים, אלפים ימותו שם תוך כמה שנים . ומי ירוויח מזה?? , אף אחד מאזרחי המדינה, רק המקורבים..חשבתם שלמדנו משהו ממפעלי ים המלח...אז זהו שלא
אייל  |  03.01.19