אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יאן תספק גז בעד 900 מיליון דולר לגלובל פאוור

אנרג'יאן תספק גז בעד 900 מיליון דולר לגלובל פאוור

מקורו של הגז: במאגרי כריש ותנין; תחילת האספקה: ברבעון הראשון של 2021. אנרג'יאן כבר דיווחה בעבר על מכירת כלל הכמות הקיימת במאגרים, כך שחתימה על עסקה חדשה מעלה תהיות

01.01.2019, 19:27 | ליאור גוטמן

חברת גלובל פאוור, המחזיקה ב-23% מתחנת הכוח הפרטית שמוקמת בימים אלו בבאר טוביה, מדווחת היום (ג') על חתימת הסכם לרכישת גז טבעי מידי חברת אנרג'יאן היוונית/בריטית. לפי הדיווח, הגז יגיע ממאגרי כריש ותנין, כאשר תחילת האספקה מתוכננת לרבעון הראשון של שנת 2021.

לפי גלובל פאוור, הנמצאת בשליטת אהוד בן ש"ך וניסן כספי, כמות הגז הנרכשת תסתכם ב-5.5 מיליארד מ"ק לתקופה של 12 שנה. עוד מציינים בתחנת הכוח, כי כמות הגז האמורה תהווה בין שליש לחצי מהביקוש הנדרש, כאשר שאר הגז אמור להגיע ממאגר לוויתן. גלובל פאוור אינה מציינת את ההיקף הכספי של העסקה, אולם לפי ההערכות בענף האנרגיה המקומי, סך ההכנסה לכל התקופה צפויה לעמוד בטווח של בין 750 ל-900 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך

מאגרי כריש ותנין נרכשו על ידי אנרג'יאן כחלק ממתווה הגז הממשלתי. הרכישה בוצעה בעבור כ-150 מיליון דולר מדלק ונובל אנרג'י. נפח הגז הידוע במאגרים עומד על 67 מיליארד מ"ק, כאשר כולו מיועד לצריכה בשוק המקומי, ללא אפשרות ייצוא.

אנרג'יאן כבר דיווחה בעבר על מכירת כלל הכמות הקיימת במאגרים, כך שהפרסום בדבר חתימה על עסקה חדשה מעלה את השאלה מאין יגיע הגז לתחנת הכוח בבאר טוביה. אנרג'יאן מסרבת לעת עתה להתייחס, אולם בסביבת גלובל פאוור אומרים שתנאי לקיום העסקה היא מציאת עוד גז במאגרי כריש ותנין. אנרג'יאן כבר פרסמה בעבר על פוטנציאל למציאת גז נוסף, אולם קיומו ויכולת ההפקה שלו דורשים פיתוח נוסף של המאגרים.

תחנת הכוח בבאר טוביה תוקם ותופעל על ידי חברת סימנס. התחנה צפויה לספק כ-3.5% מצריכת החשמל בישראל, ולייצר כ-450 מגה וואט, המהווים כ-3.3% מכוח הייצור של חברת החשמל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות