אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חרף ההבטחות, מהפכת הרכב האוטונומי לא תתממש השנה צילום: waymo

תחזית טכנולוגית

חרף ההבטחות, מהפכת הרכב האוטונומי לא תתממש השנה

התאונה הקטלנית של הרכב האוטונומי שפיתחה אובר הוכיחה שאנו לא מוכנים לעולם בו מכוניות עצמוניות דורסות אנשים בקביעות - שלב ביניים בלתי נמנע בהתפתחות הטכנולוגיה הזו; לפיכך, פריסת מכוניות שכאלה תהיה איטית ומוגבלת משהוערך בעבר

02.01.2019, 10:03 | עומר כביר
בניגוד לחלק מההבטחות המוקדמות, השנה הקרובה לא תהיה השנה שבה תפרוץ מהפכת הרכב האוטונומי. על פניו זו תחזית שהיתה נכונה גם לכל השנים הקודמות, אך למרות זאת שווה להתעכב עליה: בשנים האחרונות הכריזו כמה יצרניות רכב על 2019 כשנה שבה יציגו מכונית אוטונומית מלאה, ובכך סימנו אותה כמועד האפשרי לפריצת המהפכה. יצרניות אחרו בחרו ב-2020 או 2021 כשנת היעד, אבל התחזית שלנו מיועדת גם עבורן.

תחזיות נוספות ל-2019:

הסיבה לכך שמהפכת הרכב האוטונומי לא תפרוץ השנה היא שחרף ההבטחות והציפיות, ב-2018 התברר שמכוניות ללא נהג הן משימה מורכבת בהרבה משחברות רבות סברו אך לפני שנתיים-שלוש.

רכב אוטונומי של פורד, צילום: אם סי טי רכב אוטונומי של פורד | צילום: אם סי טי רכב אוטונומי של פורד, צילום: אם סי טי

התאונה הקטלנית שגרמה המכונית האוטונומית של אובר ותגובת הציבור אליה חשפו שאנחנו עוד לא מוכנים לעולם שבו מכוניות ללא נהג דורסות בני אדם על בסיס קבוע - דבר בלתי נמנע לדעת כל המומחים, גם אם שיעור התאונות יהיה נמוך בהרבה מהמקובל עם נהגים אנושיים. במקביל, התברר שהמכשולים הטכנולוגיים מורכבים מהצפוי. כך, רק לאחרונה נאלצה מובילת התחום וויימו לשנות את שיטת המבחן של המכוניות האוטנומיות שלה, ולהחזיר את נהגי הבטיחות מהמושב האחורי למושב הנהג.

לטענת חלק מהמומחים בתחום הבינה המלאכותית, ייתכן שהטכנולוגיות שמשמשות את החברות בתחום הרכב האוטונומי - כלמידה עמוקה או למידת מכונה - לא יוכלו לעולם לספק את הסחורה. זאת, משום שטכנולוגיות אלו יודעות להתמודד רק עם מצבים מוכרים ומתקשות להתמודד עם מצבים סבוכים ובלתי צפויים, כמו שמתעוררים כל הזמן בעת נהיגה.

תושבי ארה"ב ואירופה צפויים להתחיל לראות מכוניות אוטונומיות בכבישים כבר השנה, אפילו כאלו שזמינות בצורה זו או אחרת לשימושם של אנשים מהשורה. אך הפריסה של מכוניות אלו תהיה מוגבלת ואפשרויות השימוש בהן יהיו מצומצמות להחריד. החזון לפיו מכוניות אוטונומיות יחליפו לחלוטין את הרכב הרגיל מבוסס נהג אנושי עדיין קיים, פשוט ייקח לו הרבה יותר זמן להתממש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות