אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל ביטוח לאומי: טענת האוצר שאני סוחט אותו כדי להעלות את שכרי - לשון הרע" צילום: עמית שעל, עומר מסינגר

מנכ"ל ביטוח לאומי: טענת האוצר שאני סוחט אותו כדי להעלות את שכרי - לשון הרע"

באוצר טוענים כי: "מנכ"ל הביטוח הלאומי מנהל מסע סחיטה כדי לשפר את שכרו האישי" - זאת בתגובה לדברי המנכ"ל מאיר שפיגלר כי האוצר חזר בו מההסכמות בנושא עודפי התקציב וכי בכיריו איימו עליו. בתגובה טוען הביטוח הלאומי: "שפיגלר מעולם לא ביקש להעלות את שכרו"

03.01.2019, 13:56 | שחר אילן

חילופי האשמות בין מנכ"ל הביטוח הלאומי לבין האוצר לאחר שפוצץ ההסכם בין הביטוח הלאומי לאוצר בנושא העברת עודפי התקציב של הביטוח הלאומי לתקציב המדינה. הביטוח הלאומי מאשים כי משרד האוצר חזר בו מההסכמות ולא חתם על ההסכם שהושג בתיווך מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ. עוד מאשים מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר כי בכירי האוצר מנסים להלך עליו אימים. משמעות המצב הנוכחי היא חור של 21 מיליארד שקל בתקציב המדינה.  

קראו עוד בכלכליסט

במשרד האוצר מאשימים בתגובה את שפיגלר ב"מסע סחיטה אל מול משרד האוצר בניסיון להוריד מביטוח לאומי כל ביקורת של שומרי הסף הממשלתיים". זאת, לטענתם "במטרה לשפר את שכרו האישי ולאפשר לעשות כרצונו במוסד הביטוח הלאומי ובכספי הציבור".

באוצר טוענים ש"החל מיום רביעי מתנהל משא ומתן אינטנסיבי אבל חרף הבטחותיו של מנכ"ל ביטוח לאומי לראש הממשלה כי ייחתם הסכם, הוא מנהל מסע סחיטה. כל הטענות והסיפורים אודות עודפי הביטוח הלאומי ואופן השקעתם אינן רלוונטיות לאי חתימתו של מנכ"ל הביטוח הלאומי על הסיכום. שיקוליו האמיתיים הם שימוש בכספי ציבור ללא פיקוח. הוא פועל בחוסר סבירות משווע ובצורה לא אחראית שתפגע בכלל תושבי ישראל, המבוטחים של המוסד עליו הוא אחראי".

עוד אומרים באוצר כי "המשרד על כלל אגפיו, המשמש כשומר סף בכלל התאגידים הסטטוטורים לרבות הביטוח הלאומי, לא יאפשר שימוש לא אחראי בכספי הציבור. אנו מדגישים כי המשמעות של אי חתימה על הסכם.

 

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה כי "משרד האוצר לא מסוגל לעכל את העובדה שהשליטה המוחלטת שהייתה לו בביטוח הלאומי לא תהיה עוד. כך הדבר לגבי ההרגל שהיה לאוצר לקבל את כספי אזרחי ישראל ולעשות בהם כרצונו. במקום להתייחס לגופו של דבר, בעלי עניין במשרד האוצר, כדרכם בקודש, יורדים לפסים אישיים, מסיתים, מקניטים ומשמיצים והכל בכדי להמשיך ולשלוט ביד רמה בניהול כספי ציבור המבוטחים". בביטוח הלאומי טוענים כי מדובר "בהוצאת לשון הרע! המנכ״ל מעולם לא ביקש להעלות את שכרו, למרות שהדבר הוצע לו מספר פעמים על ידי בעלי הסמכות באוצר והוא סרב לכך".

 

גירעון שוטף - כבר ב-2022 

הדו"ח האקטוארי המעודכן של הביטוח הלאומי מגלה שהוא עתיד להיכנס כבר בעוד ארבע שנים, בשנת 2022, לגירעון שוטף - ארבע שנים מוקדם מהצפוי, ועלול לפשוט את הרגל בשנת 2037 - שמונה שנים לפני התחזית בדו"ח האקטוארי הקודם.

בעקבות הדו"ח הודיע בסוף ספטמבר שר העבודה והרווחה חיים כץ, לראש ההמשלה בנימין נתניהו, ולמשרד האוצר, על ביטול ההסכם שמעביר את עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי לאוצר. משמעות ההודעה, אם אכן תצא לפועל, היא כאמור חור תקציבי של 21 מיליארד שקל.

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, צילום: בועז אופנהיים מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי | צילום: בועז אופנהיים מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, צילום: בועז אופנהיים

משא ומתן לילי שנערך בלילה האחרון של 2018 בתיווך הורוביץ סיכמו משרד האוצר והביטוח הלאומי על דחיית יישומה של ההודעה בנוגע להפסקת העברת עודפי הביטוח הלאומי לתקציב המדינה בארבעה חודשים לפחות.

"האוצר חזר בו מההבנות"

ההישג של הביטוח הלאומי: יוקם צוות בראשות הורוביץ, על מנת לדון במשבר בו נמצא המוסד. הצוות ידון בהסדרים להבטחת האיתנות הפיננסית והעתידית של הביטוח הלאומי, בעצמאות הביטוח הלאומי ובריביות שישלם לו האוצר עבור העודפים המופקדים אצלו. כן התחייב משרד אוצר לא להפחית השנה את הריבית על אגרות החוב של הביטוח הלאומי.

בניין משרד האוצר, צילום: גיא אסיאג בניין משרד האוצר | צילום: גיא אסיאג בניין משרד האוצר, צילום: גיא אסיאג

בביטוח הלאומי טוענים שהמשא ומתן פוצץ לאחר שהאוצר חזר בו מההבנות ניסה ולהאריך את דיוני צוות המו"מ מעבר לחודשיים וכן לדון אך ורק בנושאי העברת העודפים ולא על מצב הגירעון ועצמאות הביטוח הלאומי.

עוד מציינים שם שראש אגף התקציבים שאול מרידור והחשב הכללי רוני חזקיהו שלחו אל מנכ"ל הביטוח הלאומי מכתב מאיים ובו הם טוענים כי מהות החלטת הביטוח הלאומי וההשלכות הכספיות הכרוכות בכך היא "החלטה לא סבירה באופן קיצוני". עוד כתבו: "האחריות לכל נזק שייגרם מוטלת על כתפייך, על כל המשתמע מכך... הנזק הכספי הוא נזק בלתי יתואר ועל כן בכוונת משרדנו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לבחון את כל הפעולות שהמדינה יכולה לנקוט בהן בהינתן מצב הדברים האמור".

בביטוח הלאומי טוענים ש"מדובר בחציית קו אדום שבו מאיימים על נושא משרה בכירה, לעניין זה מנכ"ל הביטוח הלאומי ועובדיו". שפיגלר אמר עוד ש"כספי המבוטחים לא מיועדים לשמש כמיסים וכיסוי חובות אלא לטובת הציבור הישראלי כשיזדקק לכך. היכולת שלנו להטיב עם הציבור מוגבלת כאשר הכספים מועברים לאוצר ומשתמשים בהם כחלק בלתי נפרד מהתקציב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
פנסיה לעבודה שוחקת בגיל 60
לא יתכן שבעלי עניין כשי ניצן ינהלו מדיניות הפנסיה נהגים כמוני לא יכולים לעבוד בערבה עד גיל 67 די עם הפופוליזם של הנושחתים.יש מי שחוגגים במשרדים עם שכר עתק מושחת. ויש את הנהגים בשכר נמוך עבודה שוחקת וקשה.די עם הצהרות האיוולת מר שפיגלר אנחנו בני אדם לא כדורגל. בוא נראה אותך עובד בערבה על מערבל בטון עד גיל 70?
יוסי ארזואן  |  05.06.21
19.
איפה הכסף
לאן ולאיפה מבוזבזים כול כספי המיסים שאזרחי ישראל משלמים ובסיכומו של דבר מגיעים למשרד האוצר. קצת שקיפות מצד משרד האוצר, אנחנו אזרחי ישראל רוצים לדעת היכן אתם מבזבזים מיליארדים של שקלים כול שנה. כספי ביטוח לאומי שייכים ישירות לאזרחי ישראל ואין לאוצר שום זכות לגעת בהם. שיספרו קודם לאן הם משליכים את הכספים שגובים מאיתנו על ידי מיסים.
סתם אחד  |  04.01.19
לכל התגובות