אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשרות רשויות מקומיות: נסרב לממן הגדלת תקציב המועצות הדתיות ב-60 מיליון שקל צילום: יובל חן, ענר גרין

עשרות רשויות מקומיות: נסרב לממן הגדלת תקציב המועצות הדתיות ב-60 מיליון שקל

בין ראשי הרשויות, ראש עיריית ת"א רון חולדאי, ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, אבל לא ראש עריית ירושלים משה ליאון. טוענים: "הדבר עלול להביא את הרשויות המקומיות לגירעון תקציבי השנה ובשנים הבאות"

03.01.2019, 13:36 | שחר אילן

60 רשויות מקומיות הודיעו שיסרבו לממן את הגדלת תקציב המועצות הדתיות ב-60 מיליון שקל. המועצות הדתיות קיבלו לאחרונה מכתבים המודיעים להם על גובה תקציב המועצות הדתיות כאשר הן נדרשות לממן בין 25% ל-75% מהתקציב, ובממוצע 60%. בין ראשי הרשויות, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אבל לא ראש עריית ירושלים משה ליאון.

קראו עוד בכלכליסט

תקציב המועצות הדתיות של המשרד לשירותי דת גדל ב-2019 מ-200 ל-240 מיליון שקל. כיוון שהרשויות המקומיות נדרשות להוסיף עוד 60% המשמעות היא שהן יוסיפו 360 מיליון ובסך הכל יגדל התקציב כולו מ-500 ל-600 מיליון שקל.

לרשויות אין בעצם שום השפעה על גובה התקציב שהן נדרשות לשלם, למרות שהן מממנות את רובו. בימים האחרונים קיבלו הרשויות מכתבים המודיעים להן בכמה גדל התקציב של המועצה הדתית בשטחן.

 יצחק וקנין, השר לענייני דת , צילום: גיל נחושתן יצחק וקנין, השר לענייני דת | צילום: גיל נחושתן  יצחק וקנין, השר לענייני דת , צילום: גיל נחושתן

במכתב ששלחו ראשי 60 הרשויות לשר לשירות דת יצחק וקנין, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון, הם טוענים שמדובר בעלייה דרמטית בתקציב של 20%, "ללא אח ורע, כזו שמעולם לא היתה כדוגמתה". לטענתם הדבר נעשה "מבלי שהמשרד לשירותי דת בא עמנו בדברים, ללא שיפוי ממשלתי לרשויות המקומיות, ובאופן בוטה, כאילו היינו קופה לעת מצוא, ממנה ניתן 'למשוך' כסף בכל סכום ובכל עת".

עוד הם טוענים ש"הגעת המכתבים הללו כעת, בחסות היציאה לבחירות לכנסת ולאחר שהרשויות המקומיות אישרו את תקציביהן לשנת 2019, היא מקוממת ושערורייתית. מדובר בהתנהלות תקציבית בוטה וחסרת אחריות, שעלולה להביא את הרשויות המקומיות לגירעון תקציבי השנה ובשנים הבאות, על כל ההשלכות המשתמעות מכך".

"לפיכך", הם כותבים "הרינו להודיעכם כי אין בכוונתנו למלא אחר הדרישה שבמכתבי המשרד לשירותי דת, ללא הסדרה תקציבית של הנושא. ככל שהממשלה רוצה להגדיל חלקן של הרשויות המקומיות בתקצוב המועצות הדתיות עליה להוציא מכתב לאישור החריגה התקציבית - ו/או שיפוי לרשויות המקומיות בגין התקצוב הנוסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
שְׁמַעְיָה אוֹמֵר: אֱהוֹב אֶת הַמְּלָאכָה, וּשְׂנָא אֶת הָרַבָּנוּת, וְאַל תִּתְוַדַּע לָרָשׁוּת.
אבי היה רב מוסמך שפרנסתו היתה מנהל חשבונות,היה שב הביתה ומלמד תורה ותלמוד ומורשת והסטוריה והכל? בהתנדבות.אמר לי:אסור שאדם תורתו תהיה אומנותו אלא שילך ויתפרנס ככל האדם.שאלתיו:למה? ענני:כי זה משחית את המידות ומביא גם להקצנה.שאלתיו:מה עיניין ההקצנה לכאן? ענני:כי זו נפש האדם - משתורתו הופכת לאומנותו רוצה הוא להוכיח שהוא הכי הכי וכך מערים עוד ועוד גזירות על הציבור.זה מתוך פירוש מעוות של כלל הלכתי " מעלין בקודש ואין מורידין בקודש"..גם הוא כלל לא ראוי שהרי אין גבול לכך וזה בניגוד לתורה שכתוב בה "וחי בהם" = שלא ימות בהם ושאורח חייו יהיה נטול חיים מרוב גזרות והתענויות. בניגוד לכוהנים הרי התנאים הראשונים היו אנשי מלאכה וחקלאים כל השנה וכשסיימו את עמל יומם הלכו ללמוד וללמד בהתנדבות ולשם שמים. אחריהם באה ההסתאבות והם הפכו את תורתם לאומנותם וקרדום לחפור בו. כל מה שנוגעים בו כוהני דת - רבנים,כמרים,קאדים - הופך לסבל ולחורבן ולאומללות.
ייאי  |  09.01.19
לכל התגובות