אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סל התרופות 2019: מה נכנס ומה נשאר בחוץ צילום: שאטרסטוק

סל התרופות 2019: מה נכנס ומה נשאר בחוץ

כמחצית מתקציב הסל לשנה זו ניתנה לתרופות אונקולוגיות, רבות מהן תרופות אימונותרפיות וממוקדות מטרה. עוד נכנסו לסל: טיפול בהנדסה גנטית לחולי לימפומה שעלותו 1.1 מיליון שקל למטופל, ותרופה בעלות 1.5 מיליון שקל המיועדת למטופל אחד בלבד החולה במחלה גנטית נדירה. בין התרופות שנשארו בחוץ: בדיקת סקר לסרטן ריאות למעשנים וחיסון ל-9 זנים חדשים של סרטן צוואר הרחם. תקציב הסל עמד השנה על חצי מיליארד שקל

03.01.2019, 15:48 | רותם אליזרע, ynet
לאחר מרתון ארוך של דיונים, חברי ועדת סל התרופות הגישו היום (ה') את מסקנותיהם לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולמועצת הבריאות. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הכריז במסיבת העיתונאים לרגל פרסום נתוני הסל כי יגדיל את תקציב הסל ל-700 מיליון שקל.

משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות אמר: "אני מודע לכך שהאתגר שעמד בפניכם השנה היה מהקשים ביותר שידעה ועדת הסל. עקבתי מקרוב אחר עבודתכם ואני יודע שבסופו של דבר, עם הרבה מסירות ויצירתיות, עמדתם במשימה. לצד זאת - יש לנו מחויבות לדאוג לכך שהמסגרת שתעמוד בפניכם בשנה הבאה תהיה גבוהה יותר באופן משמעותי ותאפשר מתן מענה לצרכים שהולכים ועולים".

   

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

פרופ' רוני גמזו, יו"ר ועדת הסל הוסיף כי : "הסל השנה היה משימה בלתי אפשרית. במקום לדבר על הדברים שנכנסו, צריך הפעם לדבר על התרופות שלא נכנסו תרופה לחולי סוכרת בדרוג הראשון של הרופאים, פרוצדורה לחולי סרטן המח בעדיפות גבוהה של האיגוד האונקולוגי, הרחבת הזנים בחיסון ה-HPV המומלץ על ידי מומחי בריאות הציבור ותרופות למחלות רשתית העין ועוד. אינני מרגיש שלם עד הסוף עם המשימה שהוטלה עליי".

הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות המליצה השנה על הכנסת 107 תרופות וטכנולוגיות, בהם טיפולים עבור כ-70 אלף איש ובדיקות לאוכלוסיות נרחבות. תקציב הוועדה השנה עמד על 460 מיליון שקלים אך בגלל התחייבויות מוועדת הסל של שנה שעברה – תקציב הסל הצטמק ל-418 מיליון שקלים.

לאחר ליל דיונים סוער ולאחר שחברי הוועדה לא הצליחו להגיע להסכמות – משרד הבריאות והאוצר החליטו לבטל את החוב מאשתקד ולהוסיף עוד 40 מיליון שקלים מתקציב הסל של שנת 2020. למעשה תקציב הסל השנה עמד על חצי מיליארד שקלים. 

כמחצית מהסל - לתרופות אונקולוגיות

השנה – בדומה לשנים קודמות – כמחצית מתקציב הסל ניתן עבור תרופות לחולי סרטן. בשנים האחרונות התפתחו תרופות אימונותרפיות (תרופות שמפעילות את מערכת החיסון להילחם בגידול) ותרופות ממוקדות מטרה – ולכן עלותן גבוהה מאוד.

בין התרופות שנכללו השנה בתחום האונקולוגיה היו: אימפינזי – לחולי סרטן ריאה בשלב 3 – שלב שבו עדיין ניתן לרפא את החולים; טגריסו – לחוליסרטן ריאה עם מוטציה EGFR, פרג'טה – לחולות סרטן שד במטרה למנוע את חזרת המחלה, שילוב של התרופות טפינלר ומקיניסט לחולי סרטן מלנומה עם מוטציה BRAFואופדיבו לטיפול בחולי סרטן כליה בקו טיפול ראשון.

תקציב משמעותי גם ניתן לחולים במחלות סרטן הדם. כך למשל נכללה השנה התרופה "ונטוקלקס" לחולים בלוקמיה שלא יכולים לקבל כימותרפיה אינטנסיבית ולחולי CLL, רבלימיד – לחולים במיאלומה נפוצה ו"אימברוביקה" לחולים בלימפומה נדירה.

אחת הטכנולוגיות פורצות הדרך שנכללו השנה היא CAR-T, טיפול בהנדסה גנטית לחולים עם לימפומה. בטיפול לוקחים מהחולה מנת דם, ממנה מוצאים את תאי מערכת החיסון שנשלחים למעבדה בחו"ל. שם התאים מהונדסים גנטית על מנת לזהות את הגידולים הסרטניים הספציפיים של אותו החולה ואז הם מוחזרים חזרה לגופו של החולה.

מדובר בטיפול חד פעמי שעלותו 1.1 מיליון שקלים למטופל. חברי ועדת הסל התלבטו עד הרגע האחרון ולבסוף החליטו לתת את הטיפול ל-75 מבוגרים ו-8 ילדים.

בפנים: תרופות לגמילה מעישון; בחוץ: בדיקת סקר לסרטן ריאות למעשנים

תרופות נוספות שנכללו בסל: "אילריס" – לחולי קדחת ים תיכונית, "פסנרה" לחולים במחלות נשימה, "סימדקו" – לחולים בסיסטיק פיברוזיס – תרופה שעולה 642 אלף שקלים בשנה לחולה; תרופות לסוכרת מסוג מעכבי 2SGLT, בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן צוואר הרחם לנשים בגילאים 30-34, דופיקנסט – תרופה לחולי אטופיק דרמטיטיס – מחלת עור קשה, נוגדי קרישה חדשים לחלק מהחולים, הזריקות "לוסנטיס" ו"איילה" לטיפול במחלות רשתית בעיניים.

בסל נכלל גם סקר ראייה לפעוטות בגני ילדים ותרופות לגמילה מעישון, כגון צ'מפיקס, גם ללא צורך בסדנת גמילה, כפי שהיה נהוג עד היום.

חברי הוועדה החליטו לכלול גם התרופה "קולבם" - תרופה עבור חולים במחלה גנטית נדירה של הפרעה מולדת בסינתזה של חומצת מרה. עלות התרופה 1.067 מיליון שקלים עבור חולה אחד בלבד בישראל. למרות מחירה הגבוה החליטו חברי הוועדה להכניס אותה.

בין התרופות שלא נכללו בסל: הרחבת החיסון "גרדסיל" – חיסון כנגד סרטן צוואר הרחם לתשעה זנים חדשים, טרובדה – טיפול לפני חשיפה למניעת הידבקות ל-HIV PREP), הרחבת השימוש בתרופה "ברלינטה" – מדלל דם שנועד למנוע אירוע לב חוזרים, פרלואנט וראפטה – תרופות להורדת כולסטרול עבור חולים שטיפול בסטטינים לא הועיל להם, תרופה להורדה במשקל, מימון נסיעות לאמבולנס לאנשים עם חשד לאירוע לבבי או שבץ מוחי שלא אושפזו, בדיקת סקר לסרטן ריאות למעשנים, גלולות למניעת היריון ומשקפי ראייה לילדים.

הוועדה השנה מנתה 20 חברים ובראשה עמד פרופ' רוני גמזו מנהל בית החולים איכילוב. ריכזה את הוועדה, זו השנה ה-20 ד"ר אסנת לוקסנבורג מנהלת מינהל טכנולוגיות ותשתיות רפואיות. בוועדה לוקחים חלק רופאים, נציגי משרדי הבריאות והאוצר, נציגי קופות חולים ונציגי ציבור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות