אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קרוב למחצית מפושטי הרגל שקיבלו הפטר חוזרים להוצל"פ תוך עשור" צילום: אוהד צויגנברג

"קרוב למחצית מפושטי הרגל שקיבלו הפטר חוזרים להוצל"פ תוך עשור"

הכנ"רית סיגל יעקבי הביעה בכנס של לשכת עורכי הדין באילת פסימיות לגבי האפשרות שתוכנית הכשרה להתנהגות כלכלית נכונה מצד החייבים תביא תועלת; למרות זאת הודיעה על כוונתה להשקיע מיליוני שקלים בתוכנית מסוג זה

04.01.2019, 13:40 | שחר אילן
כונסת הנכסים הרשמית, עו"ד סיגל יעקבי, אמרה שקרוב ל-50% מהחייבים שקיבלו הפטר (שמיטת חובות כללית) חוזרים בעשר השנים שלאחר מכן למעגל החובות ולהוצאה לפועל. לדבריה, חלקם הגדול אף צוברים 10-15 תיקים. "זו המציאות העגומה". אמרה היום (ו') יעקבי בכנס חדלות פירעון של לשכת עורכי הדין באילת למנחה הפאנל עו"ד שי מילוא.

קראו עוד בכלכליסט

יעקבי הביעה הערכה הפסימית ביחס לתועלת שבהכשרה כלכלית של מקבלי ההפטר. לדבריה, "המציאות העגומה הנוספת היא שגם הכשרה כלכלית נכונה לא כל כך תעזור להם. נעשו מחקרים, והמחקרים לא מעודדים. הם מצביעים על אפקטיביות מאוד נמוכה. הטיפול בחוק חדלות פירעון הוא טיפול ברווחה. חד משמעית".

משרדי ההוצל"פ, צילום: תומי הרפז משרדי ההוצל"פ | צילום: תומי הרפז משרדי ההוצל"פ, צילום: תומי הרפז

היא הסבירה ש"ההכשרה להתנהלות כלכלית נכונה מתאימה לאנשים, שהלכו צעד אחד רחוק מדי והתנהלו כלכלית לא נכון", אבל לא למקרי רווחה. למרות זאת הכנ"רית הצהירה על כוונתה להשקיע מיליוני שקלים בתוכנית ההכשרה הכלכלית. "אני סקפטית לגבי הצלחת התוכית, אבל אני סקפטית במידה".

הפטר מסיים את הליך פשיטת הרגל של חייבים ומוחק את יתר חובותיהם. זאת, לאחר שהם שכנעו את השופט שמיצו את יכולתם להחזיר את החובות. הצו מאפשר לחייבים לחזור לחיים כלכליים רגילים.

מדיניות אמפתית לחייבים

בעשור האחרון חלה עלייה משמעותי במספר החייבים הפונים להליך של פשיטת רגל במטרה לקבל הפטר. זאת, בשל המדיניות של כונס הנכסים הרשמי לעבור מענישת חייבים לשיקום שלהם. ההנחות העומדות מאחורי מדיניות זו הן שאי החזרת חובות היא חלק מהחיים הכלכליים בחברה צרכנית, שלחברה עדיף להחזיר את פושטי הרגל לחיים כלכליים ושבמקרים רבים לנושים אין כל תועלת מהמשך פשיטת הרגל של החייבים.

מדיניות זו הגיעה לשיא עם העברת חוק חדלות פירעון בראשית השנה שעברה שיוצר מהפכה בדיני פשיטת הרגל. החוק שיכנס לתוקף בספטמבר הקרוב, מפנה כל חייב למסלול שבסופו הפטר תוך ארבע שנים ולעתים אף פחות. הליכי פשיטת הרגל של פרטים, שעד היום התנהלו בעיקר בבית המשפט המחוזי, יתנהלו במסגרת הרפורמה בבית משפט השלום או בהוצאה לפועל, כלומר יהיו הרבה יותר נגישים.

הנתון שחשפה יעקבי מעלה שאלות קשות ביחס לחוק חדלות פירעון משום שהוא מעיד שמדיניות שיקום החייבים נכשלת בשיעור ניכר מהמקרים. ניתן לפרש אותו בשתי דרכים הפוכות: דרך אחת, זו של מתנגדי רפורמת חדלות הפירעון, היא שבישראל קל מדי לחייבים להשתמט מחובות. דרך שנייה היא שהפטר אינו באמת משקם חייבים ללא מדיניות שיקום מסודרת, הכוללת ליווי וסיוע כלכלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
אנשים לוקחים יוזמה ופותחים עסקים ולפעמים נכשלים, עדיף לחברה שיחזרו לחיים נורמליים.
אם אנחנו רוצים חיים כלכליים בריאים אז צריך לאפשר לאנשים לקחת סיכונים ולפתוח עסקים. אם הם נכשלים לוקחים להם את כל מה שיש להם אבל מתישהו צריך לעצור ולתת להם לחזור לחברה. תחשבו על זה פתחתם עסק ונפלתם, אתם חייבים סכום עצום שאין לכם איך להחזיר לקחו לכם את הבית את האוטו את כל המטלטלין כל כסף שתרוויחו אי פעם תצטרכו לשלם לנושים רק בשביל להחזיר את הריביות... איזו סיבה יש לכם לעבוד ולהחזיר בכלל את הכסף? הרי זה לעולם לא יגמר. לא נראה לכם שתירצו שמתישהו אחרי כמה שנים יאפשרו לכם לחזור לחיים נורמליים? שימו לב, לא מדובר פה בפשיטת רגל של חברה? הנוכלים האמתיים חכמים ופותחים חברות ואז אף אחד לא נוגע בכסף הפרטי שלהם, פה מדובר בפשיטות רגל של אדם פרטי שלקחו לו את כל מה שהיה לו והשאלה היא אם לנסות לקחת לו גם את כל מה שיהיה לו.
אחד שמכיר  |  07.01.19
13.
רוב האנשים של שיטות רגל הם נוכלים
חלק גדול מהאנשים התחיל להשתמש בפשיטות רגל כדי להימלט מתשלום חובותיו כלפי האנשים שהו רכש מהם מוצרים והבריז להם ...הוא מנסה להתחמק אך דבר זה גורם לחלק גדול להתחיל להשתמש בדרכי פשע וחיסולים ואלימות עבור החייבים..יש חלק גדול שהוא לא מוותר על כספים שלו לעומת הכל ...כי הוא מרגיש את עצמו קיפח ונפגע...רואה מי שגנב לו ולקח לו את הכספים שלו חיי ולא אכפת לו...מה האינטרס של המדינה ומה המדיניות הזו..אני לא בעד מתן אפשרות פשיטות רגל לאנשים ועסקים בקלי קלות...וחייב לחזור חוק מעצרים ומי שחייב כסף חייב לשלם אותו
מוחמד  |  05.01.19
12.
קנסות החניה לעיריות שאינם כלולות בהסדר בעיה רצינית
הבעיה היא שפושטי רגל חייבים לשלם את קנסות החניה שלהם לעיריות . העיריות לא מוכנות לוותר וכך יוצא שפושטי רגל חוזרים להיות פושטי רגל כי אינם מסוגלים לשלם את הקנסות . חייבים לשנות את החוק במיוחד כלפי גימלאים וכאלה שהם נכים וכאלה שאין להם הכנסות מעבודה ולא יותר מ 9000 שח לחודש
שמוליק  |  05.01.19
לכל התגובות