אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל של קליפורניה שוקלת להכריז על פשיטת רגל בעקבות גל שריפות הענק במדינה צילום: EPA

חברת החשמל של קליפורניה שוקלת להכריז על פשיטת רגל בעקבות גל שריפות הענק במדינה

ענקית האנרגיה PG&E, שמספקת חשמל וגז טבעי לרוב תושבי קליפורניה, נקלעה לקשיים, על רקע גל השריפות הגדול בהיסטוריה של קליפורניה. בעקבות נזקי השריפות, עשויה החברה לחוב בפיצויים של מיליארדים. אזהרתה מפני פשיטת רגל שולחת מסר ברור למחוקקים שהיא זקוקה לחבילת חילוץ

05.01.2019, 18:05 | שירות כלכליסט

חברת PG&E, המספקת חשמל וגז טבעי למרבית תושבי קליפורניה, עשויה להכריז בתוך שבועות ספורים על פשיטת רגל, כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג. המהלך נשקל על רקע פיצויי ענק - בגובה מיליארדי דולרים - שבהם עשויה החברה לחוב בעקבות גל השריפות במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

"ההכרזה על פשיטת רגל איננה ודאית", מסרו לבלומברג גורמים המקורבים לנושא, "הכוונה לשקול הכרזה על פשיטת רגל שולחת מסר ברור למחוקקים בקליפורניה, על מנת שיעניקו חבילת חילוץ לאחת מחברות השירותים החשובות במדינה".

כבאי מנסה לכבות את אחת משריפות הענק בקליפורניה, צילום: AFP כבאי מנסה לכבות את אחת משריפות הענק בקליפורניה | צילום: AFP כבאי מנסה לכבות את אחת משריפות הענק בקליפורניה, צילום: AFP

   , צילום: EPA צילום: EPA    , צילום: EPA

   , צילום: STEPHEN LAM צילום: STEPHEN LAM    , צילום: STEPHEN LAM

PG&E, שמקום מושבה בסן פרנסיסקו, איבדה יותר ממחצית משווי השוק שלה מאז גל השריפות הקטלני ביותר בהיסטוריה של קליפורניה שפרץ בתחילת נובמבר. גל השריפות רק הכביד את הנטל הפיננסי המוטל על החברה מאז להבות הענק שרק שנה קודם השמידו חלקים גדולים מ"ארץ היין".

גל השריפות רק הדגיש עד כמה חשופות חברות שירותים מסוגה של PG&E לאסונות טבע בלתי צפויים, במיוחד בקליפורניה, שבה על פי החוק הן עשויות להימצא כאחראיות לנזקים - אפילו אם לא נקבע כי נהגו ברשלנות.

בהצהרה ששיחררה PG&E בסוף השבוע היא מסרה כי "היא עובדת בשקדנות על מנת להעריך את הנזקים הפוטנציאליים שבהם עשויה החברה לחוב כתוצאה משריפות הענק, והאפשרויות העומדות בפניה להפנות חלק מהתחייבויות אלה לגורמים אחרים.

"אנחנו מכירים בצורך לאזן בין האינטרסים של בעלי מניות רבים, תוך שמירה על שירותים בטוחים, אמינים וברי-השגה עבור הלקוחות שלנו, שתמיד נמצאים אצלנו בעדיפות עליונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ההודעה של מספר 3 מלאה בשקרים- נא לא להתייחס.
יצרני חשמל פרטיים מייצרים בקושי 20% מתצרוכת החשמל של ישראל, לא 40% (הם רק הוגבלו ל-40%). חלק גדול מהחשמל שהם מייצרים נמכר באופן ישיר לצרכנים גדולים (לדוגמה מפעלים גדולים) שנהנים מתעריף מופחת- ולא לרשת החשמל שאליה מחוברים הצרכנים הביתיים. חוץ מזה, תעריף החשמל לצרכן הביתי נקבע ע"י רשות החשמל- שהשיקול העיקרי שלה הוא עלות היצור של חברת החשמל (מאחר והיא מייצרת מעל 80% מהחשמל) ולא היצרנים הפרטיים. בכל מקרה, אני לא יודע מה התעריף שבו היצרנים הפרטיים מוכרים את החשמל לחברת החשמל- אבל יכול מאוד להיות שבלעדיהם התעריף היה גבוה יותר. לגבי תאגידי המים- תאגידי המים הם לא גופים פרטיים, ובכל מקרה הם לא אחראים לרוב שאיבת/התפלת המים בישראל אלא רק לניהול חלוקת המים בתוך הערים וניהול מערכת הביוב.
מישהו  |  05.01.19
3.
אזרחי ישראל, חכו ותראו מה יקרה לאחר ההפרטה של חברת החשמל
אני לא חסיד של הסקטור הציבורי העצל, השמן, והלא יעיל. אבל הממשלה חילקה את המשאבים לבעלי ההון שימררו לנו את החיים בעתיד. הם לא ישפצו טורבינות לפי הוראות יצרן, ויהיו לנו הפסקות חשמל בקצב מטורף. חוץ מזה, 40% מתצרוכת החשמל היום מיוצרת על ידי גופים פרטיים, איך זה לא מוזיל את מחיר החשמל? הרי כלם טוענים שיש שומן,שכר ותנאים גבוהים לעובדי חברת החשמל, אז איך מחירי החשמל לא יורדים? הכל דמגוגיה,כדי להעביר את ההון לטייקונים. תאגידי המים רק העלו את מחירי המים, הרי אמרו לנו שהעיריות לא יודעות לנהל. בקיצור,לא מאמין בהפרטה הזאת.
אורי  |  05.01.19